Oficjalna premiera kart graficznych GeForce GTX 400 – wiemy o nich wszystko!

Dzisiejszej nocy Nvidia oficjalnie zaprezentowała swój procesor GF100 o nazwie kodowej Fermi, który znajdziemy w dwóch najnowszych kartach graficznych – GeForce GTX 480 oraz GTX 470. W większości potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o specyfikacji technicznej obydwu modeli, a także o ich cenach.
GeForce GTX 480 - dotychczas najbardziej high-endowa karta graficzna Nvidii
GeForce GTX 480 - dotychczas najbardziej high-endowa karta graficzna Nvidii

GeForce GTX 480

, w chwili premiery najmocniejsza jednoprocesorowa karta na rynku, posiada 480 procesorów strumieniowych CUDA, 1536 MB pamięci GDDR5, 384-bitową szynę pamięci, a także obsługę technologii 3-way SLI, PureVideo, PhysX, interaktywnego ray-tracingu (fotorealistyczny rendering), szybkiego antyaliasingu do 32x, CUDA, DirectX 11, OpenGL 3.2 oraz GeForce 3D Vision Surround. GPU pracuje z częstotliwością 700 MHz, shadery z częstotliwością 1401 MHz, natomiast pamięć taktowana jest zegarem 1848 MHz.

Współczynnik TDP tej karty wynosi 250W, natomiast Nvidia zaleca, aby zasilacz całego systemu oferował moc 600W. Ponadto obecne jest wsparcie dla podwójnego wyjścia DVI oraz interfejsu HDMI w wersji 1.3a. Sugerowana cena GeForce’a GTX 480 wyniesie 499 dolarów. Na oficjalną polską cenę produktu trzeba jeszcze chwilę zaczekać, ale z pewnością grubo przekroczy ona kwotę 1500 złotych.

GeForce GTX 470

, druga z nowych kart opartych na procesorze graficznym GF100, posiada oczywiście obsługę wszystkich technologii, które wspiera jej mocniejszy brat. Wyposażona jest jednak w mniej, bo 448 procesorów strumieniowych CUDA, mniej pamięci – 1280 MB GDDR5 oraz 320-bitową szynę pamięci.

Obniżono również częstotliwości pracy komponentów – rdzenia do 607 MHz, procesorów strumieniowych do 1215 MHZ, zaś pamięci do 1674 MHz. Poskutkowało to natomiast obniżeniem poboru mocy – współczynnik TDP spada do poziomu 215W – a także ceny, która wyniesie 349 dolarów. Po przeliczeniu da to kwotę powyżej 1050 złotych.

Dostępność

Z tym może być nieco problemów – początkowo karty miały zadebiutować na rynku od razu po ich oficjalnej premierze, ale tak się nie stanie. Pierwszych dostaw do sklepów (zagranicznych) można spodziewać się 12 kwietnia 2010 roku. Pierwsza fala będzie wyłącznie produkowana przez kalifornijskiego producenta, zatem nie należy się spodziewać zbytnich rozbieżności w wyglądzie kart, pomimo sporej liczby partnerów OEM.

Fermi, a konkurencja

Największą zaletą nowych kart graficznych, w odniesieniu do najgroźniejszych konkurentów (czytaj Radeon HD 5870 i HD 5850), jest akcelerowana przez GPU teselacja. Co ciekawe, pierwsze testy wykazują, że obydwie karty ATI uzyskują lepsze wyniki w testach 3DMark, podczas gdy GeForce’y uzyskują znacznie lepszą płynność i wyświetlają więcej klatek na sekundę, niż ich odpowiednicy z konkurencyjnego obozu.

Warto również podkreślić, że dwa GeForce’y GTX 480 połączone w technologii SLI mają podwyższać wydajność o 90 procent w stosunku do pojedynczej karty – to najlepszy wynik w tego typu wieloprocesorowych kombinacjach.

Co AMD sądzi o nowych kartach?

AMD już zdążyło skomentować pojawienie się na rynku nowych kart graficznych firmy Nvidia. Nie trudno się domyślić, jaki argument kalifornijska firma może przedstawić. – Chociaż karta Radeon HD 5970 zadebiutowała cztery miesiące temu, to wciąż pozostaje niedoścignionym liderem wydajności na rynku graficznym – dumnie informuje AMD. Trudno się z tym nie zgodzić, ale nie można też nie zauważyć, że HD 5970 wyposażony jest w dwa procesory graficzne.

Na drugiej stronie filmiki i dema!

Programy demonstracyjne i gry możecie obejrzeć lub pobrać na stronie Nvidii, a filmiki prezentujące możliwości kart graficznych GeForce GTX 400 obejrzycie poniżej:

Pierwsze testy nowych kart znajdziecie na przykład w tym serwisie.