Dzięki szybszej transmisji użytkownicy mają zapewniony natychmiastowy dostęp w dosłownym znaczeniu tego terminu

Kolejny rekord szybkości transmisji w technologii 3G

Technologia HSPA (High Speed Packet Access) 42 Mb/s po raz pierwszy na świecie została zastosowana w produktach komercyjnych, osiągając tym samym nowy rekord transferu danych.

Mobilne sieci szerokopasmowe z technologią HSPA wciąż się rozwijają. W związku z zapotrzebowaniem na coraz szybszą transmisję danych liderzy branży chętnie modernizują sieci, aby zapewnić klientom jeszcze lepsze usługi. Jednym z nich jest australijski operator Telstra, który uczestniczył w prezentacji mobilnej technologii szerokopasmowej HSPA Evolution z szybkością transmisji danych 42Mb/s, zorganizowanej przez firmę Ericsson w pobliżu Sztokholmu. Po raz pierwszy na świecie osiągnięto taką szybkość transmisji w produktach dostępnych komercyjnie. Dotychczas klienci mogli liczyć najwyżej na 28 Mb/s.

Nowa technologia Dual Carrier, którą można wdrożyć tylko w ramach aktualizacji oprogramowania, podwaja szybkość połączeń dla użytkowników znajdujących się w dowolnym miejscu komórki sieci mobilnej, nawet na jej brzegu, gdzie wydajność jest zwykle słabsza.

Technologia ta zwiększy również pojemność sieci. Operatorzy mogą dostarczać więcej gigabajtów na stację bazową, co oznacza niższe koszty dostarczania mobilnych usług szerokopasmowych dla klientów. W dostępnym w handlu sprzęcie i oprogramowaniu zastosowano pierwszy komercyjny zestaw układów obsługujący technologię Dual Carrier z szybkością transmisji 42 Mb/s. W wersjach demonstracyjnych takich rozwiązań przeciętna szybkość transmisji danych pobieranych przez użytkowników wyniosła około 41,5Mb/s.

42 Mb/s jest maksymalną szybkością transmisji na łączach odbiorczych (downlink). Rzeczywiste prędkości pobierania danych mogą być niższe i są zależne od poziomu ruchu w sieci, odległości od stacji bazowej, lokalnych warunków, sprzętu, oprogramowania i innych czynników.

Więcej informacji i filmiki z przeprowadzonych testów znajdziecie tutaj.

Czytaj również:

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.