Ile naprawdę powinien kosztować Nexus One?

Zastanawialiście się kiedyś, ile firmy projektujące różnego rodzaju urządzenia na nich zarabiają? Uświadomi to wam firma iSuppli, która tym razem obrała za cel rozłożenie na czynniki pierwsze smartfona Google Nexus One, podliczenie cen jego części i zestawienie ich z faktyczną ceną, jaką proponuje firma z Mountain View.
Google Nexus One jako pierwszy otrzyma aktualizację do Gingerbreada
Google Nexus One jako pierwszy otrzyma aktualizację do Gingerbreada

Otóż Nexus One składa się z siedemnastu komponentów, z których najdroższy jest procesor Snapdragon – kosztuje on 30,5 dolara, a tuż za nim plasuje się 3,7-calowy wyświetlacz AMOLED firmy Samsung, który warty jest 23,5 dolara. Po zsumowaniu kosztów wszystkich wykorzystanych części, iSuppli przedstawia rachunek na kwotę 174 dolarów i 15 centów.

Oczywiście nie uwzględniono tutaj kosztów produkcji, opakowania, oprogramowania i innych powiązanych z produkcją kosztów. 

Zobacz również, jak na czynniki pierwsze iSuppli rozłożyła iPoda Shuffle!

Tak czy inaczej, zestawiając to z cenami proponowanymi przez Google’a, nawet przy oferowaniu smartfona przy podpisaniu dwuletniej umowy w sieci T-Mobile, gigant z Mountain View zarobi na nim prawie 4 dolary. Ci, którzy zakupią telefon bez umowy, muszą liczyć się z “przepłaceniem” o ponad 350 dolarów, w stosunku do wartości wszystkich komponentów smartfona.

Pełna lista komponentów i ich cen znajduje się poniżej (kliknij aby powiększyć).