8-rdzeniowe procesory Xeon 7500

W odpowiedzi na 8- i 12-rdzeniowe procesory AMD, Intel wprowadza na rynek układy Xeon 7500, opierające się na architekturze Nehalem. Według przeprowadzonych testów, nowe procesory oferują największy, średnio trzykrotny wzrost wydajności w stosunku do poprzednich modeli, co zaowocuje możliwością zamiany aż 20 serwerów jednordzeniowych, jednym systemem, opartym na procesorze Xeon 7500. Jednocześnie pozwolą osiągnąć nawet 92-procentowe zmniejszenie kosztów energii i zwrot inwestycji w ciągu roku ze względu na ograniczone koszty zasilania, chłodzenia i licencjowania.
Swoje produkty na nowych procesorach zapowiedzieli już: Bull, Cisco, Cray, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, IBM, Inspur, NEC, Oracle, SGI, Supermicro oraz Quanta
Swoje produkty na nowych procesorach zapowiedzieli już: Bull, Cisco, Cray, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, IBM, Inspur, NEC, Oracle, SGI, Supermicro oraz Quanta

Ponad 20 nowych funkcji niezawodnościowych i wysoka wydajność ośmiordzeniowego, 16-wątkowego procesora Intel Xeon 7500 spopularyzuje rozwiązania o znaczeniu krytycznym oparte na serwerowych systemach Intela. Nowe serwery zaoferują 4-krotnie większą ilość pamięci (do 1 terabajta w konfiguracjach czteroprocesorowych), 8-krotnie wyższą przepustowość pamięci, a postęp w dziedzinie skalowalności umożliwi budowanie różnorodnych konstrukcji, od platform dwugniazdowych, po rozwiązania złożone z 256 gniazd.

Klienci pracujący z krytycznymi obciążeniami roboczymi, którzy po prostu nie mogą sobie pozwolić na nieplanowane przestoje — na przykład szpitale lub giełdy — mogą wykorzystać ponad 20 nowych funkcji, które zapewniają skokowy wzrost niezawodności, dostępności i łatwości serwisowania (RAS – reliability, availability, serviceability). Te funkcje niezawodnościowe zaprojektowano z myślą o ochronie integralności danych, zwiększeniu dostępności i zminimalizowaniu planowanych przestojów.

Na przykład, nowe procesory z serii Intel Xeon 7500 są pierwszymi jednostkami wyposażonymi w funkcję Machine Check Architecture (MCA) Recovery, dzięki której współpracują z systemem operacyjnym i menedżerem maszyn wirtualnych, aby usunąć skutki krytycznych błędów systemu. Mechanizm ten był dotychczas dostępny tylko w rodzinie Intel Itanium i procesorach RISC.

Seria Xeon 7500 oferuje unikatową skalowalność za sprawą modularnych elementów konstrukcyjnych połączonych magistralą QuickPath. QPI umożliwia budowanie ekonomicznych i skalowalnych serwerów ośmioprocesorowych, które nie wymagają wyspecjalizowanych kontrolerów firm trzecich do “sklejenia” systemu w całość. Intel współpracuje też z producentami systemów nad rozwiązaniami “ultraskalowymi” — 16-procesorowymi przeznaczonymi dla przedsiębiorstw i nawet 256-procesorowymi z obsługą 16 terabajtów pamięci przeznaczonymi do “superwęzłów” HPC (high- performance computing), wykonujących aplikacje, które wymagają wysokiej przepustowości, takie jak analiza finansowa, prognozy pogody i sekwencjonowanie genomów.

Procesory z serii Xeon 7500 oferują do ośmiu zintegrowanych rdzeni i szesnastu wątków i skalują się do 32 rdzeni oraz 64 wątków w platformach czteroukładowych albo do 62 rdzeni i 128 wątków w platformach ośmioukładowych. Osiągają częstotliwość taktowania do 2,66 GHz i są dostępne z 24 MB pamięci Smart Cache, czterema łączami Intel QPI oraz technologią Intel Turbo Boost. Współczynniki Thermal Design Point (TDP) wynoszą od 95 do 130 watów.

Ceny nowych procesorów Intel Xeon z serii 7500 i 6500 wynoszą od 744 do 3692 dolarów w partiach po 1000 sztuk.