Testujemy płyty dla Core i3, i5 oraz i7

Podstawka LGA1156 pojawiła się jeszcze w zeszłym roku. Jest ona dostępna na rynku równolegle z LGA1366. Skąd to zamieszanie i po co podział na dwie platformy? Nowa podstawka współpracuje z tańszymi procesorami Core i3, Core i5 oraz Core i7 serii 800. Natomiast LGA1366 jest zarezerwowana dla najwydajniejszych i najdroższych procesorów Core i7 z serii 900. To platforma dla entuzjastów. Dlatego jeżeli szukasz 6-rdzeniowego Core i7, musisz kupić płytę z LGA1366.
MSI Big Bang - Trinergy to zwyciężca w kategorii POWER
MSI Big Bang - Trinergy to zwyciężca w kategorii POWER

1. Dla kogo płyta z LGA1156?

Zainteresowanie producentów nowym gniazdem jest bardzo duże. Choć od premiery LGA1156 upłynęło niewiele czasu, udało nam się przetestować aż 30 tego typu urządzeń. Dla porównania dodajmy, że od premiery LGA1366 w rankingu mamy tylko 15 płyt z tym gniazdem. Również ceny są inne. Najtańsza płyta dla nowego Core i7/i5 kosztuje 330 zł, zaś na godnego uwagi zdobywcę wyróżnienia ECONO wydamy zaledwie 380 zł. Najtańsza płyta z gniazdem LGA1366 to wydatek minimum 740 zł.

Zobacz także:
Ranking płyt głównych z podstawką Intel LGA1156
Ranking płyt głównych z podstawką Intel LGA1366
Ranking płyt głównych z podstawką Intel LGA775

2. Co nowego w chipsecie H57?

Sercem większości nowych płyt głównych jest Intel P55. To pierwszy chipset Intela, który fizycznie składa się z jednego układu. Dotychczas stosowano podział na mostki północny i południowy (taki podział jest także w dosyć nowym chipsecie X58 dla procesorów korzystających z gniazda LGA1366). Nowe rozwiązanie umożliwiło m.in. obniżenie kosztów produkcji. Chipset P55 pozwala na obsługę ośmiu złączy PCI Express 2.0 x1. Karty graficzne mogą działać  w trybach 1×16 lub 2×8 w wypadku dwóch kart spiętych jako Nvidia SLI lub ATI CrossfireX (obsługa SLI w trybie 2×16 lub 3-Way SLI możliwa jest tylko z układem Nvidia NF200).

Intel H57, H55, P55

Intel H57, H55, P55

Wraz z premierą procesorów Core i5 serii 600 oraz Core i3 serii 500 ze zintegrowanymi GPU zadebiutowały też dwa nowe chipsety. Pierwszym z nich jest H57. Jego podstawową różnicą w stosunku do P55 jest pełna obsługa nowych procesorów. Płyty wyposażone w ten układ dysponują m.in. wyjściem wideo na tylnym panelu. Układ H55 jest okrojoną wersją H57. Zmniejszono w nim liczbę portów USB 2.0 z 14 do 12, linii PCI Express z 8 do 6 oraz pozbawiono go obsługi trybu RAID. Niestety Intel w żadnym z nich nie zdecydował się zaimplementować obsługi USB 3.0, ani też Serial ATA 6 Gb/s. Te funkcje są obsługiwane przez odrębne układy.

3. Różnice w pomiarach

Wydajność testowanych płyt głównych jest w większości przypadków podobna. To efekt przeniesienia kontrolera pamięci z chipsetu do procesora. Dlatego płyta główna ma niewielki wpływ na wydajność, choć w przypadku Core 2 i chipsetów do X48/P45 było inaczej.

Jedynym testem, gdzie można dostrzec różnice, jest pomiar układu audio.

Różnice w pomiarach

Różnice w pomiarach

W przypadku niektórych urządzeń jakość dźwięku była fatalna, jednak niekiedy byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Najlepiej zaprezentował się Gigabyte GA-P55-UD6 – tutaj stosunek SNR wyniósł aż -95 dB. To wynik niewiele gorszy od rezultatów odrębnych kart dźwiękowych. Niestety, w przypadku pozostałych płyt było już znacznie gorzej, zaś osoby nabywające płytę ASRock P55 Deluxe3 powinny od razu dokupić dobrą kartę audio. Odstęp sygnału od szumu na poziomie -77,9 dB z pewnością będzie drażniący.

4. Wyposażenie płyty

Jeżeli myślimy o rozbudowie komputera, warto wybrać płytę główną, która ma co najmniej dwa złącza PCI Express dla karty graficznej. Firma Asus w modelu Maximus III Extreme zdecydowała się zamontować aż pięć złączy tego typu! Takie rozwiązanie umożliwia łączenie wydajności kart graficznych w trybie Nvidia SLI lub ATI CrossFire.

Złącza PCI starego typu odchodzą do lamusa, jednak wiele osób wciąż ma kartę dźwiękową bądź telewizyjną korzystającą z tego interfejsu. Dlatego większość producentów ciągle nie rezygnuje z klasycznego PCI – niektórzy oferują nawet trzy sloty tego typu. Wyjątkiem jest MSI H57M-ED65, gdzie PCI zostało pominięte.

Czasy świetności dawno za sobą ma też gniazdo dla dysków IDE (PATA). Takiego przyłącza nie znajdziemy niemal w połowie przetestowanych urządzeń. Producenci stawiają na Serial ATA. Dotyczy to szczególnie modelu MSI Big Bang – Fuzion. Zamontowanio w nim aż 10 złączy SATA. Brak gniazda IDE może stanowić problem dla posiadaczy starszych dysków lub napędów.

Jeśli chodzi o dźwięk, producenci stosują układy VIA lub Realtek. W niemal wszystkich przypadkach umożliwiają one podłączenie głośników typu 7.1. Tu wyróżnia się Asus, który w modelach Sabertooth 55i, Maximus III Extreme oraz P7P55D-E Premium pozwala na podłączenie zestawu 9.1. Wyjątkek stanowi płyta Intel DH55TC – zastosowano w niej kodek 5.1.

Złącza USB 2.0 to oczywiście standard. Testowane płyty umożliwiają podłączenie od 8 do 10 urządzeń USB 2.0. Gorzej jest z obsługą nowego USB 3.0. Te złącza znajdziemy tylko w siedmiu płytach.

Pobór prądu

5. Zużycie prądu

Podczas testów przeprowadziliśmy pomiar, w którym sprawdziliśmy pobór prądu przez poszczególne urządzenia podczas pracy w Windows, pełnego obciążenia w 3DMark Vantage oraz w trybie uśpienia.

W trakcie zwykłej pracy najlepiej spisała się… ostatnia płyta z rankingu – Intel DH55TC. Komputer bazujący na tym urządzeniu potrzebował 97 W. Zupełnie inaczej zachował się Gigabyte GA-P55A-UD7. Do pracy wymaga aż 155 W. Również lider rankingu z wynikiem 143 W nie pokazał się z najlepszej strony.

W trybie uśpienia komputer również pobiera energię. Najmniej, bo zaledwie 2 W, potrzebuje płyta firmy Intel. Najgorzej wypadł Asus P7P55D EVO – nasz miernik pokazał niemal 10 W!

Zobacz także:
Ranking płyt głównych z podstawką Intel LGA1156
Ranking płyt głównych z podstawką Intel LGA1366
Ranking płyt głównych z podstawką Intel LGA775

6. Następca LGA1156 już w drodze!

Wybierając płytę z gniazdem LGA1156, musimy mieć świadomość, że nie będziemy mieli dostępu do najszybszych procesorów wyposażonych w sześć lub więcej rdzeni. Te początkowo będą oferowane bowiem tylko z podstawką LGA1366. Przykładem jest pierwszy 6-rdzeniowy procesor Intela – Core i7-980X. Na razie nie jest planowany w wersji LGA1156. W najbliższej przyszłości nie zanosi się na zmiany, gdyż nadchodzący, tańszy 6-rdzeniowiec (Core i7-970) także pojawi się tylko w edycji dla LGA1366.

Trzej zwycięzcy w kategorii POWER

Trzej zwycięzcy w kategorii POWER

W ostatnim kwartale tego roku firma Intel zamierza wprowadzić nową architekturę o nazwie Sandy Bridge (następca Nehalema i Westmere). Zła wiadomość jest taka, że wraz z tym wydarzeniem szykuje się kolejna wymiana płyt głównych. Nowy procesor to nowa podstawka – LGA1155. Tylko jeden styk mniej, więc może jest szansa na kompatybilność? Niestety, kształt gniazda uniemożliwi stosowanie starszych procesorów na nowych płytach i odwrotnie. Również LGA1366 prawdopodobnie zacznie znikać z rynku będąc zastępowanym przez Socket R, czyli LGA 2011. Szkoda, bo AMD udowodniło, że nawet zmieniając podstawki da się zachować kompatybilność wsteczną.

Zwycięzca w kategorii ECONO

Zwycięzca w kategorii ECONO

Opinia eksperta

Karol Kulas, redaktor testujący

Dla szukających solidnej i bardzo wydajnej płyty głównej dla procesorów ze złączem LGA1156 godny polecenia jest model Maximus III Extreme firmy Asus. To produkt z serii Republic of Gamers, która jest tworzona z myślą o wytrawnych graczach. Już pierwszy rzut oka na laminat płyty zapowiada, że nie jest to przeciętny model. A bliższe przyjrzenie się specyfikacji i możliwości, jakie oferuje użytkownikowi płyta Maximus III Extreme potwierdza to wrażenie. Nazwa trafnie określa cel, który przyświecał konstruktorom Asusa, podczas projektowania tego modelu. Maksymalne wyposażenie i ekstremalne osiągi. Płyta ta ma praktycznie wszystko (a nawet więcej) czego może oczekiwać dzisiaj wymagający użytkownik.

Najnowsze technologie w postaci kontrolerów SATA 6 Gb/s i USB 3.0 oraz bardzo wysoka jakość wykonania. Trzy złącza dla kart graficznych, które mogą współpracować trybach zarówno w Nvidia SLI, jak i ATi CrossFireX. A do tego wiele funkcji, które sprzętowo wspomagają proces podkręcania. Dzięki temu Asus Maximus III Extreme to obecnie jedna

z najbardziej funkcjonalnych i wydajnych płyt dla nowych procesorów Intela. Odstraszać może tylko bardzo wysoka cena znacznie przekraczająca 1000 zł.

Gdy szukamy płyty głównej obsługującej zintegrowane układy graficzne w procesorach firmy Intel, musi ona bazować na chipsecie H57 lub H55. Najwyżej notowaną płytą z takim układem jest Asus P7H57D-V EVO. Ma dwa złącza dla kart graficznych i jeden kontroler sieciowy Gigabit Ethernet.