MSI H57M-ED65

Jakiś czas temu testowaliśmy pierwszą płytę dla procesorów Intel Core i3 oraz Core i5, które mają zintegrowany układ graficzny. Nowe procesory z pozoru wyglądają tak samo jak poprzednie modele ze złączem LGA1156 i pasują na wszystkie płyty z tym gniazdem. Jednakże tylko płyty z chipsetem H5x mogą w pełni wykorzystać ich możliwości czyli zintegrowaną grafikę. Poprzednio testowany model płyty bazował na chipsecie H55, teraz przyszła kolej na jego bogatszą wersję – H57. Czy się różnią oba chipsety? Generalnie obsługą trybu RAID, której pozbawiona jest wersja H55 oraz większą ilością złączy USB 2.0 – H55 ma dwanaście natomiast H57 o dwa więcej. Przykładem konstrukcji z chipsetem Intel H57 jest testowany model MSI H57M-ED65. Jest to płyta wykonana w formacie mikro-ATX, czyli stworzona z myślą głównie o niewielkich komputerach typu Media Center.
MSI H57M-ED65

Układu dźwięku cechuje bardzo dobra charakterystyka poziomu szumów.

Układu dźwięku cechuje bardzo dobra charakterystyka poziomu szumów.

Płyta obsługuje również procesory ze złączem LGA1156, które nie mają zintegrowanego układu graficznego. Jednakże w przypadku używanego w naszym Laboratorium procesora Core i7-860, płyta nie pracowała stabilnie na domyślnych ustawieniach taktowania pamięci DDR3. Dopiero ręczne ustawienie zegara na wartość 1066 MHz, umożliwiła stabilną współpracę procesora i płyty. Dlatego gdy mamy procesor bez układu graficznego lepiej zdecydować się na płytę z chipsetem Intel P55. Jednakże można stwierdzić że jest to płyta stworzona do konkretnych procesorów z wbudowaną grafiką o czym świadczą złącza dla wyświetlaczy obrazu na tylnym panelu płyty. Co ciekawe MSI H57M-ED65 oprócz D-Sub, DVI oraz HDMI ma dodatkowo złącze Dispaly Port, co sprawia że mamy nieograniczone możliwości podłączenia dowolnego monitora, projektora lub telewizora.

Płyta MSI podczas bootowania okazuje się wyraźnie wolniejszą od konkurencji.

Płyta MSI podczas bootowania okazuje się wyraźnie wolniejszą od konkurencji.

Mimo niewielkich rozmiarów na płycie dostępne są dwa złącza PCI Express x16. Gdy wydajność zintegrowanej w procesorze grafiki  nam nie wystarczy, np. w wymagających grach 3D, możemy zamontować nawet dwie karty ATI Radeon i połączyć je w trybie CrossFireX.   Co ciekawe ta niepozorna małą płyta ma ciekawe funkcje wspomagające podkręcanie, na które łatwo podatne są najnowsze procesory Intela. Dzięki funkcji OC Genie możemy szybko i automatycznie podkręcić procesor. A za pomocą dwóch dodatkowych przycisków Direct OC możemy bez wchodzenia do BIOS-u zmieniać jego taktowanie. Wśród wyposażenia na płycie, poza wspominanymi złączami PCI Express x16 dla kart graficznych dostępne są dwa złącza PCI Express x1 dla kart rozszerzeń.

MSI H57M-ED65 wykazuję się stosunkowo niskim zużyciem energii na tle konkurencyjnych modeli.

MSI H57M-ED65 wykazuję się stosunkowo niskim zużyciem energii na tle konkurencyjnych modeli.

Zadowalająca jest również duża ilość wewnętrznych złączy SATA2 (3 Gb/s), dodatkowo nie zabrakło popularnego złącza eSATA, które jest jedno na tylnym panelu. Poza tym jeżeli ktoś posiada nieśmiertelny napęd DVD ze złączem IDE również będzie mógł go wykorzystać w nowym komputerze. Niewątpliwa zaletą konstrukcji  jest duża ilość złączy USB 2.0, które jest najbardziej popularnym obecnie złączem dla urządzeń peryferyjnych. Łącznie aż czternaście urządzeń możemy podłączyć do gniazd oraz pinów na płycie. Płyta ma także kontroler FireWire oraz dwa złącza tego typu. Małe rozmiary nie przeszkodziły konstruktorom “upchać” na płycie dodatkowych komponentów w postaci pinów dla modułu szyfrującego – TPM oraz opcjonalnego panelu z wyświetlaczem MSI D-LED3. Oszczędności za to dotknęły wyposażenia dodatkowego, w pudełku z płyta znajdziemy tylko dwa kabelki SATA oraz taśmę IDE.

Karol Kulas