Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował 24 klauzule, jakie stosują w swoich umowach operatorzy sieci Orange, Era i Play

USA: kopiowanie filmów na DVD w jakimkolwiek celu jest nielegalne

Prawo

Stowarzyszenie MPAA, które reprezentuje największe wytwórnie filmowe w Holywood, pozwało we wrześniu 2008 roku firmę RealNetworks. Problemem była aplikacja RealDVD, która potrafi skopiować dowolną płytę DVD, w tym taką, która jest przed tym zabezpieczona. Według prawa amerykańskiego, obchodzenie zabezpieczeń antypirackich jest nielegalne.

RealNetworks złożyło kontr pozew, w którym argumentowało, że RealDVD nie obchodzi w żaden sposób zabezpieczeń DRM, a wykorzystuje swoje własne mechanizmy do kopiowania takich płyt, czyli prawa nie narusza. Istotnie, kopie wykonane za pomocą RealDVD posiadały dokładnie takie same zabezpieczenia DRM, które nie były w żaden sposób modyfikowane, co uniemożliwiało dalszego rozprowadzania kopii użytkownikom, które nie posiadały klucza licencyjnego do danego filmu.

Sąd, by rozpatrzyć wszystkie argumenty, nakazał tymczasowe wstrzymanie sprzedaży aplikacji, po czym rozważał je… 1,5 roku. Firma RealNetworks najwyraźniej nie mogła dalej utrzymywać „martwego” produktu, więc poszła na ugodę: projekt RealDVD został zamknięty, a MPAA otrzyma 4,5 miliona dolarów odszkodowania. Klienci, którzy zakupili program, otrzymają zwrot pieniędzy.