MWC 2010: OMAP 4, czyli trójwymiarowe wideo HD na smartfonach

Podczas targów Mobile World Congress, firma Texas Instruments dumnie zaprezentowała swoją nową mobilną platformę, która ma zmienić sposób, w jaki patrzymy i obcujemy ze smartfonami i urządzeniami MID (Mobile Internet Device). Platforma OMAP 4 ma umożliwić producentom telefonów komórkowych na wydanie urządzeń z bezdotykowym rozpoznaniem gestów, a także funkcją zarówno nagrywania, jak i odtwarzania stereoskopowego materiału wideo 3D w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, z prędkością 30 klatek na sekundę.
Szykuje nam się nowa generacja smartfonów - ze stereoskopową technologią 3D
Szykuje nam się nowa generacja smartfonów - ze stereoskopową technologią 3D

OMAP 4 to również technologia zabezpieczeń M-Shield, system oszczędzania energii SmartReflex 2, a także jeden z dwurdzeniowych procesorów wytworzonych w technologii 45 nanometrów – OMAP4430 z zegarem 720 MHz lub OMAP 4440 z zegarem powyżej 1 GHz. W układzie System-On-Chip nie mogło zabraknąć również rdzenia graficznego – jest to POWERVR SGX540, który zapewnia obsługę OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1, OpenVG 1.1 oraz EGL 1.3, a także wsparcie dla technologii Flash.

Nowa platforma OMAP 4 jest aktualnie testowana, zaś w urządzeniach powinna pojawić się w ciągu najbliższych 12 miesięcy.