Aristo Vision i535-C685R Cena: ok. 3390 zł

Najlepszy notebook? Znajdź go, dzięki nam!

Pytanie o najlepszy notebook jest równie trudne jak pytanie o najlepszy samochód. Szukasz wyścigowego bolidu, terenówki czy auta dostawczego? Jakiegokolwiek laptopa byś nie chciał kupić, z tego testu dowiesz się, na co zwrócić uwagę.

1. Centrum multimediów

Ekran o przekątnej 18″ i rozdzielczości Full HD, do tego napęd Blu-ray, niezłe, choć nie najnowsze karta graficzna i procesor, pojemny dysk twardy… Tak, Aristo Vision i535 to prawdziwe centrum multimediów! Chciałoby się napisać „przenośne”, ale waży on niemal 4 kg (plus ponad półkilogramowy zasilacz), więc to słowo nie do końca pasuje. Tego notebooka można przenosić, ale na krótkie dystanse i nie za często.

Zobacz również:
Ranking notebooków z Windows 7
Ranking notebooków dużych
Ranking notebooków małych

Zobacz także:
Ranking Netbooków

Czy warto kupować laptopy z logiem jabłka?

Czy warto kupować laptopy z logiem jabłka?

2. A może Makówka?

Patrząc na rezultaty notebooków Apple’a, które przetestowaliśmy pod Windows 7, łatwo zauważyć, że są drogie, słabo wyposażone

i kiepskie pod względem wydajności. Znacznie trudniej dostrzec, że są zarazem bezapelacyjnie najładniejsze i najbardziej eleganckie, doskonale pomyślane pod względem ergonomicznym, długo działają na bateriach i mają bogaty pakiet wszechstronnego oprogramowania. Choć MacBook Pro 13″ jest o 1000 zł droższy niż zwycięski Aspire 5942G, oferujący też o niebo lepszą specyfikację, funkcje

i możliwości, warto pomyśleć o „Makówce” jeśli szukamy komputera, który łączy mobilność z perfekcyjną ergonomią i stylem.

Acer Aspire 5942G Cena: ok. 3500 zł

Acer Aspire 5942G Cena: ok. 3500 zł

3. Komputer uniwersalny

Zapomnijmy o podziałach na notebooki do zabierania w podróż, grania czy obsługi multimediów. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do sklepu i po prostu chcemy kupić dobry, uniwersalny sprzęt, coś, na czym da się i pograć, i popracować, coś, co można zabrać

w podróż, ale nie zmusza do korzystania z lupy. W naszym teście znalazł się laptop, który spełnia te wymagania. Zwycięzca testu, Acer Aspire 5942G, bo o nim mowa, wydaje się dokonywać niemożliwego – w końcu niełatwo jest zbudować świetnie wyposażonego notebooka, który będzie w stanie uzyskiwać najlepsze wyniki w testach wydajności, jednocześnie oferując czas pracy na baterii sięgający sześciu godzin. W dodatku w cenie zaledwie 3500 zł.

Ale da się, czego dowód trzymaliśmy w rękach.

Aristo Slim C140-A123 Cena: ok. 1900 zł

Aristo Slim C140-A123 Cena: ok. 1900 zł

4. Tanio, lekko i długo

Choć kosztuje najmniej, Aristo Slim C140-A123 bynajmniej nie jest najgorszy. Wręcz przeciwnie, to ciekawa konstrukcja oferująca spory, mierzący 14″ ekran i niewiele ważąca (1,8 kg). Kolejną cechą, która sprawia, że C140 będzie interesujący nie tylko dla osób oszczędnych, ale i często podróżujących, jest jego bardzo długi czas działania na baterii – 8 godzin pracy w Wordzie to więcej, niż większość z nas potrzebuje. Niestety, w zamian za to musimy zrezygnować z wysokiej wydajności, ale cóż – coś za coś.

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu

5. Przekątna, rozdzielczość, proporcje

Rozmiar i rozdzielczość ekranu determinują zastosowania, w jakich sprawdzi się notebook. Oto krótki przewodnik, który pomoże wam określić, jakiego wyświetlacza potrzebujecie.

– Jeśli najdłuższe podróże, jakie czekają notebook, będą odbywać się między naszą sypialną i salonem, wybierzmy model z jak największym ekranem (17-18″). Żeby móc w pełni wykorzystać rozmiary takiego ekranu, matryca powinna mieć rozdzielczość co najmniej 1600×900, a najlepiej  1920×1080 pikseli.

– Jeśli chcemy czasem zabierać komputer na wakacje albo do znajomych, ale nie zamierzamy chodzić z nim dzień w dzień, wybierzmy zapewniający dużą wygodę pracy i akceptowalną mobilność ekran o przekątnej 15,6″. Dla matryc 15,6″ typową rozdzielczością jest 1366×768, chociaż przy tej powierzchni przydałoby się więcej pikseli.

– Jeśli komputer ma towarzyszyć nam codziennie w drodze do pracy i z powrotem oraz jeździć z nami w delegacje, warto zastanowić się nad urządzeniem z ekranem 13,3″. Matryca o tym rozmiarze pozwala konstruować niewielkie, lekkie i poręczne note-

booki, będąc jednocześnie najmniejszym wyświetlaczem, jaki większość użytkowników jest skłonna uznać za nadający się do dłuższej pracy.

Asus G51J 3D

Asus G51J 3D

6. Przenośne 3D

Przyszłością filmów i gier jest trzeci wymiar, a przyszłość komputerów to notebooki. Oba trendy spotkały się w Asusie G51J 3D, który jest sprzedawany w komplecie z zestawem Nvidia 3D Vision, składającym się z okularów migawkowych i bezprzewodowego urządzenia synchronizującego. Kolejne dwa elementy systemu wyświetlania trójwymiarowego są wbudowane na stałe w notebooka. To karta graficzna Nvidia GeForce GTX 260M

i ekran zdolny do wyświetlania obrazu z częstotliwością 120 Hz. Wszystkie te dodatki znacznie podnoszą cenę komputera, ale za wrażenia, jakich dostarczają, warto tyle zapłacić!

Napęd zewnętrzny

Kupując lekkiego notebooka, nie musimy rezygnować z możliwości odtwarzania płyt.

6. Napęd optyczny: niezbędny czy raczej nie?

Niektórzy producenci notebooków uznali, że w czasach powszechnego dostępu do Sieci i pendrive’ów o pojemnościach sięgających dziesiątków gigabajtów napęd optyczny jest już zajmującym miejsce i zużywającym prąd przeżytkiem. Najczęściej takie podejście dostrzeżemy w notebookach z procesorami CULV, urządzeniach z założenia szczególnie cienkich, lekkich i długo działających na baterii.

W naszym zestawieniu są to laptopy MSI X-Slim X610-001PL i Aristo Slim C140-A123 – wyraźnie lżejsze od konkurentów. Naszym zdaniem sensowne jest pozbycie się napędu optycznego w przypadku przeznaczonych do pracy w ruchu laptopów z ekranami o przekątnej 13,3″ i mniejszymi, ale nie notebooków uniwersalnych. Na razie większość filmów i aplikacji, które kupujemy, wciąż zapisana jest na płytkach CD, DVD bądź Blu-ray, podobnie jak nasze zdjęcia i backupy.

Asus G51 i Asus UL50AG

Asus G51 i Asus UL50AG

7. Ile autonomii potrzebuję?

Komputer do domu

Czy kupując uniwersalnego laptopa, powinniśmy zwracać uwagę na czas pracy na baterii? Zdecydowanie tak. Nawet jeśli nie zamierzamy używać komputera poza zaciszem własnego mieszkania i tak z pewnością zdarzy się, że siedząc na kanapie, zechcemy pokazać znajomym zdjęcia z wakacji albo obejrzeć film czy przeglądać Internet w łóżku. Żeby czuć się

w takich sytuacjach komfortowo

i nie odczuwać presji upływającego czasu, potrzebujemy komputera, który wytrzyma z dala od gniazdka około trzech godzin realnego użytkowania – choćby po to, żeby móc obejrzeć pełnometrażowy film, nawet jeśli

w trakcie zrobimy sobie kilka przerw „na reklamy”. Natomiast jeżeli zależy nam na przykład na bezkompromisowej wydajności albo wielkim ekranie i możliwościach multimedialnych, wówczas należy pogodzić się z czasem pracy rzędu półtorej godziny.

Komputer na wynos

Jeśli mamy w planach zabieranie naszego komputera w podróż, do biblioteki czy kawiarni, powinniśmy rozejrzeć się za sprzętem, który będzie w stanie pracować bez dostępu do gniazdka nie krócej niż 5 godzin. Rekordzistami są notebooki z bardzo energooszczędnymi (ale też niegrzeszącymi wydajnością) procesorami CULV, a najlepszy wynik uzyskał wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną Asus UL50AG XX003C (prawie siedem godzin oglądania filmów!). To jednak propozycja tylko dla osób sporo podróżujących oraz mających… uczulenie na gry. Jeśli takiego uczulenia one nie mają i chętnie by

w coś od czasu do czasu pograły, powinny poszukać brata wspomnianego komputera – Asusa UL50VL oferującego dzięki dwóm włączanym zamiennie kartom graficznym (oszczędnej i wydajnej) jeden z lepszych czasów pracy na baterii (ponad 4 godziny filmu DVD) i nie najgorszą wydajność.

To nie jest urządzenie dla użytkownika domowego, tylko komputer do zadań specjalnych.

To nie jest urządzenie dla użytkownika domowego, tylko komputer do zadań specjalnych.

8.Trochę notebook, trochę tablet, tylko dla profesjonalistów

Notebooki z odwracanymi, dotykowymi ekranami nazywane tabletami lub convertible są na rynku od bardzo dawna. Takiego komputera można używać jak zwykłego notebooka albo po odwróceniu ekranu i zamknięciu go stworzyć tablet. Fujitsu LifeBook T4410 to właśnie tablet convertible. Tak jak inni przedstawiciele tego gatunku, jest większy i cięższy od notebooków o podobnych rozmiarach matrycy, zaś jego wyświetlacz jest ciemniejszy i gorzej odwzorowuje kolory. Jego wydajność okazała się niższa niż laptopów z procesorami CULV, które przecież nie słyną z mocy obliczeniowej. Ekran dotykowy reaguje niemrawo, a trafienie

w elementy nawigacyjne systemu na wyświetlaczu o przekątnej 12″ okazuje się, jeśli nie trudne, to po prostu niewygodne. A teraz najlepsze: za wszystkie te niegodogności trzeba dodatkowo zapłacić. Fujitsu kosztuje około 1500 zł więcej niż szybsze, cieńsze, lżejsze, wydajniejsze i dłużej działające na bateriach notebooki z procesorami CULV.

Najlepsze w teście

Acer Aspire 5942G

Acer Aspire 5942G

1. Acer Aspire 5942G

Jeśli szukasz notebooka prawdziwie uniwersalnego, dobrze nadającego się i do pracy, i do zabawy, ten Acer spełni twoje oczekiwania.

Możliwości: 100 (miejsce 1.)

Cena: 3500 złotych

Asus G51J 3D

Asus G51J 3D

2. Asus G51J 3D

Po prostu najwydajniejszy. Doskonała maszyna do gier, wyposażona na dodatek w system 3D Vision. Szkoda, że czas pracy na baterii jest tak krótki.

Możliwości: 95 (miejsce 2.)

Zwycięzca w kategorii Power

Cena: 6000 złotych

MSI GT740 024PL

MSI GT740 024PL

3. MSI GT740 024PL

Duży ekran o wysokiej rozdzielczości, wydajne komponenty i napęd Blu-ray pozwalają traktować ten komputer jako mobilne centrum multimediów.

Możliwości: 93 (miejsce 3.)

Cena: 5880 złotych

Asus UL50VL

Asus UL50VL

6. Asus UL50VL

Dzięki dwóm kartom graficznym, zintegrowanej i samodzielnej, ten notebook oferuje wysoką wydajność i zaskakująco długi czas pracy na baterii.

Możliwości: 86 (miejsce 6.)

Cena: 3600 złotych

Apple MacBook Pro MB990PL/A

Apple MacBook Pro MB990PL/A

10. Apple MacBook Pro MB990PL/A

Bardzo solidny, bardzo elegancki, bardzo długo działa na baterii. Niestety, również bardzo drogi, jak na swoje możliwości.

Możliwości: 84 (miejsce 10.)

Cena: 4540 złotych

Aristo Slim C140-A123

Aristo Slim C140-A123

11. Aristo Slim C140-A123

Kosztuje wręcz nieprawdopodobnie mało i nieprawdopodobnie mało waży, oferując przy tym całkiem duży ekran i spore możliwości.

Możliwości: 79 (miejsce 11.)

Zwycięzca w kategorii Econo

Cena: 1900 złotych

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.