Synology DS710+

Synology DS710+ jest jednym z nielicznych serwerów NAS w naszym rankingu przeznaczonych z założenia do pracy w małych i średnich firmach. Prezentowany dziś model stanowi wydajne, skalowalne i w pełni funkcjonalne rozwiązanie pamięci sieciowej. Spełnia wymagania firm w zakresie efektywnej centralizacji ochrony danych, usprawnienia zarządzania nimi oraz szybkiego skalowania pojemności pamięci przy minimalnym nakładzie pracy związanej z jej konfigurowaniem i zarządzaniem. Oczywiście – jeżeli macie gruby portfel to nic nie przeszkodzi, aby DS710+ znalazł się w Waszym domu, natomiast możliwości które oferuje są aż nad to dla zwykłego użytkownika.
Synology DS710+

Wydajność modelu DS710+ jest zdecydowanie wyższa niż dotychczasowego lidera - TS-259 Pro

Wydajność modelu DS710+ jest zdecydowanie wyższa niż dotychczasowego lidera – TS-259 Pro

Zanim opiszemy możliwości DS710+ warto chociaż chwilę poświęcić jego budowie. Pomimo faktu, że jest przeznaczony dla firm nie traci nic na estetyce wykonania względem rozwiązań domowych. Na froncie NAS’a umieszczone zostało siedem diod informujących o działaniach aktualnie przez serwer wykonywanych. Znajdziemy tu również jedno złącze USB 2.0, a także przycisk pozwalający na szybkie kopiowanie danych “z” bądź “na” serwer danych zawartych na podłączonych nośnikach. Po obu stronach metalowego korpusu koloru czarnego wytłoczona została nazwa producenta. Z tyłu znajdziemy natomiast dwa kolejne porty USB, zaledwie jedno gigabitowe złącze RJ45, a także port eSata który może służyć w dwojaki sposób… Pierwszą, najbardziej oczywistą opcją jest podłączenie pod niego zewnętrznego dysku. Druga opcja nie jest już aż tak oczywista. Okazuje się bowiem, że złącze to pozwala na rozszerzenie pamięci masowej naszego NAS’a poprzez jego połączenie z Synology DX510. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie rozszerzyć dostępną przestrzeń dyskową do nawet 14 TB.

Zazwyczaj do stworzenia partycji RAID od użytkownika wymagało się użycia dwóch identycznych dysków twardych. Synology w modelu DS710+ zastosowało funkcję Synology Hybrid RAID (SHR) która automatycznie tworzy optymalny wolumen RAID z ochroną danych w oparciu o zainstalowane dyski twarde. Dzięki temu eliminuje ona konieczność stosowania identycznych HDD.

O prawie 20 MB/s szybszy transfer w stosunku do TS-259 Pro to już znacząca różnica

O prawie 20 MB/s szybszy transfer w stosunku do TS-259 Pro to już znacząca różnica

W firmach zastosowanie rozwiązań typu NAS jest oczywiste – maksymalna ochrona danych firmy. W tej funkcji Synology sprawdza się wyśmienicie. Pozwala on na przechowywania kopii zapasowych konsolidując pofragmentowane dane bez struktury przez sieć. Użytkownicy komputerów typu PC mogą tworzyć kopię zapasową swoich danych na stacji Synology DS710+ za pomocą darmowego oprogramowania Synology Data Replicator, natomiast użytkownicy systemów Mac OS X mogą korzystać z integracji z rozwiązaniem Apple Time Machine. Uruchamiany w przeglądarce kreator kopii zapasowej umożliwia tworzenie kopii danych ze stacji Synology DS710+ na innej stacji Synology DiskStation, na dowolnym serwerze protokołu rsync przez transmisję szyfrowaną lub na zewnętrznym dysku twardym przez połączenie USB albo eSATA.

Stacja Synology DS710+ działa pod kontrolą oprogramowania systemowego Synology DSM 2.3, które oferuje wszechstronne aplikacje. Obsługa wielu protokołów gwarantuje bezproblemowe udostępnianie plików między platformami Windows, Mac i Linux. Integracja z usługą ADS w systemie Windows umożliwia szybkie i proste wdrożenie Synology DS710+ w sieciowym środowisku bez konieczności ponownego tworzenia kont użytkowników na dysku NAS. Funkcja folderu domowego użytkownika minimalizuje nakład pracy administratora potrzebnej do utworzenia prywatnych folderów udostępnionych dla wielu użytkowników. Ustawienia uprawnień do podfolderów dodatkowo zwiększają elastyczność nadawania praw dostępu dla różnych grup roboczych.

Zarządzanie energią w modelu DS710+ jest dopracowane do perfekcji. Synology w czasie spoczynku pobiera podobną ilość energii co mniej wydajne QNAP'y.

Zarządzanie energią w modelu DS710+ jest dopracowane do perfekcji. Synology w czasie spoczynku pobiera podobną ilość energii co mniewydajne QNAP’y.

Dostęp do plików przez Internet zapewnia serwer FTP z szyfrowaniem połączeń i uruchamiany w przeglądarce eksplorator plików Synology File Station 2. Obsługa protokołu HTTPS oraz funkcje zapory sieciowej i automatycznego blokowania adresów IP zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa plików udostępnianych przez Internet.

Program Synology Web Station z wbudowaną obsługą PHP i MySQL umożliwia udostępnianie maksymalnie 30 witryn internetowych na stacji Synology DS710+. Aplikacja Synology Surveillance Station stanowi centralny interfejs nadzoru przy użyciu kamer IP. Pakiet dodatkowy Mail Station pozwala w kilku krokach przekształcić DS710+ w serwer poczty elektronicznej. Możliwość współużytkowania drukarki USB obniża koszty firmy przez ograniczenie liczby niezbędnych drukarek.

Obsługa protokołu NFS lub trybu iSCSI target w programie Synology DSM 2.3 pozwala używać stacji Synology DS710+ jako zasobu pamięci dyskowej dla serwerów Windows, Linux lub serwerów maszyn wirtualnych.

wynik na poziomie 30 W w trakcie obciążenia robi wrażenie... dotychczasowy lider pobierał o 0,1 W więcej przy dużo niższej wydajności

wynik na poziomie 30 W w trakcie obciążenia robi wrażenie… dotychczasowy lider pobierał o 0,1 W więcej przy dużo niższej wydajności

Powyższe zestawienie opcji testowanego przez nas Synology to zaledwie cześć jego możliwości. W domu przydatny będzie Download Station który zamieni serwer w całodobowe centrum pobierania plików. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z BitTorrent, HTTP i FTP oraz współpraca z Synology Download Redirector. Menedżer plików umożliwia też zdalne zarządzanie transferami poprzez przeglądarkę internetową.

Urządzenie firmy Synology jest idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, gdzie spokojnie może zastąpić duże i zarazem prądożerne standardowe serwery. Dzięki wydajnemu procesorowi oraz dużej ilości pamięci RAM nawet jednoczesne korzystanie przez użytkowników z zasobów umieszczonych DS710+ nie wpłynie na spadek wydajności urządzenia. Również cena na poziomie ~1700 zł (bez dysków twardych) wydaje się być rozsądną.

Grzegorz Glonek