Wielordzeniowe procesory opanują rynek urządzeń mobilnych

Firma In-Stat uważa, że wielordzeniowe procesory wkrótce będą jedynymi układami, obecnymi na rynku mobilnym. Chociaż użycie wielordzeniowych procesorów jest na razie ściśle powiązane wyłącznie z rodziną X86 i notebookami, to już w 2010 roku mają przyswoić je netbooki i smartfony, w 2011 roku również urządzenia Mobile Internet Device (MID), a na przełomie 2012/2013 – również rozmnożą się w segmencie urządzeń CE. Poważny wzrost zanotować ma również architektura ARM, ponieważ również przygotowywane są wielordzeniowe konfiguracje w tej architekturze.
Wielordzeniowe procesory powoli stają się rzeczywistością
Wielordzeniowe procesory powoli stają się rzeczywistością

Według statystyk In-Stat, niemal 88 procent procesorów sprzedanych w 2013 roku, będzie posiadać po kilka rdzeni. W przyszłym roku natomiast ma rozegrać się walka o rynek mobilnych urządzeń pomiędzy rodziną procesorów X86, a architekturą ARM.

Zobacz nasz ranking procesorów!

Nie bez znaczenia jest również integracja procesorów logicznych z procesorami graficznymi, która wkrótce na dużą skalę ma zagościć zwłaszcza w segmencie mobilnym – smartfonach, MID-ach i innych urządzeniach mobilnych.

Zobacz również: 48-rdzeniowy procesor Intela