Optyczna komunikacja między układami

Komunikacja układów scalonych poprzez światło

IBM informuje, że jego naukowcy stworzyli system, który pozwala układom komputerowym na komunikacje poprzez światło, zamiast elektrycznych impulsów.

Firma IBM dumnie zapowiada, że jej pracownikom udało się skonstruować system, który umożliwi komputerowym układom komunikację poprzez światło, a nie poprzez sygnały elektryczne, jak to ma miejsce dzisiaj. Urządzenie, znane jako „nanophotonic avalanche photodetector”, ma być niezwykle szybkie, a przy tym zminimalizuje pobór energii. Konwertuje ono słabe sygnały optyczne na sygnały elektryczne, podczas gdy przychodzące fotony uwalniają elektrony, które następnie „lawinowo” wzmacniają sygnał. Co prawda tego typu system nie jest niczym nowym, jednak IBM twierdzi, że jego naukowcy byli w stanie przekroczyć dotychczasową granicę prędkości budowania się lawin.

– Wraz z optyczną komunikacją wbudowaną w układ procesora, nadzieja na budowę energooszczędnych systemów komputerów z mocą na poziomie Exaflopsa (trylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę – przyp.red.), staje się coraz bliższa rzeczywistości – powiedział dr T.C. Chen, jeden z badaczy IBM-a.

Oczywiście nowa technologia jest wciąż w fazie rozwojowej i nie wiadomo, kiedy mogłaby być wdrożona w mainstream’owe procesy produkcyjne. Wiadomo jednak, że urządzenie może być budowane z typowych materiałów, jak krzem czy german, więc nie powinno być problemów z implementacją w standardowych, masowych procesach produkcyjnych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.