357 tys. obsługiwanych domen .PL i 27-procentowy udział w rynku firmy home.pl zostały potwierdzone przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) w raporcie rocznym

Zobacz najbardziej niebezpieczne domeny w Internecie

Z ponad 107 internetowych domen, najbardziej niebezpieczna domena na świecie pochodzi z Kamerunu. A która domena jest najbezpieczniejsza?

Według najnowszego raportu producenta oprogramowania antywirusowego – McAffee – 6 procent z 24 milionów stron internetowych, należących do 107 domen, jest potencjalnie niebezpiecznych – nie są w dostateczny sposób chronione przed atakami z Sieci. Daje to 2-procentowy wzrost liczby źle zabezpieczonych witryn, w stosunku do roku ubiegłego. Najbardziej niebezpieczną domeną świata okazała się narodowa domena Kamerunu.cm, której aż 37,5 procenta stron było zawirusowanych. Na drugim stopniu „podium” znalazła się domena.com z wynikiem 32,2 procenta zarażonych witryn, a trzecie miejsce należy do chińskiej domeny narodowej.cn (23,4 procenta zawirusowanych stron).

Poważny „spadek” w tym niechlubnym rankingu zanotowała narodowa domena Hongkongu.hk, która z pierwszego miejsca w ubiegłym roku, spadła na 34. miejsce. To efekt wprowadzonych na szeroką skalę zabezpieczeń.

Z drugiej strony natomiast, najbezpieczniejszą domeną świata została rządowa domena.gov, którą wirusy omijają szerokim łukiem – ani jednej zawirusowanej strony należącej do tej domeny firma McAfee nie znalazła. Bezpieczne są również następujące domeny: .jp (japońska), .ie (irlandzka – najbezpieczniejsza w Europie), .hr (chorwacka), .lu (luksemburska) oraz domena edukacyjna.edu.

Zobacz również: 100 najbardziej zawirusowanych stron w Internecie

Polskie domeny wypadły całkiem nieźle w całym zestawieniu. Miejsce 60. zajęła nasza narodowa domena.pl, co oznacza, że jesteśmy w zielonej, neutralnej strefie i wyprzedzamy unijną domenę.eu. Ogólnie, tylko 0,9 procenta polskich witryn internetowych jest zainfekowanych wirusami.

Źródło: Rzeczpospolita
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.