Facebook, Pakistan i South Park, czyli awantura o Mahometa

Pakistański sąd nakazał blokadę Facebooka po tym, jak użytkownicy portalu ogłosili konkurs bez nagród na karykaturę Mahometa.

Media pakistańskie są wzburzone mającym się odbyć jutro konkursie na najzabawniejszą karykaturę Mahometa. Konkurs jest inicjatywą użytkowników Facebooka i to wyjątkowo rozsierdziło władze tego kraju. Sąd nakazał niezwłoczną blokadę całego portalu aż do 31 maja ze względu na „bluźniercze” treści. Nakazano też dochodzenie, które ma ustalić cel konkursu. Dostawcy internetowi na terenie tego kraju mają obowiązek niezwłocznego uruchomienia blokady. Nakazy sądowe zostaną im dostarczone w najbliższym czasie.

Konkurs jest odpowiedzią na groźby pakistańskich blogerów wobec producentów serialu South Park. Jubileuszowy odcinek z okazji dwusetnego pozwu sądowego (sic!) przedstawił Mahometa ubranego w kostium misia, by „nie pokazywać prawdziwego oblicza Proroka”. Satyra spotkała się groźbami dość typowymi dla muzułmańskich ekstremistów. – Nie próbujemy oczerniać prawdziwych Muzułmanów, a tylko ekstremistów, którzy chcą krzywdzić ludzi z powodu ich obsesji. Nie boimy się ich i nie mają prawo odebrać nam wolności słowa – czytamy na facebookowej witrynie konkursu.

Przypominamy, że przedstawianie wizerunku Proroka Mahometa jest uznawane przez Muzułmanów za bluźnierstwo.

0
Źródło: Reuters.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.