Nowa metoda może również zwiększyć pojemność baterii

Nowa metoda pozwoli na szybkie ładowanie baterii

Problem z urządzeniami mobilnymi jest taki, że trzeba je dość często ładować, a proces ten zwykle trwa zbyt długo. Naukowcy znaleźli sposób, aby zminimalizować czas ładowania się baterii.

Naukowcy ze stanowego Uniwersytetu Missisipi opracowali nową metodę ładowania, która opiera się na rewolucyjnych odkryciach w symulacji dynamiki molekularnej. Badacze przeprowadzili symulację procesu ładowania litowo-jonowej baterii, poprzez symulowane wtrącenie jonów litu do grafitowej anody w baterii. Chociaż „wtrącenie” to jest tylko jedną częścią procesu ładowania (drugą jest dyfuzja), to ma decydujący wpływ na czas ładowania. W tym procesie jony litu najpierw rozprzestrzeniają się wewnątrz elektrolitu aż dotrą do anody. W tym obszarze jony muszą pokonać barierę energii, aby można było wtrącić je do anody.

W przeprowadzonych symulacjach, zespół odkrył, że dodatkowe pole elektryczne może obniżyć tę barierę energii, pozwalając jonom litu na znacznie szybsze wtrącenie się do anody. Pole to podnosi również wskaźnik dyfuzji, co w dalszym stopniu obniża końcowy czas ładowania się baterii.

W przyszłości, naukowcy planują w dalszym ciągu badać nową metodę, próbując jeszcze bardziej skrócić czas ładowania się litowo-jonowych baterii.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.