Serwerowe procesory Intela w technologii 32 nanometrów

Intel Xeon 5600 to 32-nanometrowe procesory klasy korporacyjnej, oferujące wbudowane zabezpieczenia, które zwiększają integralność danych. Układy oferują 60-procentowy wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej generacji procesorów, który daje możliwość zastąpienia 15 jednordzeniowych serwerów jednym serwerem i pozwala osiągnąć zwrot z inwestycji w ciągu zaledwie pięciu miesięcy. Ponadto procesory desktopowe dla najwyższego segmentu rynku oferują nieprzeciętną wydajność tworzenia cyfrowych treści, renderowania 3D, intensywnej pracy z wieloma aplikacjami czy ekstremalnego grania.
Serwerowe procesory Intela w technologii 32 nanometrów

Nowa seria procesorów Intel Xeon 5600 jest wyposażona w dwa nowe mechanizmy bezpieczeństwa – Advanced Encryption Standard (AES) oraz Trusted Execution Technology (Intel TXT), które przyspieszają szyfrowanie i deszyfrowanie, zwiększając bezpieczeństwo transakcji i wirtualizacji. Oferują zatem centrom danych lepszy sposób na zabezpieczenie “chmury”, teraz i w przyszłości.

Są to również pierwsze układy dla serwerów i stacji roboczych, oparte na nowym, 32-nanometrowym (nm) procesie technologicznym, który wykorzystuje drugą generację tranzystorów z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k), zwiększając szybkość i ograniczając zużycie energii. Dla przykładu, dwusocketowy serwer wykorzystujący nowy procesor Intel Xeon L5640 o niskim napięciu, może zapewnić tę samą wydajność, co serwer wykorzystujący najlepszy procesor z poprzedniej generacji – Xeon X5570, przy ograniczeniu poboru mocy całej platformy o 30 procent.

Seria Xeon 5600 oferuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również wydajność, elastyczność i energooszczędność, które zapewniają efektywniejsze funkcjonowanie centrum danych. Technologie takie jak Turbo Boost, Hyper-Threading oraz ulepszona wersja Virtualization Technology (VT), adaptują się do wydajnościowych wymagań użytkowników, usprawniają pracę wielozadaniową i zwiększają niezawodność oraz łatwość zarządzania skonsolidowanymi środowiskami IT.

Czterordzeniowa wersja procesora Intel Xeon 5600, zoptymalizowana pod kątem szybkości, oferuje częstotliwość taktowania do 3,46 GHz przy poborze mocy 130 watów, a wersja sześciordzeniowa osiąga 3,33 GHz przy 130 watach. Zaawansowane wersje 6-rdzeniowe oferują częstotliwość taktowania do 2,93 GHz i pobór mocy 95 watów, a standardowy procesor czterordzeniowy osiągnie 2,66 GHz przy 80 watach. Wersje procesora o niskim napięciu będzie charakteryzował całkowity pobór mocy na poziomie 60 i 40 W, odpowiednio dla procesorów sześcio- i czterordzeniowych.

Intel poinformował też o dostępności procesora Xeon L3406. Przeznaczony do użycia w jednoprocesorowych mikroserwerach, Układ ma współczynnik TDP na poziomie zaledwie 30W, więc nadaje się idealnie do systemów o wysokiej gęstości i środowisk ograniczonych termicznie.

Seria Intel Xeon 5600 pobiła też wyniki wydajności osiągane przez procesory Intel Xeon, ustanawiając 12 nowych rekordów świata w sektorze dwusocketowych serwerów i stacji roboczych. W ciągu najbliższych 45 dni, producenci z całego świata, w tym firmy takie jak Cisco, Dell, Fujitsu, HP, IBM and Oracle mają ogłosić wprowadzenie systemów serwerowych i stacji roboczych opartych na procesorze Xeon 5600.

Wraz z premierą nowych procesorów serwerowych, Intel oficjalnie zaprezentował najnowszy, sześciordzeniowy procesor z linii Core i7 – 980X. Z pewnością ucieszy was fakt, że my już ten procesor przetestowaliśmy! Sprawdź wyniki! Ceny procesorów z serii Intel Xeon 5600 wahają się między 387 a 1663 dolarami w partiach po 1000 sztuk. Pełna specyfikacja i ceny procesorów znajdziecie w tabelce poniżej: