„Problemy z Flashem opóżniają segment smartbooków”

Smartbooki to nowy segment rynku, który jest dopiero na początku swojej drogi. Jednym z problemów, który już na starcie opóźnia ich rozwój, ma być technologia Flash firmy Adobe.

Ian Drew, wiceprezydent działu marketingu w firmie ARM, wskazał na Adobe, jako hamulcowego rozwoju segmentu smartbooków. Co prawda Drew nie wtóruje szefowi Apple’a, który wypomina firmie Adobe i technologii Flash to i owo, jednak winą za ciągłe braki smartbooków na rynku, obarcza właśnie technologię Flash i bogactwo materiałów sieciowych.

Smartbooki, które są odpowiednikami netbooków, ale opartymi na platformie ARM, miały falowo debiutować na rynku w zeszłym roku, jednak broniące się przed zarzutami Apple’a Adobe wciąż nie dostarczyło poprawnie zoptymalizowanej dla platformy ARM wersji Adobe Flash Player 10 oraz Adobe Air, co poskutkowało kilkumiesięcznym opóźnieniem. W tym okresie na rynek trafiła już kolejna generacja platformy Intel Atom, a także tablet Apple iPad, który chcąc, nie chcąc, i tak jest konkurentem dla smartbooków.

W świetle tych wszystkich wydarzeń, ARM nie zamierza porzucać swoich smartbookowych planów, jednak wydaje się najbardziej prawdopodobnym, dorzucenie do wyposażenia dotykowych ekranów i być może wyrzucenie sprzętowej klawiatury.

W tej chwili ponad pięćdziesiąt tabletów opartych na platformie ARM jest w procesie albo produkcji, albo projektowania, a poza tym Apple iPad, którego niedawno sprzedano milionowy egzemplarz, również opiera się na architekturze ARM.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.