Najlepsze narzędzia do Windows

Pokazujemy narzędzia potrzebne do rozpoczęcia skutecznej pracy z Windows 7. Ale nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze właścicielami “Siódemki”, to żaden problem – wszystkie opisane programy działają również pod kontrolą XP i Visty. CHIP przedstawia najważniejsze narzędzia od Microsoftu i pokazuje, jak wykonać przy ich użyciu na przykład…
Z nami skonstruujesz system tak jak chcesz
Z nami skonstruujesz system tak jak chcesz

Lot nad krajobrazem w 3D

Narzędzie: Bing Maps 3D

Podobnie jak Google Maps, również wyszukiwarka Microsoftu Bing zawiera moduł map. Możemy ją rozszerzyć o funkcję pozwalającą na oglądanie miast i krajobrazów w trzech wymiarach.

Instalujemy Bing Maps 3D. Potrzebne będzie do tego szybkie łącze internetowe, ponieważ podczas instalacji asystent ściągnie na naszego peceta tysiące modeli 3D. Po zainstalowaniu narzędzia, dwukrotnie klikając »BingMaps 3D«, uruchomiamy Internet Explorera. Przeglądarka automatycznie otworzy trójwymiarowy obraz kuli ziemskiej, którą – przy wciśniętym przycisku [Ctrl] – możemy obracać we wszystkich kierunkach za pomocą myszy. Kliknięciem przybliżamy ląd i powiększamy go tak długo, aż zobaczymy budynki i krajobrazy w widoku trójwymiarowym.

Łyżka dziegciu: W Bing 3D dobrze działa na razie tylko funkcja widoku wielkich miast amerykańskich. Dla Warszawy, Wrocławia itp. Microsoft bądź społeczność internetowa muszą dopiero przygotować odpowiednie obiekty.

Wspólna praca nad dokumentami Office

Po zainstalowaniu Microsoft SharedView nad jednym dokumentem może pracować do 15 osób równocześnie. Aby korzystać z narzędzia, musimy mieć ważny identyfikator Windows Live ID.

Przygotowanie i uruchomienie
Instalujemy SharedView i uruchamiamy program. Jeśli nie mamy jeszcze własnego Live ID, wybieramy »Sing up for a Windows ID« i wykonujemy kolejne działania zgodnie z instrukcjami. W przeciwnym razie wpisujemy dane dostępowe i klikamy »Sing in«. Teraz możemy rozpocząć nową sesję lub dołączyć do już otwartej.

Praca z SharedView
Gdy program jest uruchomiony, pozwala na udostępnianie naszych dokumentów innym. Na każdym z nich może pracować jednocześnie nawet 15 osób, które przyłączą się do naszej sesji. Postępy pracy obserwujemy w czasie rzeczywistym. Kliknąwszy ikonę SharedView, przejdziemy do bloku opcji, w którym możemy zezwolić na indywidualne wskaźniki myszy czy też umieścić użytkownika na czarnej liście.

Dzięki Bing Maps 3D obejrzymy miasta, na przykład San Francisco, w widoku trójwymiarowym.

Dzięki Bing Maps 3D obejrzymy miasta, na przykład San Francisco, w widoku trójwymiarowym.

Uzupełnianie Windows o tryb XP

Narzędzie: Virtual PC 2007

Droższe wersje “Siódemki” pozwalają uruchamiać programy napisane dla XP w wirtualnym środowisku Windows XP Modus. W ten sposób możemy testować wersje beta oprogramowania albo surfować po Sieci, unikając zagrożenia ze strony wirusów. Dzięki kilku trikom osiągniemy to samo w wersji Home Premium, o ile procesor naszego komputera obsługuje wirtualizację sprzętową (AMD-V albo Intel VT).

Najpierw potrzebny będzie Windows XP ze zintegrowanym Service Packiem 3 zainstalowany na wirtualnym dysku. Pobierzemy go, od razu gotowego do pracy, z witryny Microsoftu – wystarczy odwiedzić stronę www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx. W kroku 3 z listy »Select System« wybieramy jedną z droższych wersji Windows, na przykład »Ultimate 64-bit.«. Na liście obok klikamy »Select Language« i zaznaczamy »Polish«. Teraz ściągamy przygotowany plik »Windows XP Mode« i instalujemy program.

Na tej samej stronie znajdziemy również propozycję ściągnięcia Virtual PC w formie aktualizacji Windows. Instalujemy program, ale na razie go nie uruchamiamy.

Jeśli mamy “Siódemkę” w wersji Home Premium, przechodzimy do folderu, w którym zainstalowaliśmy Windows XP Modus, na przykład »C:Program FilesWindows XP Modus«. Tam prawym przyciskiem myszy klikamy na plik »Windows XP Mode base.vhd« i wybieramy »Właściwości«. Na karcie »Zabezpieczenia« klikamy »Zaawansowane« i przechodzimy do zakładki »Właściciel«. Za pomocą przycisku »Edytuj« zamieniamy aktualnego właściciela, »System«, na naszą nazwę użytkownika. Następnie na karcie »Uprawnienia« zmieniamy uprawnienia konta »Wszyscy« na »Pełna kontrola«.

Aby utworzyć wirtualnego peceta, wybieramy »Start | Virtual PC« i klikamy przycisk »Utwórz maszynę wirtualną«. Po podaniu nazwy przechodzimy za kolejne ekrany kreatora, nie dokonując zmian. W 3 kroku aktywujemy opcję »Użyj istniejącego wirtualnego twardego dysku« i wskazujemy ścieżkę do pliku »Windows XP Mode base«. Uruchamiamy wirtualny komputer przez dwukrotne kliknięcie nazwy utworzonej maszyny. Następuje prawie normalna instalacja XP, włącznie z utworzeniem połączenia sieciowego.

Jeśli instalacja się nie powiedzie, wyłączamy wirtualną maszynę XP, zaznaczamy ją w oknie Windows Virtual PC i wybieramy »Ustawienia«. Przechodzimy do zakładki »Sieć« i przypisujemy aktywnej karcie sieciowej inne połączenie, np. »Sieć udostępniania (NAT)«. Warto też przy tej okazji przełączyć się na zakładkę »Funkcje integracji« i udostępnić wirtualnej maszynie wszystkie obecne w systemie urządzenia oraz napędy. Aby uruchamianie maszyny było w przyszłości szybsze, w zakładce »Zamknij« wybieramy opcję »Uśpij«.

Teraz ponownie uruchamiamy wirtualny komputer i wpisujemy hasło logowania. Po starcie XP instalujemy w nim wszystkie aplikacje, które odmawiają pracy pod kontrolą Windows 7. Aby ich otwieranie było później możliwe również za pośrednictwem menu Start “Siódemki”, w kreatorze instalacji każdego programu wybieramy opcję »Dla wszystkich użytkowników«. W celu przetestowania zamykamy wirtualny komputer i w Windows 7 wybieramy »Start | Wszystkie programy | Windows Virtual PC | Aplikacje Windows XP Modus«. Z listy zainstalowanych aplikacji wybieramy tę, którą chcemy uruchomić. Podczas pierwszego startu może to chwilę potrwać, ale później nawet nie zauważymy wirtualnego komputera – po prostu wyświetli się okno w stylu XP, a w nim będzie pracować wybrana aplikacja.

Za pomocą narzędzia Disk2vhd, możemy z zasobów całego peceta lub pojedynczych partycji stworzyć wirtualne komputery

Za pomocą narzędzia Disk2vhd, możemy z zasobów całego peceta lub pojedynczych partycji stworzyć wirtualne komputery

Uruchamianie własnego komputera w innej lokalizacji

Narzędzie: Disk2vhd

Virtual PC to zupełnie nowe perspektywy. Narzędzie Disk2vhd może wykonać kopię naszego całego komputera – włącznie z Windows, aplikacjami i danymi – na wirtualnym dysku. W tej formie zapiszemy go na pamięć USB i uruchomimy na dowolnym pececie, o ile jest na nim zainstalowany Virtual PC.

Aby zwirtualizować własnego peceta, najpierw rozpakowujemy na Pulpicie Sysinternal Suite. W noszącym tę samą nazwę folderze dwukrotnym kliknięciem uruchamiamy »disk2vhd«. Podajemy, która partycja ma zostać przekształcona, np. »D:WinXP«, i informujemy narzędzie, gdzie ma zapisać gotowy plik VHD. Wydając polecenie »Create«, rozpoczynamy proces, który – jeśli partycja jest duża – może potrwać dłuższą chwilę.

Po skończeniu przekształcania musimy, używając »Windows Virtual PC«, utworzyć nowy wirtualny komputer, po czym za pomocą plecenia »Użyj istniejącego wirtualnego twardego dysku« przypisać mu sporządzony plik VHD. Teraz możemy uruchomić wirtualny komputer i używać go zgodnie z własnymi przyzwyczajeniami.

Wskazówka Począwszy od Windows 7, wirtualny dysk (plik VHD) możemy domontować do bootmenedżera i używać go jak normalnego Windows. Dokładny opis tego procesu znajdziemy np. w serwisie www.techit.pl.

Windows Easy Transfer przenosi wszystkie osobiste dane do innej wersji Windows lub innego peceta.

Windows Easy Transfer przenosi wszystkie osobiste dane do innej wersji Windows lub innego peceta.

Transfer osobistych danych

Narzędzie: Windows Easy Transfer

Wielu użytkowników przesiada się na Windows 7 i w nowym systemie chciałoby mieć wszystkie osobiste ustawienia z XP lub Visty. Narzędzie Windows Easy Transfer zabezpiecza te dane i przenosi je do nowego Windows.

Najpierw wybieramy wersję odpowiednią dla naszego systemu i ją instalujemy. Następnie za pomocą »Start | Wszystkie programy | Windows Easy Transfer« otwieramy narzędzie. Możemy przy jego użyciu przenieść konta użytkowników, pojedyncze pliki i foldery, ustawienia programów, Ulubione, wiadomości, kontakty itp. Jeśli nasz komputer pracuje w sieci, możemy przenieść dane bezpośrednio przez nią. W przeciwnym razie wybieramy opcję »Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub dysku flash USB«. Jako miejsce zapisu podajemy zewnętrzny napęd.

Pozostałe etapy kreatora przechodzimy, nie dokonując zmian. Narzędzie utworzy plik o rozszerzeniu MIG, którego wielkość zależy od ilości zabezpieczonych danych. Po zainstalowaniu Windows 7 za pomocą tego samego narzędzia importujemy zabezpieczone ustawienia do nowego systemu i kontynuujemy pracę, nie zmieniając przyzwyczajeń.