W tej chwili najwięcej urządzeń z łączem WiFi znajdziemy w segmencie mobilnych komputerów

WiFi obchodzi swoje 25 urodziny

Dziś mija dwadzieścia pięć lat od wydarzenia, które zapoczątkowało erę bezprzewodowego Internetu.

24 maja 1985 roku amerykańska Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission — FCC) podjęła decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego, co utorowało drogę do opracowania standardu 802.11 technologii WiFi i innych technologii bezprzewodowych. Decyzja amerykańskiej komisji zachęciła organy nadzorcze na całym świecie do wprowadzenia podobnych przepisów. Doprowadziło to do upowszechnienia technologii przesyłania sygnału internetowego drogą radiową, zwiększenia dostępności użytkowników do sieci, a w efekcie również popularyzacji laptopów i wszelkich bezprzewodowych urządzeń internetowych.

Technologia WiFi swoją popularność zawdzięcza wygodzie korzystania z sieci. W domu i w biurze pozwala na swobodne przemieszczanie się po pokojach, bez utraty sygnału i konieczności ciągnięcia za sobą kabli.

Dzięki WiFi bezpłatny, bezprzewodowy Internet udostępniają również instytucje prywatne i publiczne – kawiarnie, kluby, galerie i muzea – umożliwiając gościom swobodne korzystanie z sieci. Wystarczy laptop lub inne urządzenie przenośne, np. smartfon lub telefon komórkowy.

Dzięki integracji technologii WiFi i 3G, sieć bezprzewodową można założyć dosłownie wszędzie tam, gdzie dochodzi sygnał telefonii komórkowej, nawet w miejscach, gdzie nie dochodzi tradycyjna infrastruktura telekomunikacyjna – na plaży, na morzu czy na pustyni. Na co dzień technologia Wi-Fi daje możliwość integracji mediów, stając się podstawą Cyfrowego Domu, w którym sprzęt muzyczny, telewizja, gry wideo i urządzenia mobilne są połączone w jeden system.

Najważniejsze daty w historii WiFi:

1985

– FCC wydała decyzję zezwalającą na nielicencjonowany dostęp do pasma radiowego

1990

– Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) utworzył nowy komitet, którego zadaniem jest nadzór nad opracowywaniem oficjalnego standardu 802.11

1997

– IEEE wprowadził standard 802.11 dotyczący bezprzewodowych sieci Ethernet

1999

– IEEE ratyfikował standard 802.11b zapewniający maksymalną przepustowość 11 Mb/s

1999

– Po raz pierwszy został użyty komercyjnie termin „Wi-Fi” (Wireless Fidelity). Termin ten został wymyślony przez firmę konsultingową Interbrand. Nawiązuje on do określenia „Hi-Fi” (High Fidelity), które jest od dawna używane w klasyfikacji sprzętu akustycznego.

2003

– Został wprowadzony standard 802.11g zapewniający maksymalną przepustowość 54 Mb/s

11 września 2009

– Został ratyfikowany standard 802.11n zapewniający maksymalną przepustowość 300 Mb/s

Komentarz

Roman Napierała dyrektor zarządzający firmy D-Link w Europie Wschodniej.

W ostatnich latach technologia Wi-Fi upowszechniła się niesłychanie, zarówno na świecie jak i w Polsce. Wpływ na to miała rosnąca dostępność laptopów, które dzięki Wi-Fi bardzo zyskują na funkcjonalności. Przewidujemy, że popularność ta będzie jeszcze rosła, wraz z upowszechnieniem się smartfonów i innych urządzeń przenośnych. Dzięki nim Internet trafi nie tylko pod strzechy, ale również na ulice, w przestrzeń publiczną.

Obecnie nie ma technologicznych ograniczeń, aby bezprzewodowy Internet udostępnić wszystkim, i to po bardzo niskich cenach bądź za darmo. Już teraz powstają miejskie, publiczne strefy Wi-Fi. Do sieci bezpłatnie można włączyć się już w wielu polskich miastach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.