Netscape składa broń, na rynku przeglądarek zostaje tylko Internet Explorer

Netscape Navigator

Microsoft coraz skuteczniej spycha z rynku Navigatora marki Netscape. Dołączana do systemów Windows przeglądarka Internet Explorer z powodzeniem zyskuje sympatię swoich użytkowników. Przeglądarka Microsoftu jest nie tylko dostępna od razu po instalacji systemu operacyjnego, ale również pracuje wydajniej i wygląda atrakcyjniej od swojego konkurenta.

Navigator jest coraz bardziej krytykowany za przeładowanie zbędnymi funkcjami, coraz niższą stabilność i dużą ilość błędów. Netscape zdecydowało się otworzyć kod swojej przeglądarki w ostatnim geście desperacji. Twórcy aplikacji liczą na projekt „Mozilla”, który mając solidne podstawy i doświadczenie twórców Navigatora, a także dzięki wsparciu społeczności programistów open-source, odbuduje utracone zaufanie swoich użytkowników na tyle, że użytkownicy zdecydują porzucić preinstalowanego w Windows Internet Explorera.

Tymczasem według niepotwierdzonych źródeł wiemy już, że Microsoft pracuje nad Internet Explorerem 5.5. Przeglądarka ma, tradycyjnie już, wyznaczać lepsze standardy webowe niż konsorcjum W3C, które, zdaniem analityków, już nie będzie miało większego wpływu na kreowanie Internetu przyszłości. IE 5.5 to też lepszy podgląd wydruku i obsługa arkuszy kaskadowych.