MSI Big Bang – Fuzion

Pies i kot pogodzone. Big Bang znaczy po angielsku tyle, co “wielki wybuch” i płyta ma nawiązywać do tej koncepcji. MSI chce stworzyć coś odkrywczego – wprowadzić nowy ład, porządek i narobić szumu wokół swojego sprzętu. Jednak czy mu się to udało?
MSI Big Bang – Fuzion

Układu dźwięku cechuje dobra jakość dźwięku, lecz jeszcze lepszy jest produkt Gigabyte.

Układu audio cechuje dobra jakość dźwięku, lecz jeszcze lepszy jest produkt Gigabyte.

Fuzion to druga ciekawa płyta główna z nowej serii Big Bang firmy MSI, przeznaczonej przede wszystkim dla graczy komputerowych. Jako pierwsza z tej serii ukazała się testowana już wcześniej płyta Trinergy. Model Fuzion na pierwszy rzut oka wydaje się bliźniaczo podobny. Jednak jak mówią diabeł tkwi w szczegółach. A jest nim układ o nazwie Lucid Hydra 200, nieznanej dotychczas firmy LucidLogix Technologies.

Czas bootowania płyty jest tylko sekundę niższy od płyty ASUSa, ale do Gigabyta jej daleko.

Czas bootowania płyty jest tylko sekundę niższy od płyty ASUSa, ale do Gigabyta jej daleko.

To co wyróżnia płyty z serii Big Bang, to bardzo bogate wyposażenie i wykonanie przy użyciu najwyższej jakości materiałów. Laminat Fuzion-a jest niemal identycznie pokryty gąszczem komponentów. Znajdziemy na nim między innymi złącza dla trzech kart graficznych PCI Express 2.0 x16, w których co najciekawsze możemy obsadzić jednocześnie karty graficzne ATI Radeon oraz Nvidia GeForce. To co do tej pory było niemożliwe zostało urzeczywistnione przez tajemniczą firmę z Izraela, która opracowała układ pozwalający na zgodną współpracę kart z dwóch walczących ze sobą obozów – ATI i Nvidii.

W testach Fuzion wykazał nieco większy pobór energii niż Gigabyte GA-P55-UD6 i Maximus.

W testach Fuzion wykazał nieco większy pobór energii niż Gigabyte GA-P55-UD6 i Maximus.

Nie ma jednak róży bez kolców. Gdy połączymy karty wydajność wprawdzie nieznacznie wzrasta, ale przypłacamy to gorszą jakością grafiki i błędami w jej wyświetlaniu. W testach syntetycznych woda wyglądała – delikatnie mówiąc – koszmarnie. Nie dość, że jej ruchowi towarzyszyła pikseloza, efekt rozświetlania był na tyle spotęgowany, że miejscami była zupełnie biała.  Nie wszystkie gry da się też uruchomić – Far Cry 2 nie działał w ogóle, a Crysis zadziałał dopiero po wymianie sterownika na… starszy.

W 3DMark Vantage przyrost wydajności jest widoczny, aczkolwiek niezbyt imponujący.

W 3DMark Vantage przyrost wydajności jest widoczny, aczkolwiek niezbyt imponujący.

Błędy mogą być spowodowane niedopracowanymi sterownikami do układu Hydra, które występują w dwóch wersjach i w zależności od posiadanej konfiguracji musimy wybrać tę bardziej optymalną. Producent zapewnia jednak, że stabilna wersja zostanie udostępniona na przełomie marca i kwietnia. Ponadto płyta nie ma licencji SLI, a dwie karty z rodziny Nvidii, działają dzięki układowi Lucid Hydra 200.

Crysis Warhed na obu kartach działa nieco szybciej niż pojedyncza karta ATI.

Crysis Warhed na obu kartach działa nieco szybciej niż pojedyncza karta ATI.

Oprócz złączy dla kart graficznych płyta ma dwa tradycyjne złącza PCI oraz dwa nowocześniejsze PCI Express x1 dla kart rozszerzeń. Na uwagę zasługuje duża liczba wewnętrznych złączy dla napędów SATA2, których jest aż dziesięć, oraz dwa zewnętrzne Power eSATA. Złącze Power eSATA to nic innego jak zintegrowane “zwykłe” eSATA razem z portem USB. Poza tym dla urządzeń zewnętrznych dostępne jest dwanaście złącz USB 2.0 oraz dwa FireWire. Pomimo innowacyjnej technologii kontrolowania układów graficznych na płycie MSI zabrakło nowych kontrolerów SATA III (6 Gb/s) oraz USB 3.0.

Resident Evil. Połączenie dwóch kart powoduje... zmniejszenie liczby klatek na sekundę.

Resident Evil. Połączenie dwóch kart powoduje… zmniejszenie liczby klatek na sekundę.

Za komunikację ze światem zewnętrznym odpowiada podwójny kontroler Gigabit LAN. Dźwięk generowany jest przez 8-kanałowy układ dźwięku, który dołączony jest do płyty w postaci karty PCI Express x1. Identycznie jak w modelu Trinergy, również Fuzion oferuje dużo funkcji OC, oraz dodatkowe wyposażenie ułatwiające proces podkręcania. Dużym plusem jest dodany do zestawu z płytą zewnętrzny panel OC Dashboard z wyświetlaczem oraz przyciskami, którymi sterujemy funkcjami OC.

Podsumowując – to nowoczesna i bardzo bogato wyposażona płyta główna z podstawką LGA1156 dla procesorów Intel Core i5/i7. Wyposażona w innowacyjny układ Lucid Hydra 200 pozwalający na zastosowanie jednocześnie kart graficznych firm ATI i Nvidia. Niedopracowane sterowniki mogą powodować problemy z wyświetlaniem, podobnie, jak brak licencji SLI. Płyta ciekawa, choć w obecnej sytuacji poleciłbym ją wyłącznie beta-testerom – jednak z ostatecznym osądem poczekajmy do publikacji finalnej wersji sterownika.

Karol Kulas, Michał Wierzbicki