Znudził Cię Twój laptop? Z nami kupisz nowy. Lepszy!

CHIP pomaga wybrać: jaki notebook do 2500 zł?

Porady CHIP-a

Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie: czego potrzebujemy? Jeśli lubimy pograć w gry, to niewielka waga i długi czas pracy na baterii nie są wysoko na naszej liście priorytetów. W przypadku osób używających notebooka w podróży jest na odwrót. Sam pomysł dźwigania torby z 4-kilogramowym komputerem przez pół miasta sprawia, że można umrzeć ze zmęczenia, a czas pracy na baterii rzędu 2-3 godzin jest wart najwyżej wyśmiania. Jeszcze czegoś innego – bezpieczeństwa, wytrzymałości i wygody – oczekiwać będzie ktoś, kto na notebooku pracuje.

Do którejkolwiek grupy byś nie należał, znajdziemy coś dla Ciebie.

Laptop do zastosowań domowych

Jeżeli Twoje wycieczki z komputerem ograniczają się do kursów po domu, to jest to rozdział dla Ciebie. W przypadku notebooka do domu waga laptopa i czas pracy na baterii nie są najważniejsze. Dla użytkownika domowego najważniejsza jest wydajność komputera, jego możliwości multimedialne, rozmiar ekranu i… estetyka

Procesor

Ponieważ nie musimy specjalnie przejmować się prądożernością naszego notebooka, najlepszym wyborem będzie wydajny procesor wielordzeniowy. W cenie 2,5 tys złotych spokojnie możemy znaleźć laptopa z CPU i5, i3 czy Core2 Duo. Warto jednak pamiętać, że procesor to nie jedyny komponent decydujący o szybkości i wydajności laptopa. Dlatego czasem lepiej jest zdecydować się na odrobinę słabszą jednostkę centralną, ale za to wspieraną mocną kartą graficzną.

Karta graficzna

O ile wszystko, czego potrzeba do mailowania czy oglądania filmików na YouTube to zwykła, zintegrowana karta graficzna, o tyle do gier i wideo w wysokiej rozdzielczości może już nie wystarczyć. Dlatego wybierając notebooka do domu najlepiej szukać takiego z wydajną kartą graficzną z własną pamięcią. Absolutne minimum to 512 MB RAM. Spokojnie możemy polecić karty z serii ATI Mobility Radeon HD czy nVidia GeForce GT.

Może nie pogramy w Crysisa, ale już w Fallouta 3 i Cywilizacje IV owszem, a i filmy w wysokich rozdzielczościach działać będą płynnie.

Pamięć operacyjna

Aby wszystko działało płynnie potrzebne będzie nam przynajmniej 2GB pamięci RAM DDR3, ale właściwie standardem jest już 4GB.

Matryca

Coraz częściej w dobrej cenie można kupić notebooki z ekranami o przekątnej powyżej „standardowych” 15″ i z rozdzielczościami powyżej 1280×800 pikseli. W przypadku notebooka do domu warto takich poszukać, bo im większa matryca i jej rozdzielczość, tym lepsze doznania przy oglądaniu filmów i grafik oraz w grach.

Czasami spotkać się też można z laptopami potrafiącymi wyświetlać grafikę w rozdzielczości Full HD, co na pewno przyda się w czasie oglądaniu filmów na Blu-rayu.

Napęd optyczny

Najlepiej byłoby, gdyby laptop był wyposażony w napęd Blu-ray, ale niestety niewiele notebooków w tej cenie go posiada. Szukanie takiego komputera ma sens tylko wtedy, gdy szczególnie zależy nam na filmach wysokiej rozdzielczości. W przeciwnym razie napęd DVD w zupełności wystarczy – używają go nawet najnowsze gry.

Polecane modele

Acer AS7738G-664G32Mn
Acer AS7738G-664G32Mn

Acer AS7738G-664G32Mn

Po prostu najwydajniejszy w swojej klasie. Intel Core 2 Duo T6600, nVidia GeForce GT 240M z 1024MB własnej pamięci, 4 GB ramu, a to wszystko zamknięte w obudowie z 17,3-calową matrycą potrafiącą wyświetlić rozdzielczość Full HD.

Do tego dostajemy czytnik linii papilarnych i gniazdo Kensington Lock – tak na wypadek, gdyby ktoś chciał wykraść Ci zapisy stanów gry z ulubionych tytułów lub pracę magisterską.

Czas pracy na baterii, jak i waga przy takich parametrach nie powinien nikogo dziwić – tylko 2 godziny i 3,5 kg.
Acer AS7738G-664G32Mn kosztuje 2400 zł.

Dell Inspiron 1764
Dell Inspiron 1764

Dell Inspiron 1764

Komputer znalazł się na naszej liście trochę warunkowo ponieważ jego cena jest wyższa od najwyższej jaką przyjęliśmy o 100 zł. Niemniej jest tego wart.

Zamontowany procesor to wydajna, mobilna wersja Intelowskiego i3-330M. Karta graficzna – Mobility Radeon HD4330 z 512 MB własnej pamięci – w zupełności wystarczy, aby obejrzeć filmy w jakości HD czy pograć w najnowsze gry w średnich detalach.

W notebooku zamontowano też gniazdo Kensington Lock.
Warto nadmienić, że do komputera dołączono system Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej.

Waga, jak i czas pracy na baterii, jak na taką wydajność nieco zaskakuje – 2,9 kg i 4,5 godziny.

Cena – 2500 zł.

Jeżeli używasz laptopa w pracy, upewnij się, że ma matowy ekran
Jeżeli używasz laptopa w pracy, upewnij się, że ma matowy ekran

Laptop do pracy

Potrzebujesz maszyny do pracy? A więc potrzebujesz notebooka łączącego sporą wydajność i niezłą mobilność z jak najlepszym zabezpieczeniem twoich cennych danych przed utratą albo niepowołanym dostępem. Laptop powinien być wystarczająco wydajny, by udźwignąć ciężar odtwarzania dobrej jakości filmów i prezentacji, ale jednocześnie na tyle lekki, by nie musieć męczyć się, kiedy go nosimy. Dlatego najważniejsze to znaleźć sensowny konsensus pomiędzy bezpieczeństwem danych, wagą i – ewentualnie – wydajnością urządzenia.

Procesor

Dobrym wyborem będzie procesor dwurdzeniowy, ale o niezbyt wysokim taktowaniu. 1,3 – 1,5 GHz powinno w zupełności wystarczyć. Musimy pamiętać, że im wyższe taktowanie, tym większe zużycie energii.

Karta graficzna

Jeśli ten notebook ma być rzeczywiście wyłącznie maszyną do pracy, to w większości przypadków nie będziemy potrzebowali dużej wydajności graficznej, dlatego optymalna będzie zintegrowana karta graficzna.

Pamięć operacyjna

Zalecane jest nie mniej niż 1GB do swobodnej pracy na aplikacjach biurowych, ale oczywiście jak zawsze z RAM-em, im więcej, tym lepiej!

Matryca

To, czy będzie ona większa (15,4″), czy mniejsza (13,3″), czy gdzieś pośrodku (np. 14″) zależy od stylu twojej pracy – jeśli dużo podróżujesz, wybierzesz mniejszą, a jeśli zwykle siedziesz w domu – większą. Ważne jest, żeby jeśli choć czasem pracujesz poza domem lub biurem wybrać matrycę z matowym pokryciem, która zmniejsza odbicia światła i pozwala wygodniej używać komputera w różnych warunkach oświetleniowych.

Napęd optyczny

Sporo oprogramowania biznesowego wciąż jest dystrybuowane na dyskach optycznych, a twoi kontrahenci i współpracownicy często będą dawać ci różne pliki na płytkach DVD-RW. Słowem, napęd optyczny jest konieczny – jeśli wybierzesz lekkiego laptopa bez wbudowenego czytnika płyt, dokup napęd zewnętrzny.

Zabezpieczenia

Laptop do pracy powinien cechować się wysokim poziomem bezpieczeństwa, zarówno jeśli chodzi o ochronę naszych danych przed zniszczeniem, jak i wpadnięciem w niepowołane ręce. Jeśli chodzi o zabezpieczenie danych przed nieautoryzowanym dostępem, coraz popularniejsze stają się metody biometryczne, czyli oparte na rozpoznawaniu odcisków palców lub rysów twarzy. O ile ta druga metoda nie zasługuje na zbytnie zaufanie (udało nam się pokonać ją za pomocą fotki wyświetlonej na komórce – link), pierwsza jest praktycznie nie do złamania dla amatorów, jeśli tylko system bezpieczeństwa opiera się na chipie TMP. Dodatkowo do niektórych laptopów dołączone jest firmowe oprogramowanie do zarządzania hasłami.

Ochrona danych przed zniszczeniem to zarówno środki fizyczne, takie jak akcelerometr wykrywający upadek i parkujący w porę głowice dysku twardego, jak i programowe, na przykład oprogramowanie do wykonywania kopii zapasowych.

W przypadku notebooków do pracy bardzo ważna jest także odporność na złe traktowanie – jeśli kupujemy komputer, który ma nam towarzyszyć zarówno w biurze, jak i w licznych podróżach, warto pomyśleć o urządzeniu odpornym na zalanie klawiatury płynem, z obudową matrycy zabezpieczającą ekran przed złamaniem oraz wytrzymałym szkieletem obudowy.

Polecane modele

Lenovo SL510
Lenovo SL510

Lenovo SL510
Lenovo SL510 to jedno z najciekawszych rozwiązań biznesowych. Mała waga – 2,56 kg pozwoli na bezproblemowe korzystanie z komputera w dowolnym miejscu. 15,6″ świecąca matryca wyposażona jest niekiedy w powłokę antyodblaskową. Gdy zdecydujemy się na zakup, warto zapytać o to sprzedawcę.

Zabezpieczenia są bardziej niż satysfakcjonujące. Technologie takie jak ThinkVantage Active Protection czy Rescue and Recovery System zaparkują dysk twardy na wypadek upadku czy zrobić kopię zapasową za naciśnięciem jednego przycisku. Kensington Lock pozwoli nam zabezpieczyć laptop przed kradzieżą, a menadżer haseł przechować te najważniejsze.

Dla niektórych modeli są także dostępne rozwiązania dla małych firm – rozszerzona gwarancja, pakiet ochrony z gwarancją dotyczącą części zamiennych czy archiwizowanie danych online.

Laptop wytrzymuje niestety tylko do 4 godzin na jednym ładowaniu.
Lenovo SL510 kosztuje 1450 zł.

HP ProBook 5310m
HP ProBook 5310m

HP ProBook 5310m
Wysoka jakość wykonania lekkiej, aluminiowej obudowy sprawia, że laptop ten waży jedynie 1,70 kg. Wyposażony jest przy tym w wydajny układ Core 2 Duo SP9300.

13″ połyskująca matryca dzięki powłoce antyrefleksyjnej i technologii BrightView cechuje się wysoką jakością i nie odbija promieni słonecznych.

Podobnie, jak inne modele klasy business, w HP ProBook zamontowano gniazdo Kensington Lock. Ponadto HP dołącza pakiet ProtectTools, który zablokuje dostęp do danych w razie, gdy wpadną one w niepowołane ręce.

Czas pracy na baterii jest długi i wynosi do 7 godzin w spoczynku. Surfowanie po Internecie też nie jest straszne dla ProBooka, który wytrzymuje na jednym ładowaniu 3,5 godziny.

Jedyny minus to brak akcelerometru.

Cena – 2000 zł.

Dużo podróżujesz?
Dużo podróżujesz?

Laptop Mobilny

Jeżeli ciągle wędrujesz z miejsca na miejsce, podróżujesz pociągiem, samochodem i na piechotę, potrzebujesz laptopa, który nie obciąży zanadto twojego bagażu, oferując jednocześnie jak najdłuższy czas pracy na baterii. Wydajność schodzi na drugi plan.

Procesor

Wydajny jednordzeniowiec albo oszczędny dwurdzeniowy CULV będzie najlepszym rozwiązaniem. Należy tylko pamiętać, że im wyższe taktowanie, tym szybciej tracimy zgromadzoną w baterii energię.

Karta graficzna

Zdecydowanie zintegrowana. Dobrym rozwiązaniem może być też układ dwóch kart, zintegrowanej i samodzielnej, przełączanych automatycznie dzięki technologii Nvidia Optimus (przełączanie ręczne jest męczące i nieefektywne).

Pamięć operacyjna

Tu nic nowego – im więcej, tym lepiej, zaś rozsądnym minimum poniżej którego nie warto schodzić są 2GB.

Matryca

Najlepszym kompromisem między możliwie niewielkimi rozmiarami a jak największą wygodą jest ekran o przekątnej 13,3″. Choć to trudne, warto poszukać matrycy z matowym pokryciem, które zwiększy czytelność wyświetlacza w mocniejszym świetle. W przeciwnym razie korzystanie z komputera przy świetle dziennym może być znacznie utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Napęd optyczny

Zupełnie zbędny. Wszystkie aplikacje warto nosić na pendrivie, który jest nie tylko lekki, ale też pobiera mniej prądu. Ewentualnie możemy pomyśleć o mobilnym napędzie, podłączanym do USB, który będziemy mogli brać ze sobą tylko wtedy, kiedy będzie taka potrzeba, kiedy indziej oszczędzając sobie noszenia.

Zabezpieczenia

Sekunda nieuwagi wystarczy, by stracić nie tylko komputer, ale też cenne dane. W podróży często zdarzy nam się np. nagłe hamowanie samochodu, czy upadek komputera z siedzenia lub naszych kolan. Podobnie więc jak w przypadku modelów biznesowych przydać się może akcelerometr oraz wszelkie aplikacje i technologie poprawiające bezpieczeństwo – w końcu będziemy z naszym notebookiem bywać w różnych, niekoniecznie bezpiecznych miejscach.

Polecane modele

Asus UL30VT-QX021
Asus UL30VT-QX021

Asus UL30VT-QX021
Lekki, szybki i długo pracuje na baterii – tym zdaniem można opisać produkt Asusa. Aluminiowa obudowa w którą została oprawiona 13,3″ matryca, sprawia, że laptop ten wazy jedyne 1,50 kg.

Technologia Power4 Gear sprawia, ze komputer komunikuje się z urządzeniami, by zaoszczędzić energię dzięki czemu w spoczynku może pracować nawet 12 godzin. Ponadto notebook został wyposażony w dwa układy graficzne. W momencie, kiedy przełączymy się na układ zintegrowany oszczędzamy energię. Nvidia GeForce GT210M włączy się automatycznie, gdy mamy ochotę np. obejrzeć film.

Laptop ten można by spokojnie polecić także biznesmenom, gdyby nie brak istotnych zabezpieczeń – brak akcelerometru, zabezpieczeń przed kradzieżą danych, jak i samego komputera.
Cena to około 2500 zł.

Toshiba SATELLITE T110-10z
Toshiba SATELLITE T110-10z

Toshiba SATELLITE T110-10z
Czarno-czerwona Toshiba Setellite cechuje się nie tylko ładnym wyglądem, ale też długim czasem pracy na baterii. Niestety jednordzeniowy układ Intel Pentium SU2700 do szybkich nie należy. Laptop nadrabia to zintegrowanym układem graficznym Intela, potrafiącym obsłużyć jakość HD, 11,6 calową matryca typu glare i 3GB pamięci RAM DDR3.

Niewielka waga – 1,58 kg i długi czas pracy na baterii – nawet 9 godzin są najmocniejszymi stronami tego komputera.

Na pochwałę zasługuje też dodawany do komputera system Windows 7 w wersji 64-bitowej.

Laptopa można kupić już za 1950 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News