Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

MIX10: Microsoft rozwija HTML5 i prezentuje pierwszą próbkę przeglądarki Internet Explorer 9

Microsoft Internet Explorer 9 Platform Preview

Standardy branżowe były najważniejszym tematem tegorocznej konferencji MIX10. Microsoft przedstawił na niej swoje podejście do zwiększania wydajności przeglądania zawartości Internetu. Dean Hachamovitch, dyrektor generalny działu Internet Explorer w Microsoft, scharakteryzował Internet Explorer 9 jako przeglądarkę z rozszerzonym wsparciem dla HTML5, akcelerowanymi sprzętowo grafiką i tekstem. Dziewiąta wersja Internet Explorera będzie pracować z nowym silnikiem JavaScript.

Microsoft ogłosił również, że będzie się aktywnie przyczyniać do rozwoju nowych elementów i usprawnień biblioteki JavaScript jQuery. Firma przedstawiła także nowe zestawy dla deweloperów (SDK) Open Data Protocol (OData), które ułatwią dostęp do danych z chmury i tworzenie aplikacji webowych dla wielu platform.

Zwiększanie możliwości deweloperów dzięki wprowadzeniu akceleracji sprzętowej

Microsoft ujawnił szczegóły specyfikacji HTML5, obejmującej CSS3, Scalable Vector Graphics (SVG), XHTML oraz tagi audio i wideo oparte na standardowych obecnie kodekach (H.264/MPEG4 i MP3/AAC). Firma zademonstrowała także nowy silnik JavaScript wykorzystujący moc obliczeniową wielu rdzeni nowoczesnych procesorów w celu efektywnego zarządzania zasobami komputera i podnoszenia wydajności przeglądania zasobów sieci. Łącząc w sobie interoperacyjność z nowym silnikiem JavaScript i technologią Direct 2D, Internet Explorer 9 umożliwi twórcom stron internetowych budować bogatsze witryny o krótkim czasie ładowania i tym samym wyglądzie bez względu używaną platformę.

– Bardzo mnie cieszy zaangażowanie firmy Microsoft w HTML Working Group oraz powstawanie HTML5 – powiedział Philippe Le Hegaret z W3C.

– Internet Explorer 9 to pierwsza przeglądarka, która lepiej wykorzysta znane przez deweloperów schematy na nowoczesnych komputerach PC z Windows – powiedział Dean Hachamovitch.

Począwszy od MIX10, deweloperzy będą mogli obserwować postępy firmy Microsoft oraz udzielać bezpośredniego wsparcia procesowi powstawania Internet Explorer 9 Platform Preview poprzez sprawdzanie i ocenianie nowych partii kodu, udostępnianych co około osiem tygodni, aż do momentu wydania oficjalnej wersji beta. Twórcy stron internetowych mogą pobrać Internet Explorer 9 Platform Preview z http://www.IETestDrive.com.

– Internet Explorer 9 obsługujący wspomagany przez GPU rendering HTML5 jest kamieniem milowym na polu wizualnych interfejsów komputerowych – powiedział Drew Henry, dyrektor generalny działu GeForce i ION GPU w NVIDIA Corp. – – Dzięki wykorzystaniu układów graficznych NVIDIA, Internet Explorer 9 pozwala deweloperom przebić się przez szklany sufit, który do tej pory ograniczał ich możliwości kreowania bogatych w grafikę i wydajnych aplikacji webowych – dodał.

Więcej możliwości dla użytkownika końcowego dzięki bibliotece jQuery w JavaScript

Microsoft otwarcie angażuje się w rozwój oprogramowania open source i inwestuje w rozwój biblioteki jQuery w JavaScript, która ma usprawnić budowę ustandaryzowanych aplikacji webowych. Microsoft będzie dążyć również do zacieśnienia współpracy pomiędzy ASP.NET oraz jQuery poprzez rozbudowę środowiska ASP.NET, tak aby deweloperzy byli w stanie lepiej wykorzystać możliwości nowych bibliotek. Podjęto także wysiłki w kierunku aktywnej promocji i dystrybucji jQuery wraz z popularnymi produktami, takimi jak Visual Studio 2010 czy ASP.NET MVC 2. Pierwszym krokiem w stronę uproszczenia kodu programów opartych na WWW ma być wprowadzenie do biblioteki jQuery silnika szablonów.

Wzbogacanie odczuć użytkowników dzięki chmurze

Microsoft wydał również komplet SDK OData dla szeregu języków, w tym.NET, Java, PHP, Objective-C (iPhone i Mac) i JavaScript. Technologia ta, oparta na HTTP i Atom, ma za zadanie zwiększyć mobilność danych

.

Microsoft ogłosił także drugą Community Technology Preview (CTP) swojego serwisu informatycznego o nazwie kodowej „Dallas”, opartego na platformie Windows Azure. Dzięki niemu deweloperzy dostaną dostęp do kodu i programów niezależnych twórców, które znajdą zastosowanie w aplikacjach webowych i mobilnych. Mając dostęp do danych poprzez OData i „Dallas”, twórcy będą w stanie czerpać korzyści z pisanego kodu na własnych warunkach, a ostatecznie przyczynić się do rozbudowy oprogramowania i wzbogacenia wrażeń internetowych użytkowników.

Już dzisiaj deweloperzy mogą korzystać z ponad 30 zestawów danych wystawionych w serwisie „Dallas” przez takich dostawców, jak NAVTEQ, Pitney Bowes Business Insight, Weather Central czy Zillow.com.

SDK OData dostępny jest pod adresem http://www.odata.org, a „Dallas” CTP2 – http://www.Microsoft.com/Dallas.