Porównanie przeglądarek stron WWW

Marzec 2009 to bardzo ważna data związana z polskim Internetem. Wtedy dwie konkurencyjne przeglądarki – IE oraz Firefox – miały bardzo zbliżony udział w rynku na poziomie ok. 45 proc. Jednak to Firefox zyskiwał użytkowników, zaś Internet Explorer nieustannie ich tracił. Kolejną równie ważną datą może być styczeń 2010, bo właśnie w tym miesiącu Firefox stracił, zaś IE zyskał udział w rynku. Są to obecnie bardzo niewielkie zmiany, ale mogą zapowiadać spadek udziałów produktu Mozilli.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.
Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

Pierwszą hipotezą, która może wyjaśnić taką sytuację jest premiera Internet Explorera 8.0, który w końcu zaczyna zyskiwać na popularności. W grudniu 2009 stał się popularniejszy od IE6, który zadebiutował na rynku… 9 lat temu! Kolejna koncepcja – coraz silniejsza pozycja przeglądarki Google Chrome, która od trzeciego kwartału 2008 roku zyskała zaufanie ponad 3% internautów. Nie bez znaczenia pozostaje też Opera, która w ostatnim kwartale 2009 przekroczyła próg 10%. To jednak nic w porównaniu do Internet Explorera (wszystkich wersji), który na początku 2007 roku miał ponad 70 proc. udziałów, zaś teraz korzysta z niego nieco ponad 32 proc. polskich Internautów.

Co nowego w przeglądarkach?

Przeglądarka powinna być zawsze w możliwie najnowszej wersji. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo w Sieci. Jednak prócz poprawek bezpieczeństwa programiści z wersji na wersję wprowadzają mnóstwo nowych funkcji. Poniżej widzicie listę zmian, które wdrożono w najnowszych wersjach przeglądarek.

Mozilla Firefox 3.6

 • Nowe minimotywy graficzne – Personas
 • Mechanizm aktualizacji wtyczek (np. Flash)
 • Poprawiony tryb pełnoekranowy
 • Lepsza wydajność JavaScript i poprawiona obsługa HTML5/DOM

Opera 10.10

 • Usługa Opera Unite (wymiana plików i multimediów)
 • Poprawki bezpieczeństwa

Google Chrome 4.0

 • Obsługa rozszerzeń
 • Synchronizacja zakładek
 • Poprawiona obsługa HTML5
 • Zwiększona wydajność

Apple Safari 4.0

 • Top Sites, lista ulubionych stron WWW jako strona startowa
 • Cover Flow, przeglądanie historii w postaci miniatur stron
 • Pełne przeszukiwanie historii
 • Silnik Nitro zapewniający wysoką wydajność
 • Natywna obsługa wyglądu Windows
 • Usprawnione narzędzia dla programistów

Internet Explorer 8.0

 • Przywracanie sesji
 • InPrivate, tryb bezpiecznego przeglądania
 • Wyszukiwanie przez tzw. Akceleratory
 • Web Slices, subskrypcja i podgląd elementów strony
 • Usprawnione funkcje związane z bezpieczeństwem
Wydajność: Safari i Chrome są najszybsze
Opera 10.5 całkiem zmieniła swój wygląd. Obecnie jest on lekki i bardzo przejrzysty.

Opera 10.5 całkiem zmieniła swój wygląd. Obecnie jest on lekki i bardzo przejrzysty.

Producenci przeglądarek nieustannie podnoszą wydajność przeglądarek stron internetowych. Przykładowo Firefox 3.5 był szybszy od wersji 3.0, zaś edycja 3.6 ponownie podniosła poprzeczkę. Było to w dużej mierze wymuszone przez Apple i Google, gdyż zarówno Safari jak i Chrome okazały się szybsze od Firefoksa. Czy coś się obecnie zmieniło? Najszybszą aplikacją do przeglądania Sieci jest Apple Safari, a zaraz za nim – Google Chrome. A Firefox? Jest bez wątpienia szybszy od wersji 3.5, jednak pracuje wyraźnie wolniej od konkurentów. Opera okazała się jeszcze wolniejsza, jednak szczerze mówiąc to nic w odniesieniu do Internet Explorera. Ta przeglądarka nawet w wersji 8.0 jest koszmarnie wolna.

Funkcjonalność: Firefox bezkonkurencyjny

Apple Safari miało duże szanse na zwycięstwo, gdyż wydajność była najwyżej punktowaną kategorią, gdyby nie… funkcjonalność. Programiści Apple uznali, że użytkownik nie potrzebuje dodatków, nie ma potrzeby przeszukiwania historii adresów z paska, nie wiesza mu się komputer, wiec przywracanie sesji też jest zbędne. Ponadto musi też zaakceptować niesamowicie brzydką skórkę przeglądarki, której w dodatku nie da się zmienić.

Pod tym względem zupełnie inaczej prezentuje się Mozilla Firefox 3.6. Przeglądarka ma chyba każdą funkcję, jakiej potrzebujemy. Jest to możliwe za sprawą instalacji dodatków, więc gdy nam czegoś brakuje możemy sięgnąć do bazy zawierającej kilka tysięcy rozszerzeń.

Google Chrome od wersji 4.0 również obsługuje rozszerzenia, podobnie jak motywy graficzne. Dlatego w kategorii funkcjonalności najmniej ustępuje Firefoksowi. Kolejna jest Opera, która pomimo standardowo dużych możliwości nie ma możliwości instalowania dodatków. Całkiem przyzwoicie pod tym względem prezentuje się też Internet Explorer 8.0. Na samym końcu wspomniany już Safari.

Czy przeglądarki są bezpieczne?
Apple Safari 4.0. Pod Mac OS X prezentuje się ładnie, ale skórka dla Windows jest brzydka.

Apple Safari 4.0. Pod Mac OS X prezentuje się ładnie, ale skórka dla Windows jest brzydka.

Równie wysoko punktowaną kategorią jest bezpieczeństwo. Bazując na raportach firmy Secunia można stwierdzić, że w chwili przeprowadzania testu najbezpieczniejszy był Firefox 3.6. Nie wykryto w nim (jeszcze) żadnych błędów. Całkiem dobrze poradziła sobie Opera. Na trzy błędy wszystkie zostały już załatane. Kolejne miejsce – Google Chrome. Jeden błąd, który jeszcze nie został załatany. Dalej – Safari. Pięć błędów, a jeden z nich wciąż jest groźny. Na samym końcu Internet Explorer. Dziewięć wykrytych błędów, a cztery z nich wciąż sprawiają problem.

We wszystkich aplikacjach znajdziemy funkcje kasowania danych prywatnych, czy filtr antyphishingowy. Podobnie jest z trybem bezpiecznego przeglądania, który nie zostawia w naszym komputerze żadnej historii odwiedzanych stron. Tej funkcji zabrakło tylko w Operze.

Zasoby: Duże różnice w zużyciu RAM-u

Gdy mamy uruchomioną tylko jedną stronę internetową zużycie RAM-u we wszystkich przeglądarkach jest nieduże. Pomimo tego wyraźnie mniej pamięci potrzebuje Apple Safari – tej aplikacji wystarczy 16 MB. Najwięcej potrzebuje Opera 10.10 – 25 MB. Jednak prawdziwe różnice pojawiają się dopiero wtedy, gdy uruchomimy 10 stron w osobnych kartach. Wtedy zdecydowanie wyróżnia się Mozilla Firefox 3.6 z wynikiem zaledwie 88 MB. To niedużo w szczególności do Internet Explorera, który zagospodarował aż 319 MB! Chrome i Safari potrzebują ponad 200 MB, a niewiele mniej – Opera.

Kolejnym parametrem, który mogliśmy zbadać to wielowątkowość. Przeglądarki takie jak Chrome, Safari, czy Internet Explorer tworzą kilka niezależnych procesów. Dzięki temu mogą być one przydzielane różnym rdzeniom oraz przede wszystkim, gdy zawiesi się jeden z nich, pozostałe będą nadal pracować. Oznacza to, że w przypadku zawieszenia się aplikacji stracimy najwyżej jedną z otwartych kart. Tego niestety nie można powiedzieć o Firefoksie oraz Operze. Tu w przypadku awarii tracimy wszystkie karty.

Co nowego: Opera i Mozilla szykują kontratak
Firefox 4.0. To jest jej prawdopodobny wygląd. Skojarzenia z Chrome są całkiem słuszne.

Firefox 4.0. To jest jej prawdopodobny wygląd. Skojarzenia z Chrome są całkiem słuszne.

Jeszcze rok temu mógłbym śmiało powiedzieć – Mozilla Firefox to najlepsza przeglądarka na rynku. Wtedy Chrome nie był jeszcze aż tak silną konkurencją z powodu niezbyt rozbudowanej funkcjonalności. Obecnie zarówno Firefox jak i Opera mają poważne zagrożenie w postaci przeglądarki od Google. Czy programiści tych firm w jakiś sposób zareagują?

Opera szykuje się do premiery swojej przeglądarki w wersji 10.5. Cóż nowego tam zobaczymy? Po pierwsze dużo szybszy silnik – Presto 2.5. Jak wykazały nasze testy nowa Opera jest niemal tak szybka jak Google Chrome, czy tez Apple Safari i zauważalnie lepsza od Firefoksa. Dodano także nowe funkcje jak np. tryb bezpiecznego przeglądania, czego Operze od dawna brakowało. Z ważniejszych zmian nie da się pominąć wyglądu. Opera zyskała zupełnie nową skórkę, zniknął pasek menu i trzeba przyznać – obecnie aplikacja prezentuje się niesamowicie.

Kolejną edycją przeglądarki Mozilli będzie Firefox 3.7. Programiści skupią się m.in. na wyglądzie aplikacji, która podobnie jak Opera będzie zbliżona wyglądem do Google Chrome, czy też Internet Explorer. Główna innowacja to oczywiście pozbycie się paska menu. Kolejne zmiany związane z interfejsem mają pojawić się w czwartej odsłonie przeglądarki. Wcześniej jednak programiści skupią się na silniku, który ma być jeszcze szybszy. Nie zabraknie też rozszerzenia obsługi HTML5.

Również Microsoft zauważywszy ciągły spadek zainteresowania Internet Explorerem przysiadł już do prac nad dziewiątą edycją IE. Wiadomo, że programiści kładą nacisk nad zgodność ze standardami implementując m.in. pełną obsługę CSS3, poprawiając wydajność JavaScript itd. Kiedy premiera IE9? Tego jeszcze nie wiadomo.

Najpopularniejszy jest Firefox. IE traci użytkowników, a Opera i Chrome idą w górę.

Najpopularniejszy jest Firefox. IE traci użytkowników, a Opera i Chrome idą w górę.

Popularność przeglądarek

Dane z ostatnich 4 lat dosyć dobrze obrazują sytuację na rynku. Mozilla Firefox dynamicznie zdobywa popularność, choć w ostatnim czasie ten proces odbywa się nieco wolniej. Internet Explorer leci na głowę – ale edycja 8 może to zmienić. Opera w końcu przekroczyła magiczny próg 10%. Z Google Chrome korzysta obecnie ponad 4% polskich internautów, mimo że rok wcześniej niemal nikt nie kojarzył tej przeglądarki. Jest duża szansa, że za rok aplikacja Google zdobędzie dużo większą popularność.

źródło: ranking.pl

Porównanie przeglądarek

Testy zostały wykonane na komputerze: Intel Core 2 Duo E8400 (2 rdzenie, 3 GHz), 4 GB RAM, Windows Vista Business (32-bit). Świeża instalacja Windows, nowy profil użytkownika.

Miejsce12345
PrzeglądarkaMozilla Firefox 3.6Google Chrome 4.0.249.78Opera 10.10Apple Safari 4.0.4Internet Explorer 8.0.6
ProducentMozillaGoogleOperaAppleMicrosoft
Możliwości10099848361
Wydajność72926510055
Użycie zasobów10074727442
Bezpieczeństwo10069816344
Funkcjonalność100100831466
Wydajność
Czas uruchamiania (na zimno)4,2 s2,9 s3,1 s2,1 s1,3 s
Czas uruchamiania (na na gorąco)0,8 s0,3 s1,0 s0,6 s0,7 s
ACID394/100 pkt100/100 pkt100/100 pkt100/100 pkt20/100 pkt
SunSpider1018 ms556 ms3445 ms575 ms4864 ms
V8 Benchmark Suite v5607 pkt4810 pkt300 pkt2611 pkt121 pkt
GUIMark Flash54 fps43 fps54 fps52 fps53 fps
GUIMark HTML422 fps20 fps26 fps41 fps18 fps
GUIMark Java533 fps33 fps33 fps32 fps33 fps
Bubblemark Silverlight 3.0121 fps109 fps120 fps112,0 fps121 fps
Futuremark Peacekeeper3054 pkt4352 pkt2356 pkt3768 pkt925 pkt
Użycie zasobów
Wielowątkowośćnietaknietaktak
Użycie RAM (1 karta)21 MB18 MB25 MB16 MB22 MB
Użycie RAM (10 kart)88 MB214 MB178 MB216 MB319 MB
Bezpieczeństwo
Niezałatane/załatane luki bezpieczeństwa0/01/10/31/54/9
Kasowanie prywatnych danychtaktaktaktaktak
Tryb bezpiecznego przeglądaniataktaknietaktak
Filtr antyphishingowytaktaktaktaktak
Funkcjonalność
Instalacja dodatkówtaktaknienietak
Obsługa skórektaktaktaknienie
Przeszukiwanie historii w pasku adresutaktaktaknietak
Przywracanie sesjitaktaktaknietak
Wbudowany czytnik RSStaktaktaktaktak
Sprawdzanie pisowni w języku polskimtaktaktaknienie
Zoom stron internetowychtaktaktaktaktak
Blokada pop-uptaktaktaktaktak
Gesty myszątaktaktaknienie