Opera Mobile 10 wkrótce dla systemu Maemo/MeeGo

Opera Mobile 10

Minęły trzy lata, odkąd Opera Mobile gościła na systemie MeeGo (do niedawna znany jako Maemo). Norwescy programiści, niczym marnotrawni synowie, wracają do pisania pod ten system, aczkolwiek zastrzegają, że projekt jest na razie traktowany „hobbystycznie” i niewykluczone, że zostanie zawieszony zanim prace nad przeglądarką zostaną ukończone.

Opera Mobile 10 dla MeeGo zawiera te same funkcje, co edycja dla Symbiana i Windows Phone. W tym te unikalne, takie jak Opera Turbo, synchronizacja zakładek i szybkiego wybierania i przeglądanie w kartach. Jest też coś wyjątkowego: edycja dla MeeGo to jedyna wersja Opery Mobile z nowym silnikiem Carakan do skryptów JavaScript.

Wersja rozwojowa ma też nieco braków, poza oczywistymi, takimi jak usterki techniczne, które mogą sprawiać kłopoty niedoświadczonemu użytkownikowi. Przeglądarka nie obsługuje Flasha, miewa problemy z poprawnym wyświetlaniem przewijania strony i ze zmianą orientacji ekranu, nie obsługuje systemowej klawiatury dotykowej (tylko własną lub sprzętową), nie obsługuje profili oszczędzania energii i miewa problemy jako domyślna przeglądarka.  Opera Mobile 10 dla MeeGo jest już gotowa do pobrania, ale pamiętajmy, że to tylko wersja Technical Preview.