Nie masz tego znaczka na telefonie lub komputerze? To dzisiejsza konferencja nie jest dla ciebie

Kronika CHIP-a: Apple

Historia Jabłka

Nawet jeśli nie był to zamierzony efekt, logo Apple – nadgryzione jabłko – dobrze oddaje filozofię korporacji. Regis McKenna, którego firma je zaprojektowała, opisując jego symbolikę, nawiązuje do Biblii, gdzie jabłko było symbolem zarówno pokusy, jak i wiedzy.

Do tej drugiej wartości nawiązywał również pierwszy, odrzucony projekt logotypu, przedstawiający Newtona  siedzącego pod drzewem – słynne jabłko spadające na jego głowę miało symbolizować firmę Apple.

Tak ambitna wizja rozwoju przyczyniła się do tego, że historia firmy zaczęła przypominać jazdę kolejką górską: sukcesy innowacyjnych produktów przeplatały się z klęskami zbyt wymyślnych projektów. Ten łańcuch zdarzeń trwał przeszło dwadzieścia lat, aż do wprowadzenia na rynek komputera iMac w 1998 roku. Od tego czasu los firmy przypomina raczej inny mit – o królu Midasie: wszystko, co stworzy Apple, zamienia się w złoto.

Równie pogmatwane jak historia firmy są losy jej dwóch założycieli: Steve’a Jobsa – wizjonera, i Steve’a Wozniaka – zdolnego majsterkowicza. Wozniak stworzył Apple II z systemem operacyjnym DOS, który okazał się kamieniem węgielnym sukcesu Apple’a. Z kolei Jobs przeforsował produkcję komputera Macintosh (nazwa pochodzi od gatunku smacznych jabłek), który – jako pierwszy komputer biurkowy dla mas – przyniósł koncernowi komercyjny sukces.

W międzyczasie opracowane zostały modele Apple III i Lisa – komputery, których nikt nie chciał lub które pojawiły się na rynku w niewłaściwym momencie. Z powodu problemów technicznych i spadku sprzedaży komputerów Macintosh Jobs musiał pożegnać się z firmą. Inaczej bowiem niż w przypadku Microsoftu, Apple nie należy do swoich założycieli, ale do rozproszonego akcjonariatu. Co ciekawe, obecnie Microsoft ma dwa razy więcej udziałów w Apple’u niż Steve Jobs… Jednak odejście Jobsa nie poprawiło sytuacji: Macintosh Portable – pierwszy notebook – wyprzedzał swoje czasy, ale był zbyt drogi. Newton, czyli pierwszy palmtop, dał początek zupełnie nowej klasie urządzeń, miał jednak liczne usterki. Mimo opracowania wydajnej architektury o nazwie PowerPC koncern przegrywał w starciu z duetem Microsoft-Intel, a używany przez Apple’a system operacyjny był przestarzały. W 1995 roku Apple stał na krawędzi bankructwa.

Przepis na sukces: „i” w produktach Apple

Poszukując wyjścia z kryzysu, przypomniano sobie o Jobsie. Jego firma NeXTStep w międzyczasie stworzyła nowoczesny system operacyjny, który stał się później bazą dla nowego Mac OS X. W 1996 roku Apple przejął NeXT-a wydając 429 milionów dolarów, co wiązało się z powrotem Jobsa do firmy, którą sam przecież założył.

Pierwszą z wielkich nowości ery Jobsa był komputer zintegrowany z monitorem i zamknięty w przezroczystej obudowie: iMac. Literka „i” w nazwie nie pochodzi jednak od słowa „innowacyjny”, ale od „Internet”. Apple w końcu uwzględnił nowe potrzeby rynku, które stanowczo zbyt długo ignorował.

Podzespoły iMaca były zupełnie zwyczajne, jednak oryginalny design zdecydowanie wyróżniał go na tle szaro-beżowych pecetów. Już wtedy sprawdził się przepis, według którego do tej pory są tworzone wszystkie produkty Apple: interesujące wzornictwo plus innowacyjne rozwiązania techniczne – innowacyjne, ale zawsze odpowiadające potrzebom użytkowników.

Nic dziwnego, że koncern odzyskał pozycję jednej z najważniejszych firm IT, którą umocniły kolejne sukcesy: wprowadzenie iPoda, najlepiej sprzedającego się odtwarzacza audio, oraz uruchomienie sklepu muzycznego Apple Store. Ten sukces powtórzył iPhone i oferujący aplikacje do niego App Store. Do połowy 2009 roku klienci pobrali ze stron Apple osiem miliardów utworów i dwa miliardy programów. Choć produkty Apple wciąż kosztują sporo, to iPod i iPhone zdobyły serca mas, zmuszając konkurencyjne firmy do walki o odzyskanie klientów.

1976: Początki Apple’a

Steve Jobs i Steve Wozniak

Firma została założona 1 kwietnia w… sypialni. Stworzyły ją dwa umysły: Steve Jobs i Steve Wozniak.

Apple I

Apple I

Założyciele Apple’a musieli w ciągu jednej nocy zbudować obudowę do swojego komputera.

1977: Logo Apple’a z 1977 roku

Logo z 1977 roku

Symbol filozofii firmy o wysokiej wartości marketingowej: oto jabłko z drzewa wiedzy.

Apple II

Apple II

Przełom: do 1993 roku sprzedano 5 mln egzemplarzy Apple II, co uczyniło go jednym z najpopularniejszych komputerów w historii.

1983: Lisa

Apple wprowadza na rynek pierwszy komputer biurkowy, ma on jednak liczne wady techniczne i jest zbyt drogi.

1984: Macintosh

Macintosh

Kolejne dziecko Jobsa staje się wewnętrzną konkurencją dla Lisy. Apple ustanawia nowy standard dla komputerów.

1988: NeXTStep

NextStep

Po opuszczeniu Apple’a Jobs zakłada własną firmę, która tworzy poprzednika obecnie stosowanego systemu Mac OS X.

1989: Macintosh Portable

Macintosh Portable

Mimo innowacyjnych rozwiązań technicznych pierwszy notebook okazuje się największą porażką firmy. Kosztuje 6500 dolarów i waży aż 7 kilogramów!

1993: PowerPC

PowerPC

By osłabić dominację duetu Microsoft-Intel, koncerny Apple, IBM i Motorola tworzą nową architekturę procesorów.

1997: Steve Jobs

Steve Jobs

Apple kupuje stworzoną przez Jobsa firmę NeXTStep i zatrudnia go jako doradcę. Niedługo potem zostaje on prezesem zarządu i ojcem sukcesu rynkowego Apple’a.

1998: iMac

iMac

Komputer w atrakcyjnej obudowie: innowacyjny iMac jako pierwszy wykorzystuje do podłączania urządzeń peryferyjnych wyłącznie porty USB.

2001: Apple iPod

Apple iPod

To lajfstajlowe urządzenie wyprowadza Apple’a z niszy komputerowej i przynosi firmie ogromne zyski.

Mac OS X

Mac OS X

Mac OS X Nowy system operacyjny to wielki krok naprzód. W porównaniu z nim Windows jest przedpotopowy.

2003: Apple Music Store

Apple Music Store

To, czego nie potrafi przemysł muzyczny, udaje się firmie Apple – koncern zarabia na sprzedaży muzyki w Sieci.

2006: Intel

Wyższa wydajność w niższej cenie: od tego momentu Apple buduje komputery z procesorami Intel.

2007: iPhone

iPhone

Telefon z ekranem dotykowym jest wzorem dla wszystkich późniejszych smartfonów.

2009: Mac OS X 10.6

Mac OS X 10.6

Ciche pożegnanie: najnowsza wersja systemu nie obsługuje architektury PowerPC.

Steve Jobs

Koncern jest zależny od swojego prezesa – wiadomość o jego chorobie sprawia, że akcje firmy gwałtownie pikują.

2010: iPad

iPad

Najnowszy trend wyznacza tablet Apple’a. Więcej o najnowszym dziecku Apple’a znajdziecie w numerze Chip 03/2010

Przyszłość: Monopol?

Apple zaczyna zajmować się również rozprowadzaniem e-booków, Może to sprawić, że Apple Store niebawem stanie się najważniejszym adresem w Internecie.