Nvidia GF100 w szczegółach

O premierach architektury Fermi można już napisać książkę, bowiem Nvidia kilka razy prezentowała już kartę graficzną rzekomo na niej oparte, ale nie ujawniała żadnych szczegółów o ich wydajności, specyfikacji technicznej czy dacie rynkowej premiery. Teraz wiemy nieco więcej o “najszybszym na świecie GPU”, który wytworzony został w 40-nanometrowej technologii. GF100 posiada 512 procesorów strumieniowych CUDA, które mają dostarczyć nie tylko znakomitą wydajność w grach, ale również “filmową” grafikę wektorową.
Układ GF100 jeszcze nie pojawił się na rynku, a już szykowany jest jego następca
Układ GF100 jeszcze nie pojawił się na rynku, a już szykowany jest jego następca

Aby to osiągnąć, kalifornijski producent zmienił tradycyjną strukturę potoku graficznego, zastępując ją znacznie szybszym równoległym przetwarzaniem geometrii. Silnik GigaThread potrafi przełączać się pomiędzy różnymi zadaniami – DirectX 11 do renderowania, CUDA do ray tracingu, Direct Compute do przetwarzania obrazów oraz PhysX do symulacji – w ciągu zaledwie 20 mikrosekund.

Procesor GF100 posiada cztery moduły GPC (Graphics Processing Clusters), sześć kontrolerów pamięci GDDR5 oraz szesnaście jednostek SM (Streaming Multiprocessor), z których każdy wyposażony został w 32 rdzenie CUDA. Pozostałą specyfikację techniczną procesora GF100 znajdziecie w broszurze przygotowanej przez Nvidię (.pdf).

My zajmiemy się tym, co użytkowników interesuje najbardziej – wydajnością. Według pierwszych testów serwisu PC Perspective, karta graficzna oparta na nowym GPU Nvidii powinna być wydajniejsza od jednoprocesorowych kart AMD, jak na przykład Radeon HD 5870, o około 15-20 procent, jednak będzie wolniejsza od dwuprocesorowego Radeona HD 5970.

Pozostaje tylko jedna niewiadoma – kiedy procesor GF100 trafi na rynek?!