Aperture 3: nowy, lepszy, 64-bitowy

Po raz pierwszy Aperture ujrzało światło dzienne w listopadzie 2005 roku i od tego czasu przeszło dość długą drogę ewolucji. Po pierwsze cena wersji 1.0 wynosiła aż 499 USD, a trzecia edycja kosztuje “jedynie” 199 USD. Najważniejsze są jednak zmiany.

Aperture 3 to łatwy w obsłudze kombajn do katalogowania i edycji zdjęć

Aperture 3 to łatwy w obsłudze kombajn do katalogowania i edycji zdjęć

W Aperture 3.0 pojawiło się ich aż 200. Wśród nich najważniejsze to uproszczony interfejs, poprawiona wydajność wyszukiwania w dużych bazach zdjęć oraz integracja z systemem Mac OS X i aplikacjami Apple’a.

Aperture od. łac.

apertura

to otwór (np. przysłony), czyli podstawowy element każdego układu optycznego w aparacie fotograficznym. Program z jabłkiem w logo, ma właśnie być też podstawowym narzędziem dla profesjonalistów, ale też programem dla tych użytkowników, którym już nie wystarcza funkcjonalność iPhoto’09.

Nowe funkcje

W nowej wersji aplikacji pojawiły się trzy istotne funkcje:

Faces and Places

, czyli możliwości jakie zadebiutowały w iPhoto ’09. Pozawalają one na rozpoznawanie twarzy sfotografowanych osób i grupowanie zdjęć z uwzględnieniem widniejących na nich osób.

Places

to z kolei nic innego jak odczytywanie ze zdjęć danych GPS (geotagging) i wzbogacenie Aperure o możliwość wyszukiwania fotografii z uwzględnieniem lokalizacji, a także oglądanie mapy z miejscami gdzie robiliśmy zdjęcia.

Brushes

, inaczej pędzle to rozwiązanie, które ma uprościć edycję zdjęć do minimum, ale ma też dać profesjonalne efekty. Brzmi co najmniej dziwnie, ale w praktyce chodzi o to, że zamiast stosować selekcje, maski i warstwy mamy korzystać z pędzli. Tyle, że pędzel nie będzie malował kolorem, a operował wybranym narzędziem lub efektem. Zatem korzystając z Brushes można teraz ściemnić lub rozjaśnić zdjęcie czy je wyostrzyć lub rozmyć itp. Do dyspozycji mam 15 predefiniowanych tzw. szybkich pędzli. W sumie nic nowego… ale w połączeniu z algorytmami wykrywania krawędzi, pozwala to na uproszczenie i przyspieszenie pracy, bo zamiast samodzielnie szparować obiekt, robi to za nas aplikacja, wykrywająć jego krawędzie.

Adjustment Presets

to pokaźny zbiór gotowych ustawień, które pozwalają na zaprogramowane przez Apple’a (lub własne) modyfikacje fogorafii. Np. za jednym kliknięciem możemy z kolorowego zdjęcia zrobić dobrze wyglądającą, fotografię czarno-białą, kóra charakteryzuje się odpowiednim kontrastem i nie traci treści, jak to ma w przypadku banalnej konwersji z koloru do skali szarości.

Nowy pokaz slajdów

pozwala korzystać z tematów znanych z iPhoto’09 i daje możliwość współdzielenia pokazów zdjęć. Teraz robi się z tego właściwie multimedialna prezentacja z klipami audio, filmami HD, a nawet planszami tytułowymi, ramkami i podpisami.

30 dniowy trail!

Każdy kto tylko ma maka może spróbować nowego Aperture, które dostęne jest w 30 dniowej wersji próbnej na stronie Apple.