Czy wiesz, jaki jest najlepszy mobilny internet?

Żeby sprawdzić, ile coś jest warte, trzeba przetestować to w najtrudniejszych możliwych warunkach. Dla technologii GSM takim miejscem są góry. Jak się okazuje, z tym największym możliwym wyzwaniem najlepiej radzi sobie Plus. Nie bez przyczyny ratownicy górscy, zarówno z Tatr jak i z pozostałych polskich gór używają telefonów komórkowych działających w tej właśnie sieci. Plus konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę, dzięki czemu niezależnie od tego, czy mowa o mieście, czy o górach, czy niedużych miejscowościach gdzieś na równinach środkowej Polski, porównanie pokrycia i dostępnej prędkości przesyłania danych wypada na korzyść tego właśnie operatora.
Każdy zakupiony zestaw iPlus możemy bez żadnego ryzyka testować przez cały tydzień
Każdy zakupiony zestaw iPlus możemy bez żadnego ryzyka testować przez cały tydzień
Zasięg na najwyższym poziomie

Interaktywna Mapa Zasięgu - Plus
Interaktywna Mapa Zasięgu – Plus

O tym, jaki zasięg poszczególnych technologii oferuje Plus można się przekonać korzystając z interaktywnej mapy zasięgu usługi iPlus. Już na pierwszy rzut oka widać rosnące pokrycie technologii 3G – można jednak dowiedzieć się jeszcze więcej,  wpisując w pole wyszukiwania adres miejsca, w którym chcemy korzystać z Internetu, zaznaczając, jakie technologie mają być pokazywane na mapie, i klikając »Szukaj«. Uzyskany wynik, fragment mapy pokazujący dostępność usług w interesującym nas rejonie pozwala ocenić, czy możemy liczyć na zadowalającą szybkość przesyłu danych. Oczywiście, z mapy nie dowiemy się, czy  przypadkiem akurat w naszym mieszkaniu nie ma problemów z odbiorem, związanych na przykład z geometrią ścian albo ustawieniem okolicznych budynków. Na szczęście, Plus oferuje rozwiązanie: każdy zakupiony zestaw iPlus możemy bez żadnego ryzyka testować przez cały tydzień, żeby upewnić się, że doskonale działa zarówno podczas porannego czytania newsów w poniedziałek, jak i wczasie piątkowego ściągania muzyki na imprezę. W razie czego po tym czasie możemy zwrócić modem.

Najszybciej i najstabilniej

Czy wiesz, że modem w usłudze iPlus może przesyłać dane nawet trzy-cztery razy szybciej, niż łącze stałe, które masz w domu?  Współczesne łącza kablowe pozwalają domowym użytkownikom osiągać prędkości pobierania rzędu kilku megabitów na sekundę, podczas gdy stosowana w sieci Plus technologia HSPA+ umożliwiają pobieranie danych z szybkością do 21 Mbit/s i wysyłanie z do 5,7 Mbit/s! Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że w rzeczywistych warunkach, wobec różnego rodzaju czynników zakłócających nie można liczyć na uzyskanie dokładnie takich prędkości, te dane robią wrażenie.

Ale iPlus okazuje się najszybszy nie tylko tam, gdzie dostępna jest najnowsza technologia. Jak wynika z danych zawartych w raporcie “Rewolucja mobilnego Internetu”*,  najrzetelniejszym i najdokładniejszym opracowaniu dotyczącym tego tematu, jakie został do tej pory opublikowane, średnia prędkość pobierania danych z Sieci w usłudze iPlus wynosi ponad 800 kbit/s, o niemal 20 kbit/s więcej, niż następny w kolejce Orange i prawie 200 kbit/s szybciej, niż w przypadku zajmującej trzecie miejsce  Ery!

Jak zauważają autorzy raportu, taki wynik to nie kwestia statystyki ani przypadku: “Wysoka ocena usług Polkomtela (operatora sieci Plus, przyp. red) pokrywa się z subiektywnymi ocenami badających ekspertów – usługi tego operatora cechowały się rzeczywiście największą stabilnością pracy oraz maksymalnymi zanotowanymi osiągami prędkości pobierania przekraczającymi 5,5 Mbit/s”. Warto tu zaznaczyć, że wszystkie pomiary, na których została oparta przedstawiona w raporcie analiza były wykonywane na długo przed wprowadzeniem w Plusie technologii HSPA+, kiedy pułap prędkości wyznaczały możliwości HSDPA, a więc 7,2 Mbit/s – na tym tle wspomniane przez Audytel rzeczywiste transfery na poziomie powyżej 5,5 Mbit/s wyglądają naprawdę imponująco.

Bardzo istotnym dla komfortu korzystania z mobilnego Internetu, a często pomijanym w różnego rodzaju porównaniach czynnikiem jest stabilność połączenia. Wskaźnik ten określa zdolność sieci danego operatora do przesyłania danych ze stałą prędkością, bez nagłych spowolnień, które potrafią zmienić oglądanie filmu na YouTube albo rozmowę przez Skype’a w piekło skaczących obrazów i rwącego się głosu. Według przywoływanego już raportu Audytela, zmierzona średnia stabilność połączenia w sieci Plus wyniosła imponujące 76%, zostawiając w tyle zarówno Orange (61%), jak i Play wraz z Erą (odpowiednio 58 i 55%).

Sky is the limit…

Zawierając umowę na dostęp internetowy w usłudze iPlus płacisz miesięczny abonament i możesz buszować po Sieci ile chcesz, jednak ze względu na istniejące uwarunkowania techniczne, wszyscy operatorzy wprowadzają pewne ograniczenia, pozwalające im lepiej rozplanowywać ruch w sieci. Otóż po wymienieniu z internetem określonej ilości danych szybkość transferu zostaje automatycznie ograniczona. To nie tak, że zostajesz odcięty od Sieci – nie, wciąż możesz pobierać pocztę, czy wchodzić na strony WWW, ale dzieje się to dużo, dużo wolniej niż do tej pory.

iPlus oferuje aż pięć wersji usługi dostępu, różniących się wysokością limitu przesyłu danych pozwalając każdemu wybrać tą, która najlepiej odpowiada jego potrzebom.

Jeśli myślisz, że w związku z limitami mobilny Internet nie jest dla ciebie, bo masz zwyczaj ściągac z Sieci dużo materiałów, nie raz zostawiając komputer na noc to nie masz racji! W każdej taryfie iPlus jest dostępna usługa  iPluspobieracz pozwalająca codziennie (czy raczej, conocnie) w godzinach od 24:00 do 9:00 pobierać i wysyłać praktycznie nieograniczone ilości danych (bo aż do 100 GB/miesięcznie!), które nie wliczają się do bilansu naszego konta. Doskonała opcja, zwłaszcza, że do 15 marca jest darmowa!

*”Rewolucja mobilnego Internetu w Polsce”, styczeń 2009, Audytel S.A.