Clarkdale i Lynnfield bez hamulców

Firma Intel od dłuższego czasu wiedzie prym w rankingach wydajności procesorów. Jak wiadomo na ich szczytach są procesory z serii Extreme, które cechują się odblokowanym mnożnikiem oraz bardzo wysokimi cenami. Odblokowany mnożnik to nie lada gratka dla miłośników podkręcania. Dlatego sporym uznaniem cieszą się oferowane przez AMD procesory z serii Black Edition, które można nabyć w stosunkowo niskich cenach.
Intel Core i7-875K
Intel Core i7-875K

Najtańszy dwurdzeniowy Phenom II X2 550 Black Edition kosztuje  nieco ponad trzysta złotych, natomiast dotychczas ceny procesorów Intel Extreme oscylowały w cenie ponad trzy tysiące złotych, czyli ponad dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku najtańszego AMD z odblokowanym mnożnikiem.

Intel Core i7-875K
Intel Core i7-875K
Intel Core i5-655K

Intel Core i5-655K

Dlatego firma Intel aby przyciągnąć entuzjastów overclockingu postanowiła dokonać modernizacji dwóch swoich procesorów Core i5-650 (kodowa nazwa Clarkdale) i Core i7-870 (kodowa nazwa Lynnfield) zastępując je modelami odpowiednio Core i5-655K oraz Core i7-875K. Od swoich poprzedników różnią się one przede wszystkim odblokowanym mnożnikiem. Cyfra 5 oraz literka K w nazwie oznaczają nowe, przystępne cenowo, Extremo-podobne procesory. Dzięki temu mniej zasobni użytkownicy mogą poczuć większą frajdę podczas podkręcania. Wystarczy tylko zwiększyć mnożnik w BIOS-ie lub odpowiednim oprogramowaniu sterującym do płyty głównej i możemy się cieszyć się szybszym procesorem.

Intel Core i5-655K

Intel Core i5-655K

Oprócz odblokowanego mnożnika bardzo miłym zaskoczeniem w przypadku modelu Core i7-875 jest jego cena. Zablokowany poprzednik kosztował ponad dwa tysiące złotych natomiast jego niepohamowany następca jest o jedną trzecią tańszy.

Intel Core i7-875K

Intel Core i7-875K

Jest to niewątpliwie bardzo kusząca oferta dla miłośników wysokiej wydajności, którzy jednocześnie patrzą na opłacalność zakupu. Nieco gorzej wygląda sprawa Core i5-655K czyli pierwszego procesora ze zintegrowanym układem graficznym, który ma odblokowany mnożnik. Jego poprzednik Core i5-650 jest znacznie tańszy i z tego powodu jedynie miłośnikom łatwego podkręcania przypadnie wersja bez mnożnikowego hamulca.

Karol Kulas