MIX10: Microsoft rozwija HTML5 i prezentuje pierwszą próbkę przeglądarki Internet Explorer 9

Microsoft przedstawił szereg rozwiązań wskazujących na zaangażowanie firmy w rozwój systemów interoperacyjnych. Zaprezentowano także wersję Platform Preview dziewiątej odsłony przeglądarki Internet Explorer.

Standardy branżowe były najważniejszym tematem tegorocznej konferencji MIX10. Microsoft przedstawił na niej swoje podejście do zwiększania wydajności przeglądania zawartości Internetu. Dean Hachamovitch, dyrektor generalny działu Internet Explorer w Microsoft, scharakteryzował Internet Explorer 9 jako przeglądarkę z rozszerzonym wsparciem dla HTML5, akcelerowanymi sprzętowo grafiką i tekstem. Dziewiąta wersja Internet Explorera będzie pracować z nowym silnikiem JavaScript.

Microsoft ogłosił również, że będzie się aktywnie przyczyniać do rozwoju nowych elementów i usprawnień biblioteki JavaScript jQuery. Firma przedstawiła także nowe zestawy dla deweloperów (SDK) Open Data Protocol (OData), które ułatwią dostęp do danych z chmury i tworzenie aplikacji webowych dla wielu platform.

Zwiększanie możliwości deweloperów dzięki wprowadzeniu akceleracji sprzętowej

Microsoft ujawnił szczegóły specyfikacji HTML5, obejmującej CSS3, Scalable Vector Graphics (SVG), XHTML oraz tagi audio i wideo oparte na standardowych obecnie kodekach (H.264/MPEG4 i MP3/AAC). Firma zademonstrowała także nowy silnik JavaScript wykorzystujący moc obliczeniową wielu rdzeni nowoczesnych procesorów w celu efektywnego zarządzania zasobami komputera i podnoszenia wydajności przeglądania zasobów sieci. Łącząc w sobie interoperacyjność z nowym silnikiem JavaScript i technologią Direct 2D, Internet Explorer 9 umożliwi twórcom stron internetowych budować bogatsze witryny o krótkim czasie ładowania i tym samym wyglądzie bez względu używaną platformę.

– Bardzo mnie cieszy zaangażowanie firmy Microsoft w HTML Working Group oraz powstawanie HTML5 – powiedział Philippe Le Hegaret z W3C.

– Internet Explorer 9 to pierwsza przeglądarka, która lepiej wykorzysta znane przez deweloperów schematy na nowoczesnych komputerach PC z Windows – powiedział Dean Hachamovitch.

Począwszy od MIX10, deweloperzy będą mogli obserwować postępy firmy Microsoft oraz udzielać bezpośredniego wsparcia procesowi powstawania Internet Explorer 9 Platform Preview poprzez sprawdzanie i ocenianie nowych partii kodu, udostępnianych co około osiem tygodni, aż do momentu wydania oficjalnej wersji beta. Twórcy stron internetowych mogą pobrać Internet Explorer 9 Platform Preview z http://www.IETestDrive.com.

– Internet Explorer 9 obsługujący wspomagany przez GPU rendering HTML5 jest kamieniem milowym na polu wizualnych interfejsów komputerowych – powiedział Drew Henry, dyrektor generalny działu GeForce i ION GPU w NVIDIA Corp. – – Dzięki wykorzystaniu układów graficznych NVIDIA, Internet Explorer 9 pozwala deweloperom przebić się przez szklany sufit, który do tej pory ograniczał ich możliwości kreowania bogatych w grafikę i wydajnych aplikacji webowych – dodał.

Więcej możliwości dla użytkownika końcowego dzięki bibliotece jQuery w JavaScript

Microsoft otwarcie angażuje się w rozwój oprogramowania open source i inwestuje w rozwój biblioteki jQuery w JavaScript, która ma usprawnić budowę ustandaryzowanych aplikacji webowych. Microsoft będzie dążyć również do zacieśnienia współpracy pomiędzy ASP.NET oraz jQuery poprzez rozbudowę środowiska ASP.NET, tak aby deweloperzy byli w stanie lepiej wykorzystać możliwości nowych bibliotek. Podjęto także wysiłki w kierunku aktywnej promocji i dystrybucji jQuery wraz z popularnymi produktami, takimi jak Visual Studio 2010 czy ASP.NET MVC 2. Pierwszym krokiem w stronę uproszczenia kodu programów opartych na WWW ma być wprowadzenie do biblioteki jQuery silnika szablonów.

Wzbogacanie odczuć użytkowników dzięki chmurze

Microsoft wydał również komplet SDK OData dla szeregu języków, w tym.NET, Java, PHP, Objective-C (iPhone i Mac) i JavaScript. Technologia ta, oparta na HTTP i Atom, ma za zadanie zwiększyć mobilność danych

.

Microsoft ogłosił także drugą Community Technology Preview (CTP) swojego serwisu informatycznego o nazwie kodowej „Dallas”, opartego na platformie Windows Azure. Dzięki niemu deweloperzy dostaną dostęp do kodu i programów niezależnych twórców, które znajdą zastosowanie w aplikacjach webowych i mobilnych. Mając dostęp do danych poprzez OData i „Dallas”, twórcy będą w stanie czerpać korzyści z pisanego kodu na własnych warunkach, a ostatecznie przyczynić się do rozbudowy oprogramowania i wzbogacenia wrażeń internetowych użytkowników.

Już dzisiaj deweloperzy mogą korzystać z ponad 30 zestawów danych wystawionych w serwisie „Dallas” przez takich dostawców, jak NAVTEQ, Pitney Bowes Business Insight, Weather Central czy Zillow.com.

SDK OData dostępny jest pod adresem http://www.odata.org, a „Dallas” CTP2 – http://www.Microsoft.com/Dallas.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.