Gra w

Gra Pong kontrolowana oczami

Studenci z Imperial College London zaprojektowali grę wideo Pong, którą można kontrolować przy pomocy ruchu gałek ocznych.

Niektórzy nie są w stanie trzymać kontrolera do konsoli lub komputera w rękach i cieszyć się grami wideo w równym stopniu, co osoby pełnosprawne. Właśnie dla takich osób, studenci z Imperial College London zaprojektowali interfejs, dzięki któremu grę będzie można kontrolować za pomocą ruchu oczu. Studenci do swojego projektu wykorzystali open-source’ową wersję legendarnej gry Pong i przystosowali ją do gry z użyciem specjalnych okularów, korzystających z podczerwieni oraz kamery internetowej, która monitoruje ruch gałek ocznych. Oczywiście gra Pong to tylko pokaz możliwości nowej technologii, która może być zastosowana w wielu innych, ważniejszych segmentach, jak chociażby kontrolowanie wózków inwalidzkich, czy po prostu kursora myszki.

Jedną z ważniejszych w tym przypadku kwestii jest koszt tego eksperymentu – studenci na zaprojektowanie tej technologii wydali zaledwie 25 funtów, czyli nieco ponad 100 złotych. Obecnie rozwijane technologie wykorzystujące śledzenie ruchów oczu lub kontrolowanie komputera przy pomocy myśli, kosztują znacznie więcej – w większości przypadków nawet tysiąckrotnie więcej.

Dr. Aldo Faisal, opiekun grupy studentów, którym udało się skonstruować nowy interfejs, powiedział – Nasi studenci stworzyli ten kawałek neurotechnologii, korzystając z rzeczy, które bez problemu można kupić w zwykłym sklepie, jak na przykład kamerki internetowe. Gra, którą zaprojektowali jest dość prosta, ale uważamy, że ma ogromny potencjał, gdyż nie wymaga dużych nakładów finansowych i sprzętowych.

– Mamy nadzieję, że wkrótce technologia ta będzie dostępna przez Sieć, tak aby każdy mógł stworzyć swoją własną aplikację czy grę na niej opartą. Podchodzimy do sprawy niezwykle optymistycznie. Wierzymy, że ostatecznie technologia może zapewnić wiele rozrywki ludziom ruchowo ograniczonym. W przyszłości, być może odwrócenie cyfrowej strony będzie wymagało jedynie mrugnięcia, a zmienić w odtwarzaczu na swoją ulubioną piosenkę będzie można poprzez spojrzenie w bok – dodał Faisal.

Więcej informacji o projekcie oraz filmik prezentujący technologię w akcji, znajdziecie na stronie Uczelni.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.