Surfowanie z Firefoksem stanie się przyjemniejsze, ale czy te wszystkie zmiany pomogą w doścignięciu, jakościowo, konkurencji?

Mozilla Firefox 3.6 – dziś premiera!

Mozilla Firefox 3.6

Nowy Firefox to gratka dla fanów skórek i ulepszeń. Wersja 3.6 obsługuje motywy Personas, które właśnie są odpowiednikiem skórek w wersji dla Liska. Aktualnie w katalogu Mozilli znajduje się już ponad 42 tysiące minimotywów, więc jest w czym wybierać. Co ciekawe, nie mamy już dostępu do katalogu „components”, co ma zwiększyć bezpieczeństwo aplikacji.

Oprócz tego nowy Firefox obsługuje sterowanie za pomocą wielodotyku a także integruje się z akcelerometrem, jeżeli takowy jest obecny w komputerze, i odpowiednio dopasowuje interfejs do aktualnej pozycji maszyny.

Jeżeli chodzi o zmiany „pod maską”, to tu również mamy kilka istotnych zmian. Nowy Firefox sprawdza, czy zainstalowane wtyczki w przeglądarce są aktualne. Udostępnia też nową witrynę do zaawansowanej konfiguracji przeglądarki – wystarczy wpisać w pasku adresu about:support. Sam Firefox ma być dużo wydajniejszy – niektóre witryny mogą się ładować nawet o 25% szybciej. Poprawiono również zgodność ze standardami HTML5 i CSS3 i umożliwiono pracę aplikacji webowych w trybie offline.

Firefox 3.6 pojawi się do pobrania pod tym adresem jak tylko Mozilla zakończy umieszczanie plików na serwerach.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News