Kronika CHIP-a: Apple

Nawet jeśli nie był to zamierzony efekt, logo Apple – nadgryzione jabłko – dobrze oddaje filozofię korporacji. Regis McKenna, którego firma je zaprojektowała, opisując jego symbolikę, nawiązuje do Biblii, gdzie jabłko było symbolem zarówno pokusy, jak i wiedzy.
Nie masz tego znaczka na telefonie lub komputerze? To dzisiejsza konferencja nie jest dla ciebie
Nie masz tego znaczka na telefonie lub komputerze? To dzisiejsza konferencja nie jest dla ciebie

Do tej drugiej wartości nawiązywał również pierwszy, odrzucony projekt logotypu, przedstawiający Newtona  siedzącego pod drzewem – słynne jabłko spadające na jego głowę miało symbolizować firmę Apple.

Tak ambitna wizja rozwoju przyczyniła się do tego, że historia firmy zaczęła przypominać jazdę kolejką górską: sukcesy innowacyjnych produktów przeplatały się z klęskami zbyt wymyślnych projektów. Ten łańcuch zdarzeń trwał przeszło dwadzieścia lat, aż do wprowadzenia na rynek komputera iMac w 1998 roku. Od tego czasu los firmy przypomina raczej inny mit – o królu Midasie: wszystko, co stworzy Apple, zamienia się w złoto.

Równie pogmatwane jak historia firmy są losy jej dwóch założycieli: Steve’a Jobsa – wizjonera, i Steve’a Wozniaka – zdolnego majsterkowicza. Wozniak stworzył Apple II z systemem operacyjnym DOS, który okazał się kamieniem węgielnym sukcesu Apple’a. Z kolei Jobs przeforsował produkcję komputera Macintosh (nazwa pochodzi od gatunku smacznych jabłek), który – jako pierwszy komputer biurkowy dla mas – przyniósł koncernowi komercyjny sukces.

W międzyczasie opracowane zostały modele Apple III i Lisa – komputery, których nikt nie chciał lub które pojawiły się na rynku w niewłaściwym momencie. Z powodu problemów technicznych i spadku sprzedaży komputerów Macintosh Jobs musiał pożegnać się z firmą. Inaczej bowiem niż w przypadku Microsoftu, Apple nie należy do swoich założycieli, ale do rozproszonego akcjonariatu. Co ciekawe, obecnie Microsoft ma dwa razy więcej udziałów w Apple’u niż Steve Jobs… Jednak odejście Jobsa nie poprawiło sytuacji: Macintosh Portable – pierwszy notebook – wyprzedzał swoje czasy, ale był zbyt drogi. Newton, czyli pierwszy palmtop, dał początek zupełnie nowej klasie urządzeń, miał jednak liczne usterki. Mimo opracowania wydajnej architektury o nazwie PowerPC koncern przegrywał w starciu z duetem Microsoft-Intel, a używany przez Apple’a system operacyjny był przestarzały. W 1995 roku Apple stał na krawędzi bankructwa.

Przepis na sukces: “i” w produktach Apple

Poszukując wyjścia z kryzysu, przypomniano sobie o Jobsie. Jego firma NeXTStep w międzyczasie stworzyła nowoczesny system operacyjny, który stał się później bazą dla nowego Mac OS X. W 1996 roku Apple przejął NeXT-a wydając 429 milionów dolarów, co wiązało się z powrotem Jobsa do firmy, którą sam przecież założył.

Pierwszą z wielkich nowości ery Jobsa był komputer zintegrowany z monitorem i zamknięty w przezroczystej obudowie: iMac. Literka “i” w nazwie nie pochodzi jednak od słowa “innowacyjny”, ale od “Internet”. Apple w końcu uwzględnił nowe potrzeby rynku, które stanowczo zbyt długo ignorował.

Podzespoły iMaca były zupełnie zwyczajne, jednak oryginalny design zdecydowanie wyróżniał go na tle szaro-beżowych pecetów. Już wtedy sprawdził się przepis, według którego do tej pory są tworzone wszystkie produkty Apple: interesujące wzornictwo plus innowacyjne rozwiązania techniczne – innowacyjne, ale zawsze odpowiadające potrzebom użytkowników.

Nic dziwnego, że koncern odzyskał pozycję jednej z najważniejszych firm IT, którą umocniły kolejne sukcesy: wprowadzenie iPoda, najlepiej sprzedającego się odtwarzacza audio, oraz uruchomienie sklepu muzycznego Apple Store. Ten sukces powtórzył iPhone i oferujący aplikacje do niego App Store. Do połowy 2009 roku klienci pobrali ze stron Apple osiem miliardów utworów i dwa miliardy programów. Choć produkty Apple wciąż kosztują sporo, to iPod i iPhone zdobyły serca mas, zmuszając konkurencyjne firmy do walki o odzyskanie klientów.

1976: Początki Apple’a

Steve Jobs i Steve Wozniak

Firma została założona 1 kwietnia w… sypialni. Stworzyły ją dwa umysły: Steve Jobs i Steve Wozniak.

Apple I

Apple I

Założyciele Apple’a musieli w ciągu jednej nocy zbudować obudowę do swojego komputera.

1977: Logo Apple’a z 1977 roku

Logo z 1977 roku

Symbol filozofii firmy o wysokiej wartości marketingowej: oto jabłko z drzewa wiedzy.

Apple II

Apple II

Przełom: do 1993 roku sprzedano 5 mln egzemplarzy Apple II, co uczyniło go jednym z najpopularniejszych komputerów w historii.

1983: Lisa

Apple wprowadza na rynek pierwszy komputer biurkowy, ma on jednak liczne wady techniczne i jest zbyt drogi.

1984: Macintosh

Macintosh

Kolejne dziecko Jobsa staje się wewnętrzną konkurencją dla Lisy. Apple ustanawia nowy standard dla komputerów.

1988: NeXTStep

NextStep

Po opuszczeniu Apple’a Jobs zakłada własną firmę, która tworzy poprzednika obecnie stosowanego systemu Mac OS X.

1989: Macintosh Portable

Macintosh Portable

Mimo innowacyjnych rozwiązań technicznych pierwszy notebook okazuje się największą porażką firmy. Kosztuje 6500 dolarów i waży aż 7 kilogramów!

1993: PowerPC

PowerPC

By osłabić dominację duetu Microsoft-Intel, koncerny Apple, IBM i Motorola tworzą nową architekturę procesorów.

1997: Steve Jobs

Steve Jobs

Apple kupuje stworzoną przez Jobsa firmę NeXTStep i zatrudnia go jako doradcę. Niedługo potem zostaje on prezesem zarządu i ojcem sukcesu rynkowego Apple’a.

1998: iMac

iMac

Komputer w atrakcyjnej obudowie: innowacyjny iMac jako pierwszy wykorzystuje do podłączania urządzeń peryferyjnych wyłącznie porty USB.

2001: Apple iPod

Apple iPod

To lajfstajlowe urządzenie wyprowadza Apple’a z niszy komputerowej i przynosi firmie ogromne zyski.

Mac OS X

Mac OS X

Mac OS X Nowy system operacyjny to wielki krok naprzód. W porównaniu z nim Windows jest przedpotopowy.

2003: Apple Music Store

Apple Music Store

To, czego nie potrafi przemysł muzyczny, udaje się firmie Apple – koncern zarabia na sprzedaży muzyki w Sieci.

2006: Intel

Wyższa wydajność w niższej cenie: od tego momentu Apple buduje komputery z procesorami Intel.

2007: iPhone

iPhone

Telefon z ekranem dotykowym jest wzorem dla wszystkich późniejszych smartfonów.

2009: Mac OS X 10.6

Mac OS X 10.6

Ciche pożegnanie: najnowsza wersja systemu nie obsługuje architektury PowerPC.

Steve Jobs

Koncern jest zależny od swojego prezesa – wiadomość o jego chorobie sprawia, że akcje firmy gwałtownie pikują.

2010: iPad

iPad

Najnowszy trend wyznacza tablet Apple’a. Więcej o najnowszym dziecku Apple’a znajdziecie w numerze Chip 03/2010

Przyszłość: Monopol?

Apple zaczyna zajmować się również rozprowadzaniem e-booków, Może to sprawić, że Apple Store niebawem stanie się najważniejszym adresem w Internecie.

Więcej:Appletrendy