Service Pack do Windows 7, Visty i XP

Nowy Windows potrafi  naprawdę wiele. Ale nie wszystko! Brakuje w nim choćby dobrych programów biurowych czy skanera antywirusowego. Poza tym nawet najciekawsze i najnowsze funkcje Windows 7 można poprawić. Przykładowo korzystanie z systemu stało się szybsze i łatwiejsze dzięki wyskakującym listom. Niestety, nie można ich tworzyć samemu bez dodatkowych narzędzi.
Przyspiesz z nami!
Przyspiesz z nami!

Nawet jeśli nie jesteśmy użytkownikami “Siódemki”, skorzystajmy z pakietu CHIP-a, ponieważ większość z zawartych w nim narzędzi działa również z Vistą, a niektóre nawet z Windows XP. W oknie interfejsu naszej płyty DVD przy każdym z programów podana jest informacja, z jakimi wersjami Windows on współpracuje.

Gdy już dowiemy się, które narzędzia można zainstalować na naszym komputerze, wybierzmy najbardziej pożądane spośród 50 pozycji podzielonych na kategorie: System, Multimedia, Komunikacja, Biuro oraz Bezpieczeństwo. Na płycie zamieściliśmy też pakiet narzędziowy Microsoftu, na który składa się 13 praktycznych programów.

Wszystko w jednym Narzędzie All in One Runtimes automatycznie instaluje brakujące środowiska uruchomieniowe

Narzędzie All in One Runtimes automatycznie instaluje brakujące środowiska uruchomieniowe

Więcej darmowych narzędzi
Narzędzie: u All in One Runtimes

Każdy, kto korzysta z darmowych narzędzi pobranych z Sieci, zna ten problem: wiele programów wymaga do działania specjalnego środowiska uruchomieniowego. Szczególnie często wymagane są platformy.NET firmy Microsoft oraz Java Runtime Environment. Inne środowiska uruchomieniowe to m.in. Microsoft Silverlight, Adobe AIR czy Adobe Shockwave. Narzędzie All in One Runtimes, które można pobrać ze strony download.chip.eu/pl, sprawdza, jakie środowiska są już zainstalowane na naszym komputerze, i pozwala szybko uzupełnić braki. Do rozpakowania pliku instalacyjnego potrzebny będzie program 7-Zip, który zamieściliśmy na płycie. Po dekompresji archiwum otwórzmy katalog “AiO-Runtimes-x86-v1.4.5 svcpack” i dwukrotnie kliknijmy na znajdujący się tam plik z rozszerzeniem EXE. Identyfikacja i instalacja brakujących środowisk uruchomieniowych przebiega w pełni automatycznie.

Uwaga: Na stronie download.chip.eu/pl znajdziemy również wersję przeznaczoną do systemów 64-bitowych.

Pobieramy pliki z RapidShare
Narzędzie: u jDownloader

Po zainstalowaniu środowisk uruchomieniowych możemy bez przeszkód cieszyć się licznymi, niezależnymi od systemu narzędziami korzystającymi z platformy Java. Jednym z nich jest jDownloader, znacznie zwiększający wygodę korzystania z serwisów oferujących hosting plików, takich jak płatny RapidShare.

Rozpakujmy archiwum ZIP z płyty DVD i otwórzmy plik “JDUpdate.jar” – w ten sposób od razu zaktualizujemy narzędzie (do najnowszej wersji). Po aktualizacji rozpocznie się instalacja. Ponieważ na naszym komputerze testowym domyślną przeglądarką internetową był Firefox, poza samym narzędziem została zainstalowana dodatkowa wtyczka. Gdy proces instalacji zostanie zakończony, w menu »Premium« wybierzmy jakiś serwis hostingowy, na przykład »rapidshare.com«. W przypadku niektórych z nich poza nazwą użytkownika i hasłem można wprowadzić dodatkowe ustawienia.

Po podaniu danych dostępowych po prostu zacznijmy pobierać pliki lub przejdźmy do zakładki »Ustawienia«. Możemy tu na przykład włączyć lub wyłączyć funkcję »JAntiCaptcha«, służącą do automa

tycznego odczytywania tekstu z obrazków zabezpieczających CAPTCHA. Możemy też ustalić harmonogram pobierania plików – w tym celu kliknijmy zakładkę »Rozszerzenia | Harmonogram«. W oknie, które zostanie wyświetlone, kliknijmy znak plus i podajmy odstęp czasu między kolejnymi pobieraniami.

Hamulce, precz! Za pomocą narzędzia EnhanceMySe7en szybko i wygodnie wyłączymy niepotrzebne procesy takie jak po

Za pomocą narzędzia EnhanceMySe7en szybko i wygodnie wyłączymy niepotrzebne procesy

Tuning XP, Visty i Windows 7
Narzędzie: SystemUp Tuning 2009, EnhanceMySe7en

Pojawienie się na rynku nowej wersji Windows postawiło na nogi producentów narzędzi mających poprawiać pracę systemu. Nic dziwnego, w Windows 7 nadal musimy pamiętać o utrzymywaniu porządku na dysku, w Rejestrze i Autostarcie. W nowym systemie czarną robotę wykona za nas narzędzie EnhanceMySe7en, zaś do starszych wersji Windows przeznaczony jest program SystemUp Tuning 2009. Obie aplikacje umieściliśmy na płycie.

Windows 7: Instalujemy i uruchamiamy EnhanceMySe7en. Wybieramy z menu »Tools | Processes«, aby wyłączyć niepotrzebnie działające programy, np. pomoc Apple iTunes. Gdy znajdziemy na liście tego rodzaju proces spowalniający nasz komputer, kliknijmy na nim prawym przyciskiem myszy i wybierzmy z menu polecenie »Kill Process«. Pamiętajmy jednak, by – podobnie jak podczas korzystania z każdego innego narzędzia do tuningu Windows – zachować zdrowy rozsądek. Nie zamykajmy procesów, których funkcji nie znamy. Moduły »Registry Cleaner« i »Disk Cleaner« pozbędą się obciążającego system balastu w postaci niepotrzebnych plików i wpisów Rejestru. Lista »Startup Items« pokazuje z kolei programy uruchamiane automatycznie wraz z systemem Windows.

Chcąc szybko dostać się do narzędzi systemowych Windows, wybierzmy opcje »System | System Tools«. Wystarczy jedno kliknięcie, by uruchomić głęboko ukryte aplikacje takie jak program diagnozujący platformy DirectX (dxdiag.exe). Funkcje zarządzające siecią i dyskami znajdziemy w umieszczonej obok zakładce »File, Network, Security Tools«.

XP i Vista: Instalujemy z naszej płyty narzędzie SystemUp Tuning 2009 i uruchamiamy je. Jeśli nie mamy ochoty męczyć się z długą listą opcji, kliknijmy  »Tuning Profile« – zostanie otwarta strona producenta programu, na której znajdziemy schematy ustawień przygotowane przez innych użytkowników. Pamiętajmy tylko o tym, by pobierać profile zgodne z naszą wersją systemu operacyjnego. Podczas redakcyjnego testu programu zauważyliśmy, że większość dostępnych schematów była stworzona z myślą o systemie Windows Vista z pakietem Service Pack 1 lub późniejszymi poprawkami.

Ci, którzy wolą o wszystkim zdecydować sami, mają do dyspozycji szeroki wachlarz opcji – od oczyszczania Rejestru przez defragmentację dysków i liczne możliwości upiększania Pulpitu aż do automatycznej konserwacji jednym kliknięciem, rozpoczynającej się po wybraniu przez nas polecenia »OneClick-Care«. Jeśli coś poszłoby nie tak, zmiany cofniemy, przechodząc do Centrum przywracania – ikona »Rescue Center«.

Dzięki Jumplists-Launcher możemy łączyć programy w grupy.

Dzięki Jumplists-Launcher możemy łączyć programy w grupy

Własne listy wyskakujące
Narzędzie: Jumplists-Launcher

W starszych wersjach Windows szybki dostęp do niedawno otwieranych plików i obsługujących je programów daje lista »Moje bieżące dokumenty« w menu Start. Podobną funkcję w Windows 7 pełnią wyskakujące listy, umożliwiające oprócz tego wywoływanie różnych funkcji i grupowanie folderów lub programów. Niestety, edycja wyskakujących list za pomocą narzędzi wchodzących w skład Windows jest skomplikowana. Zamiast nich skorzystajmy z programu Jumplists-Launcher, dzięki któremu szybciej i wygodniej pogrupujemy nasze aplikacje.

Rozpakujmy archiwum “jumplist7.zip” ze strony download.chip.eu/pl na Pulpicie i otwórzmy zawarty w nim plik z rozszerzeniem EXE. By utworzyć nową grupę programów, wpiszmy jej nazwę – np. “Programy graficzne” – w polu »Name« i kliknijmy przycisk »Add Group«. W podobny sposób możemy utworzyć kolejne kategorie, przykładowo “Programy muzyczne” czy “Programy biurowe”.

Po utworzeniu wszystkich grup zaznaczmy jedną z nich. Następnie kliknijmy przycisk »Add file« i wskażmy lokalizację wybranej aplikacji – np. DVDMaker przy grupie “Programy muzyczne”. W podobny sposób przypisujemy inne programy do wszystkich utworzonych grup. Na koniec kliknijmy »Update Jumplist«, zaznaczmy ikonę programu na Pasku zadań i z menu kontekstowego wybierzemy »Przypnij ten program do paska zadań«. Nasza lista jest gotowa, a program Jumplists-Launcher można zamknąć.

Integracja Firefoksa z Windows 7
Narzędzie: Winfox

Jumplists-Launcher umożliwia grupowanie programów, nie daje jednak możliwości określania właściwych dla nich poleceń. Aby to zrobić, trzeba skorzystać z pakietu API Code Pack for Microsoft.NET Framework i doświadczenia programistycznego. Jednak w przypadku Firefoksa sprawa jest dużo prostsza – za pomocą wtyczki Winfox optymalnie zintegrujemy tę przeglądarkę z systemem Windows 7, umożliwiając sterowanie nią z poziomu wyskakujących list.

Aby to uczynić, poza zainstalowanym Firefoksem w wersji 3.0 lub wyższej użyjemy aplikacji Winfox ze strony download.chip.eu/pl. Rozpakujmy archiwum z narzędziem na Pulpicie i otwórzmy zawierający je katalog. Znajdziemy tam pliki EXE przeznaczone do 32- i 64-bitowych wersji Windows. Dwukrotnie kliknijmy na odpowiednim pliku i jako miejsce instalacji podajmy katalog zawierający wtyczki Firefoksa, np. »C:Program FilesMozilla Firefoxplugins«. Następnie prawym przyciskiem myszy kliknijmy ikonę przeglądarki na Pasku zadań – na wyskakującej liście powinny pojawić się

dwie nowe pozycje: »Zadania« i »Częste«.

Jeżeli Firefox jest naszą domyślną przeglądarką, otwórzmy jeszcze wyskakującą listę programu Internet Explorer i wybierzmy polecenie »Odepnij ten program od paska zadań«”. Gdy symbol przeglądarki Microsoftu zniknie z paska, przeciągnijmy na jego miejsce ikonę Firefoksa, otwórzmy jej wyskakującą listę i kliknijmy »Przypnij ten program do paska zadań«. W ten sposób idealnie zintegrujemy przeglądarkę Firefox z powłoką systemową.

Za pomocą programu PDFCreator przekształcimy dokumenty w format PDF

Za pomocą programu PDFCreator przekształcimy dokumenty w format PDF

Otwieramy i tworzymy pliki PDF
Narzędzie: Foxit Reader, PDFCreator

Windows 7 bez dodatkowych narzędzi nie radzi sobie z dokumentami w popularnym formacie PDF. Dlatego na naszej płycie zamieściliśmy aplikacje pozwalające na ich otwieranie i tworzenie. Do odczytu

plików PDF możemy wykorzystać program Adobe Reader 9 lub mniejszy Foxit Reader. Oba narzędzia są proste w obsłudze.

Do samodzielnego przygotowania dokumentów w formacie PDF użyjemy narzędzia PDFCreator. W instalatorze wybierzmy tryb »Standardowa instalacja«. W razie potrzeby pobierzmy z Sieci wtyczkę do przeglądarki internetowej umożliwiającą zapisywanie stron internetowych w plikach PDF. Narzędzie tworzy w systemie nową drukarkę, wykorzystując rozpowszechniany na licencji GPL interpreter języka Postscript: Ghostscript.

Po zakończeniu instalacji uruchamiamy kreator pliku PDF, dwukrotnie klikając ikonę programu. Wybieramy z menu »Dokument | Dodaj« i wskazujemy dokument, który ma zostać przekonwertowany do formatu PDF. W kolejnym oknie możemy uzupełnić dane, takie jak informacje o autorze czy data utworzenia. Na koniec klikamy »Zapisz« i określamy miejsce, w którym ma być umieszczony gotowy plik. Długość czasu konwertowania zależy od wielkości dokumentu źródłowego.

Windows 7 Firewall Control umożliwia otwieranie lub blokowanie programom dostępu do Sieci.

Windows 7 Firewall Control umożliwia otwieranie lub blokowanie programom dostępu do Sieci.

Optymalizujemy zaporę Windows
Narzędzie u Windows 7 Firewall Control

W odróżnieniu od innych programów tego rodzaju firewall wbudowany w Windows 7 pozwala na zmianę jedynie najbardziej podstawowych ustawień. Jego możliwości da się jednak znacznie poszerzyć za pomocą darmowej wersji narzędzia Windows 7 Firewall Control. Na naszej płycie zamieszczamy zarówno 32-, jak i 64-bitowy wariant tej aplikacji.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu przez nas narzędzie kontroluje wszystkie wysyłane i odbierane dane. Gdy na przykład otworzymy przeglądarkę internetową, zostanie wyświetlone okno dialogowe z pytaniem, czy zablokować ten program (»DisableAll«), czy też zezwolić na wymianę danych (»EnableAll«). Możemy również pozwolić tylko na wysyłanie (»OutgoingOnly«) lub odbieranie (»IncomingOnly«) informacji.

Jeszcze więcej ustawień zmienimy, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę narzędzia na Pasku zadań i wybierając polecenie »Settings«. W zakładce »Programs« znajdziemy wszystkie programy, których działanie kontroluje zapora. Jeżeli przeszkadzają nam pojawiające się od czasu do czasu na ekranie dymki z poradami, wyłączmy je w zakładce »Settings«. Można również wyłączyć okna dialogowe wyświetlane wtedy, gdy program wykryje nową aplikację próbu

jącą połączyć się z Internetem.

Powinniśmy zadbać również o inne zabezpieczenia: zainstalujmy skaner antywirusowy (np. Dr. Web CureIT), narzędzie do zwalczania szkodników Spyware Terminator i – jeśli nasza wersja Windows 7 nie oferuje szyfrowania dysku – TrueCrypt. Wszystkie te programy zamieściliśmy na dołączonej do numeru płycie.

Rejestracja dźwięku za pomocą jest możliwa tylko, jeżeli nasz komputer obsługuje funkcję »Stereo Mix«.

Rejestracja dźwięku za pomocą jest możliwa tylko, jeżeli nasz komputer obsługuje »Stereo Mix«

Zapisujemy muzykę
Narzędzie: No23 Recoder

Microsoft wciąż nie pożegnał się z denerwującym mechanizmem Digital Rights Management (DRM). Przeciwnie – system ochrony praw autorskich w Windows 7 jest znacznie bardziej restrykcyjny niż w Viście. Aby uniemożliwić analogowe nagrywanie, całkowicie usunięto niezbędną do tego celu funkcję »Stereo Mix«. Nie jest to jednak problem, którego nie dałoby się rozwiązać.

Szukamy »Stereo Mix«: Zanim podejmiemy jakiekolwiek środki, powinniśmy kliknąć prawym przyciskiem myszy symbol głośnika na Pasku zadań i wybrać pozycję »Urządzenia do nagrywania«. Następnie klikamy prawym przyciskiem na liście i wybieramy »Pokaż odłączone urządzenia«, po czym znajdujemy pozycję »Stereo Mix« i aktywujemy ją. Użytkownicy Visty i XP znajdą w ten sposób potrzebną funkcję. Ci, którzy używają “Siódemki”, muszą w tym celu wykonać następny krok.

Podmieniamy sterownik: Korzystając z paska wyszukiwania w menu Start, znajdujemy i uruchamiamy aplet »Menedżer urządzeń« i sprawdzamy, czy przy pozycji »Kontrolery dźwięku, wideo i gier« jest widoczny wpis »Urządzenie zgodne ze standardem High Definition Audio«. Jeśli tak, dwukrotnie klikamy jego ikonę. Jeżeli jako producent figuruje tam Microsoft, nasz komputer korzysta ze standardowego – niestety wymuszającego obsługę DRM – sterownika.

W takim przypadku wyłączamy urządzenie (»Wyłącz« z menu kontekstowego) i na stronie producenta komputera lub karty dźwiękowej znajdujemy sterownik do Visty. Pobieramy go, rozpakowujemy archiwum ZIP i otwieramy folder zawierający wyodrębnione pliki. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na pliku “Setup.exe” i wybieramy polecenie »Właściwości | Zgodność«. Z listy »Uruchom ten program w trybie zgodności z« wybieramy »Windows Vista« i zatwierdzamy zmiany, wciskając »OK«. Teraz instalujemy sterownik – Windows 7 wyświetli w międzyczasie kilka komunikatów ostrzegawczych – i na koniec sprawdzamy, czy na liście pojawiła się pozycja »Stereo Mix«.

Nagrywamy bez DRM: Jeżeli dotąd wszystko szło dobrze, klikamy prawym przyciskiem myszy na urządzenie »Stereo Mix« i wybieramy polecenie »Ustaw jako urządzenie domyślne«. Teraz uruchamiamy program No23 Recorder i nasze źródło dźwięku – na przykład systemowy odtwarzacz Media Player. W oknie nagrywania zostawiamy ustawienia domyślne i wciskamy przycisk nagrywania. Jeżeli wskaźniki poruszają się, wszystko jest w porządku. Wyłączmy test nagrywania, odtwórzmy interesujący nas kawałek i klikając przycisk »Rekord«, rozpocznijmy rejestrację dźwięku.

Rada: Sposób postępowania w trakcie podmiany drivera wypróbowaliśmy, pracując na komputerze z płytą Asus P5B, zintegrowanym układem dźwiękowym i sterownikami Soundmax firmy Analog Devices. W przypadku innych komponentów tryb postępowania może być nieco inny. Jeżeli nasz sterownik w ogóle nie oferuje funkcji »Stereo Mix«, mamy pecha. W takiej sytuacji możemy skorzystać z narzędzia Free YouTube to MP3 Converter (do pobrania z download.chip.eu/pl) umożliwiającego zapisywanie na dysku dźwięku z klipów zamieszczonych w YouTubie. Z kolei program z naszej płyty, Zattoo, pozwoli oglądać telewizję bez specjalnej karty telewizyjnej.

W artykule zaprezentowaliśmy tylko niewielki ułamek ciekawych i użytecznych aplikacji, które umieściliśmy na płycie dołączonej do numeru. Polecamy samodzielny przegląd narzędzi, dzięki którym rozszerzymy możliwości Windows 7, Visty i XP o fascynujące funkcje, o jakich nawet nam się nie śniło.

Oto programy, które sprawią, że praca przy komputerze stanie się przyjemnością.

System
7stacks -> szybsza nawigacja w systemie
7Tweak -> dopalacz do Windows 7
7-Zip -> kompresja i dekompresja dużych plików
EnhanceMySe7en -> tuning Windows 7
SystemUp Tuning 2009 -> dostraja Vistę i XP, korzystając ze schematów ustawień innych użytkowników 
Tweak-7 -> możliwości Windows 7 wykorzystane w 100%
Ultimate Windows Tweaker -> tuning “Siódemki”
vLite -> odchudza Windows 7 i Vistę
Windows 7 Codecs -> pakiet kodeków audio/wideo

Mulimedia
Blender -> generuje fotorealistyczne obrazy
BurnAware Free -> wypalanie płyt, także Blu-ray
Gimp -> prawie tak dobry jak Photoshop
IrfanView -> obróbka zbiorów zdjęć
ISO Recorder -> kopiowanie obrazów płyt CD
No23 Recorder -> zapisywanie dźwięku bez DRM
Paint.NET -> zamiennik systemowego Painta
Picasa -> zapisywanie zdjęć, także w Sieci
TwistedBrush Open Studio -> coś dla grafików
Winami Full -> odtwarza dowolne pliki muzyczne
Zattoo -> telewizja w komputerze

Komunikacja
FileZilla -> komfortowy klient i serwer FTP
Firefox -> szybka i bezpieczna przeglądarka
jDownloader -> szybko pobiera z Rapidshare i podobnych
Miranda IM -> obsługuje wszystkie protokoły
Orbit Downloader -> szybkie pobieranie
Pidgin -> komunikator bez reklam
Skype -> telefonowanie przez Internet
Thunderbird -> doskonały program pocztowy
Trillian Astra -> dostęp do Twittera
Vistumbler -> wyszukuje sieci WLAN

Biuro
Adobe Reader -> otwieranie plików PDF
EssentialPIM -> zarządzanie kontaktami
Foxit Reader -> niewielki czytnik PDF
GnuCash -> program dla małych firm
LingoPad -> wielojęzyczny słownik
MyMicroBalance -> pomoc w zarządzaniu budżetem
OpenOffice Portable -> alternatywa dla MS Office
PDFCreator -> tworzenie plików PDF
Task Coach -> łatwiejsze planowanie czasu
Win LohnInfo 2009 -> program ułatwiający obsługę kredytów
XMind -> tworzenie map myśli
ZOC -> oferuje niektóre funkcje terminalu

Bezpieczeństwo
AVG Antivirus -> zwalcza wirusy
DriveImage XML -> zabezpiecza dane
Dr. Web CureIT -> leczy zainfekowane komputery
GnuPG -> szyfruje dokumenty
KeePass 2 -> zarządzanie hasłami
Sophos Anti-Rootkit -> znajduje rootkity
SpyBot -> znajduje i usuwa szpiegów
Spyware Terminator -> eliminuje szkodniki
Steganos Safe One -> sejf na dane
TrueCrypt -> szyfrowanie plików
Vispa -> wyłącza szpiegujące funkcje Visty
Windows 7 Firewall Control -> blokuje hakerów