Aktualizacja BIOS-u

BIOS

Na pewno wiesz już jak aktualizować swoje aplikacje i system operacyjny. Ale jest jedna aplikacja, która stoi dużo wyżej od systemu operacyjnego. Jest to BIOS. Warto dodać, że słowo „aplikacja” jest tu pewnym nadużyciem, bardziej poprawnym byłoby „firmware twojego komputera”. BIOS to oprogramowanie zaszyte w płytę główną PC-ta i, jak każdy inny kawałek oprogramowania, może zawierać błędy i niedoróbki a jego funkcjonalność można też rozwijać. Po co aktualizować BIOS? Niejednokrotnie nowa jego wersja pozwala płycie głównej obsłużyć nowe komponenty, zwiększa możliwości podkręcania, i tak dalej. W naszym przypadku niedawno opublikowana aktualizacja poprawiła algorytm chłodzenia notebooka, przez co sprzęt pracuje zauważalnie ciszej.

Jak zaktualizować BIOS? Pierwsza, najszybsza odpowiedź brzmi: ostrożnie. Niepoprawna aktualizacja to nieodwracalne (domowymi sposobami) uszkodzenie komputera. Należy zatem wyłączyć wszystkie aplikacje działające w tle, które mogłyby wpłynąć na awarię komputera, upewnić się, czy zasilanie jest podłączone i nie wykonywać w tym czasie żadnych innych czynności. Należy też uważnie czytać polecenia na ekranie. Skąd brać aktualizacje BIOS-u? Tylko i wyłącznie z witryn producenta. Jeżeli nasz komputer to notebook, udajmy się na stronę producenta naszego notebooka (MSI, Acer, HP, itd.). Jeżeli to składak, należy się udać na witrynę producenta płyty głównej (ASUS, GIGABYTE, Foxconn, itd.). Tam w dziale download/support należy wskazać dokładny model naszego komputera/płyty. Nie wolno instalować BIOS-u do innego sprzętu!

Niestety, na ciąg dalszy nie ma jednej, uniwersalnej receptury. Witryna zaprezentuje nam instalator, który trzeba pobrać na dysk lub uruchomić. Czasami jest to jeden plik instalacyjny, czasami osobno należy pobrać instalator i plik z BIOS-em. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i dokładnym czytaniu instrukcji obsługi. Po zakończonej aktualizacji komputer będzie uruchomiony ponownie. Jeżeli wszystko przebiegło poprawnie, komputer zacznie bootowanie systemu operacyjnego.