“Problemy z Flashem opóżniają segment smartbooków”

Ian Drew, wiceprezydent działu marketingu w firmie ARM, wskazał na Adobe, jako hamulcowego rozwoju segmentu smartbooków. Co prawda Drew nie wtóruje szefowi Apple’a, który wypomina firmie Adobe i technologii Flash to i owo, jednak winą za ciągłe braki smartbooków na rynku, obarcza właśnie technologię Flash i bogactwo materiałów sieciowych.
W smartbooku firmy Freescale nie zabraknie również wyjścia słuchawkowego i wejścia mikrofonu
W smartbooku firmy Freescale nie zabraknie również wyjścia słuchawkowego i wejścia mikrofonu

Smartbooki, które są odpowiednikami netbooków, ale opartymi na platformie ARM, miały falowo debiutować na rynku w zeszłym roku, jednak broniące się przed zarzutami Apple’a Adobe wciąż nie dostarczyło poprawnie zoptymalizowanej dla platformy ARM wersji Adobe Flash Player 10 oraz Adobe Air, co poskutkowało kilkumiesięcznym opóźnieniem. W tym okresie na rynek trafiła już kolejna generacja platformy Intel Atom, a także tablet Apple iPad, który chcąc, nie chcąc, i tak jest konkurentem dla smartbooków.

W świetle tych wszystkich wydarzeń, ARM nie zamierza porzucać swoich smartbookowych planów, jednak wydaje się najbardziej prawdopodobnym, dorzucenie do wyposażenia dotykowych ekranów i być może wyrzucenie sprzętowej klawiatury.

W tej chwili ponad pięćdziesiąt tabletów opartych na platformie ARM jest w procesie albo produkcji, albo projektowania, a poza tym Apple iPad, którego niedawno sprzedano milionowy egzemplarz, również opiera się na architekturze ARM.