Różne źródła światła o zmroku są dużym wyzwaniem dla automatyki sterującej naświetlaniem

Prawidłowe zdjęcia o zmroku

Fotografia cyfrowa

Zamiast się złościć, spróbujmy kreatywnie wykorzystać zapadający zmrok. Jest kilka dobrych pomysłów, które można szybko wcielić w życie. Zdjęcia wykonane o zmroku mają niezwykły, czasami wręcz mistyczny charakter.

Wykorzystujemy resztki słońca

Gdy słońce jeszcze unosi się nisko nad horyzontem, spróbujmy zastosować następujący trik: przymykamy przesłonę tak bardzo, jak to możliwe, na przykład do wartości »22«. Kadrujemy motyw pod słońce w taki sposób, aby również ono znalazło się w kadrze. Przy czasie naświetlania 1/60 sekundy promienie słońca zostaną utrwalone w formie gwiazdy – piękny efekt, który doda zdjęciu prawdziwego blasku. Wybierając motyw zdjęciowy, uważajmy nie tylko na osoby i obiekty, ale również na ich cienie. W wieczornym słońcu są one bardzo długie i stwarzają wiele możliwości kreacyjnych. Kadr należy wybrać tak, aby cienie przebiegały wzdłuż przekątnych – zdjęcie zyska dzięki temu dodatkową dynamikę.

Oświetlenie

W świetle zapadającego zmroku szczególnie ważne jest prawidłowe oświetlenie motywu decydującego o wymowie zdjęcia. Najlepszą metodą naświetlenia będzie pomiar punktowy wycelowany centralnie w kluczowe miejsce.

Kombinacja

Rozmaite źródła światła są dużym wyzwaniem dla fotografa podczas ustawiania oświetlenia. I tak w mieście latarnie uliczne rozjaśniają mrok, a w resztkach światła dziennego szczególnie silnie odcinają się inne źródła światła, np. sygnalizacja drogowa, reflektory. Te motywy o mieszanym oświetleniu są twardym orzechem do zgryzienia dla wszystkich aparatów – w efekcie trudno jest uzyskać na zdjęciu zadowalające rezultaty. O ile to możliwe, powinniśmy wybrać w naszym aparacie format RAW, który pozwoli również na późniejsze korekty balansu bieli.