Zyxel NBG-419N

Powoli lecz zdecydowanie powiększa się nasz ranking routerów bezprzewodowych pracujących w jedynym słusznym obecnie standardzie – 802.11n. Dzięki prawie sześciokrotnie większej przepustowości, w stosunku do poprzedzającego go “g”, idealnie nadaje się on do stremowania materiału w wysokich rozdzielczościach pomiędzy podłączonymi do routera urządzeniami. Dziś zaprezentuję Wam produkt firmy ZyXEL o oznaczeniu NBG-419N który dzięki wręcz banalnemu w obsłudze menu, atrakcyjnej cenie oraz niezłej przepustowości przypadnie zapewne części z Was do gustu.
Zyxel NBG-419N

Wygląd zewnętrzny prezentowanego NBG-419N niczym nie odbiega od stosowanych przez firmę ZyXEL od dłuższego czasu wzorca. Jego obudowa wykonana została z dobrej jakości plastiku w atrakcyjnym, lecz niepraktycznym, białym kolorze. Na jej przednim panelu umieszczone zostało aż dziewięć diód informujących nas o aktywnych połączeniach LAN, WAN, WLAN czy podłączonym zasilaniu. Jest tu  również dioda reprezentująca funkcję WPS. Wszystkie one w czasie aktywności święcą na przyjemny, zielony kolor.

Z tyłu NBG-419N producent umieścił standardowy zestaw złączy – cztery 100 Megabitowe porty LAN’owe (RJ45), a także jeden WAN Ethernet. Umieszczone tu zostały również dwa przyciski – WPS umożliwiający automatyczne zabezpieczenie sieci WiFi, reset a także sprzętowy przełącznik WiFi on/off. Po prawej oraz lewej stronie znajdziemy dwa złącza antenowe.

Wydajność po ethernecie nie jest zła, natomiast do niewiele droższego Pentagrama jeszcze mu daleko

Wydajność po ethernecie nie jest zła, natomiast do niewiele droższego Pentagrama jeszcze mu daleko

Jak już wspominałem na wstępie konfiguracja NBG-419N jest banalna dzięki zastosowaniu dołączonego na płycie Wizarda, a także menu w wersji Easy Mode. Oprogramowanie w prosty, przyjemny a przede wszystkim przyjazny użytkownikowi sposób przeprowadzi go poprzez pełną konfigurację polaczenia WAN, a także pomoże zabezpieczyć sieć WiFi.

Menu ZyXEL’a podzielone zostało na dwie części – Easy oraz Expert. Po zalogowaniu się poprzez przeglądarkę internetową zawsze trafimy na przyjazny w obsłudze tryb Easy. W centralnej jego części ujrzymy mapę obrazującą naszą obecną sieć z nazwami urządzeń w danej chwili do niej podłączonych. Na górze umieszczony został panel nawigacyjny pozwalający na powrót do zakładki głównej, przełączenie się do widoku Expert, a także wylogowanie się z NBG-419N. Dół strony został zarezerwowany dla panelu kontrolnego na którym przy pomocy jednego kliknięcia możemy włączyć bądź wyłączyć Game Engine, Power Saving, Content Filter, Bandwidth Mgmt, Firewall, bądź Wireless Security. Właściwości wymienionych wyżej przełączników możemy skonfigurować w pełni z poziomu zakładki Expert.

Średni transfer jest na przyzwoitym poziomie jak na urządzenie z tej półki cenowej

Średni transfer jest na przyzwoitym poziomie jak na urządzenie z tej półki cenowej

Prezentowany dziś router ZyXELa wyposażony został w technologię Wi-Fi Multimedia (WMM), która automatycznie określa priorytety dla różnych typów ruchu i optymalizuje transmisję obrazu lub dźwięku przez sieci bezprzewodowe.

Aby zapewnić ścisłą ochronę bezprzewodowej transmisji danych, urządzenie obsługuje 64- i 128-bitowy protokół WEP oraz protokoły WPA/WPA2. Ponadto router jest wyposażony w funkcje zapory sieciowej ze stanową inspekcją pakietów (SPI), ochronę przed blokadą usług (DoS) oraz przepuszczanie ruchu VPN (IPSec, PPTP, L2TP).

Kolejną z funkcji, w jakie wyposażony został NBG-419N, jest oszczędzający energię WLAN Timer, wyłączający sieć bezprzewodową w wybranych przez użytkownika przedziałach czasowych. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest dodatkowe zabezpieczenie sieci, podczas gdy pozostaje ona nieużywana – może być ono także stosowane jako narzędzie kontroli rodzicielskiej, służące do ustalenia godzin korzystania z sieci.

ZyXEL NBG-419N w naszym zestawieniu jest jednym z mniej prądożernych routerów

ZyXEL NBG-419N w naszym zestawieniu jest jednym z mniej prądożernych routerów

Wydajność NBG-419N jest na stosunkowo wysokim poziomie. Standardowo w tekście umieściłem kilka wykresów dla jej zobrazowania, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszam na stronę z rankingami. Tam tez będziecie mieli możliwość porównania urządzeń według własnych upodobań.

ZyXEL NBG-419N jest routerem prawie idealnym… prawie bo brak mu takich dobrodziejstw jak gigabitowe złącza LAN czy praca w zakresie 5 GHz. Ich brak spowodował jednak, że za to urządzenie zapłacimy około 170 zł co jest ceną bardzo przystępną. Duże brawa należą się programistom za doskonale menu zarządzające tym routerem.

Grzegorz Glonek