Pamięci SDXC – jedyny taki test w Europie!!

Postępująca miniaturyzacja sprzętu powszechnego użytku nowej generacji ponownie przyniosła rewolucyjne zmiany. Mowa tu o nowych nośnikach danych. Współczesny sprzęt audio foto wideo nie może korzystać z zawodnej mechaniki, nietrwałych nośników, które podlegają wpływom zewnętrznym jak zmienna temperatura, udary mechaniczne, wilgotność czy silne pola magnetyczne. Dzisiejsza pamięć danych opiera się na tzw. półprzewodnikowych pamięciach flash. Pęd ku nowości i innowacyjności był szczególnie widoczny w branży foto. Każda z większych firm promowała swój standard. Stworzono w tym przejściowym okresie wiele nośników różnych mutacji – Sony stosowała karty w standardzie zwanym Memory Stick, Olympus używa do dnia dzisiejszego karty w standardzie zwanym xD, Toshiba długo stosowała karty w standardzie zwanym SmartMedia. Pozostali skupili się na standardzie zwanym Compact Flash. Nic nie zapowiadało rewolucyjnych zmian. Szczególnie zawodowcy tej branży przez długi czas uznali pamięć Compact Flash jako jedyny nośnik godny ich zainteresowania. Fakt, że CF (ang. Compact Flash) jest pamięcią szybką, o dużej pojemności doskonała jako nośnik zdjęć o wysokiej rozdzielczość, pamięć mogąca sprostać realizacji zdjęć seryjnych. Ale świat nie stoi w miejscu i kiedy w 2000 roku powstała karta będąca produktem myśli technicznej firm Panasonic, Sandisk i Toshiba, nazwana Secure Digital czuło się w powietrzu zawirowanie sensacji i niedowierzania. Kiedy wymiary i możliwości techniczne nośników nowej generacji wpasowały się doskonale w obszar zastosowań oczekiwań przyszłych użytkowników branża audio foto wideo nabrała wiatru w żagle. W tym czasie od 2001 do 2005 ewoluowały karty MMC (MultiMediaCard) których udział na rynku był prawie 50%. Początkowo pamięci standardu SD (ang. Secure Digital) zapewniały pojemności do 2GB. Format FAT16 (ang. File Allocation Table) określający rozmieszczenie plików, katalogów i wolnej przestrzeni nośników danych w pełni zdał egzamin dla tej grupy elementów. Coraz częściej branża foto domagała się większych pojemności. I to właśnie opracowanie kart SDHC (ang.Secure Digital High Capacity) o pojemnościach od 4 GB do maksymalnie 32 GB zmieniło na stałe obszar zastosowań nowych nośników danych. Zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu urządzenia o których do niedawna nawet nam się nie śniło. Duża ekspansja branży telekomunikacyjnej wykorzystującej karty formatu microSD i microSDHC jeszcze bardzie umocniło pozycję tego standardu. Z chwilą pojawienia się coraz sprawniejszych kontrolerów instalowanych w kartach pamięci flash trzeba było zdefiniować tzw. klasy czyli podzielić karty wskazując, który produkt osiąga określoną sprawność transferu danych.
Pamięci SDXC – jedyny taki test w Europie!!

Nazwa klasyDeklarowany minimalny transfer danych [tryb zapisu]
class 22 MB/s
class 44 MB/s
class 66 MB/s
class 1010 MB/s

Tabela 1: Klasyfikacja szybkości transferu danych dla kart pamięci flash

standardu Secure Digital

Rewolucyjna ewolucja

To właśnie rok 2009 stał się szczególną datą dla całej branży IT. Zaprezentowanie nowej generacji szybkich kart pamięci flash SDXC (ang. Secure Digital Extended Capacity) Card Specification 3.01 wymogło powstaniem nowej generacji układów sterujących pracą czytników i kart. Układy scalone zrealizowane w technologii UHS (ang.Ultra High Speed) mają osiągać prędkość transferu rzędu 300 MB/s. Natomiast pojemność kart ma obejmować zakres od 48 GB do 2 TB.

Tabela 2. Specyfikacja grupy układów sterujących kart i elementów będących źródłami HOST

W związku z pojawieniem się tak dużych pojemności nowych nośników trzeba było dopracować system obsługi plików i katalogów. Tak też powstał na przełomie 2006 specyficzny system nazwany extFAT. W przypadku Windows XP potrzebna jest aktualizacja poprzez instalację pliku exFAT file system update (KB955704) dostępnego (dla danego regionu) w lokalnym Centrum Pobierania Microsoft. W razie potrzeby niezbędne pliki aktualizacji dostępne są także dla systemów Windows Vista oraz Windows 7. Oczywiście niezbędny jest do tego dedykowany czytnik. Producent kart ostrzega, że z chwilą włożenia do czytnika niezgodnego z standardem SDXC takiej karty pojawi się komunikat, że karta nie jest sformatowana i czy ją sformatować? Czy coś się stanie? Nasze doświadczenia wykazują, że nie stanie się nic strasznego po sformatowaniu w takim czytniku. Jedynym mankamentem będzie ograniczona pojemność karty do 32 GB. Pozostała zawartość pamięci SDXC będzie niedostępna z uwagi na format plików FAT32. Jak można się przed tym ustrzec? Bardzo cenną inicjatywą wykazało się Stowarzyszenie SDA (ang. The SD Association) udostępniając na swojej stronie bardzo przyjazny dla użytkownika program. SDFormater bo o nim mowa jest dedykowany do formatowania kart SDHC/SDXC (jest to wersja freeware). Po uruchomieniu programu w górnym lewym rogu ukazuje się animowana ikonka karty. Jest ona interaktywna. Kiedy w czytniku znajdzie się karta SDHC pojawi się jednoznaczna nazwa karty SDHC, kiedy włożymy kartę SDXC pojawi się jednoznaczna nazwa SDXC potwierdzająca ten standard – jak widać o pomyłkę tu trudno.

Prawidłowo rozpozna karta SDXC w czytniku zgodnym z SDXC

Prawidłowo rozpozna karta SDXC w czytniku zgodnym z SDXC
Nieprawidłowy rozpoznana karta SDXC w wyniku zastosowanie niezgodnego czytnika

Nieprawidłowo rozpoznana karta SDXC w wyniku zastosowanie niezgodnego czytnika

Po sformatowaniu karty otrzymujemy informację o pojemności karty i systemie w jakim ona będzie pracować (w tym wypadku extFAT).

Dane karty i system plików po sformatowaniu

Dane karty i system plików po sformatowaniu

Pomiary

Teoria a praktyka

Aktualnie na rynku pojawiły się karty firm Kingston, Panasonic, Sandisk. Wprowadzenie kart wiąże się z dostępnością czytników obsługujących ten standard. Firma Kingston ma w swojej ofercie czytnik model FCR-HS219/-1 czytający i zapisujący kartę SDXC jednak jego mankamentem jest powolny transfer ograniczony do 20 MB/s wynika to prawdopodobnie z faktu zastosowania wcześniejszej wersji kontrolerów obsługujący mniejsze prędkości transferu danych. Fima Panasonic sprzedaje kartę z czytnikiem (model REF0210) jednak powtarza się ten sam problem podczas pomiarów. Maksymalny transfer nie przekracza 20 MB/s. Sandisk na razie nie ma w ofercie handlowej czytnika obsługującego ten standard. Wszystkie karty testowane były na szybkim nowym czytniku Pretec i-Disk Reader II model i3S001 zgodnym z standardem SDXC z interfejsem USB 2.0.

  • SanDisk SDXC Ultra 64GB class 4 model SDSDH-064-E11

Pomiar średniego transferu odczytu dla tej karty wyniósł 26 MB/s. Średnia prędkość zapisu 12,5 MB/s. Jak na klasę 4 są to wartości doskonałe. Deklarowany przez producenta transfer odczytu rzędu 15 MB/s przekroczono o 73,33%. Nieco gorzej wygląda wynik pomiaru czasu dostępu dla trybu zapisu – wyniósł aż 530 ms. Wynik pomiaru potwierdza nie najlepszą przepustowość przy dużej ilości małych plików. Jednak zasadniczo wykorzystanie karty do zapisu video standardu HD gdzie pliki mają wielkość liczoną w mega- i gigabajtach nie stanowi problemu dla karty. Już standardem stał się szeroki temperaturowy zakres pracy kart od -25oC to +85oC. Zaletą karty jest jej duża pojemność, szybkość realizacji zapisu i odczytu oraz relatywnie niska cena (jak za nowość) jak na taką pojemność. To produkt który zapewne zyska wiele zastosowań od kamer HD Video poprzez banki danych.

  • Panasonic SDXC 48 GB Gold class 10 model RP-SDW48G

Kolejny produkt to karty SDXC firmy Panasonic. Aktualnie dostępne są na rynku pojemności 48 GB i 64 GB. Pakiet bo można tak powiedzieć obejmuje poza kartą, również czytnik model REF0120 z interfejsem USB 2.0.

Produkt Panasonica mile zaskoczył niebywałą sprawnością. Przy deklarowanym przez producenta transferze rzędu 22 MB/s uzyskanie średniej szybkości 36,2 MB/s (w 74% przekroczony deklarowany transfer) to wynik doskonały. W trybie zapisu karta osiągnęła transfer rzędu 20,8 MB/s. Są to wyniki godne rekomendacji. Pomiar czasu dostępu w trybie zapis wykazał jednak średni wynik na poziomie 284 ms. Nie rzuca to na kolana. Z informacji Panasonica karta ma wiele wspólnych cech z serią Gold. Zastosowane mechanizmy kontroli transferu danych podczas zaniku zasilania oraz ochrona transferu danych podczas nie oczekiwanego wyjęcia karty z urządzenia pozwalają czuć się bezpiecznie podczas pracy. Już standardem stał się szeroki temperaturowy zakres pracy kart od -25oC to +85oC oraz 10 letnia gwarancja. Dostarczony w komplecie czytnik kart SDXC model REF0210. Karta to dobry produkt który sprawdzi się jako nośnik do zapisu video HD i bank danych w wielu aplikacjach, czy też w kioskach foto video.

  • Panasonic SDXC 64GB Gold class 10 RP-SDW64G

Kolejny model firmy Panasonic nie pozostał gorszy od poprzenika. Karta podczas odczytu osiągnęła średni transfer rzędu 34.5 MB/s zaś średni transfer zapisu 20.4 MB/s. Pomiar czasu dostępu wykazał spore opóźnienie na poziomie 287 ms. I znów pojawia się nutka goryczy. Ale jak to mówią “pierwsze koty za płoty”. To dopiero początek nowej generacji. Zastosowane mechanizmy kontroli transferu danych podczas zaniku zasilania oraz ochrona transferu danych podczas nie oczekiwanego wyjęcia karty z urządzenia zapewniają komfort podczas pracy. Już standardem stał się szeroki temperaturowy zakres pracy kart od -25oC to +85 oC oraz 10 letnia gwarancja dla serii Gold. Dostarczono też w komplecie czytnik kart SDXC model REF0210. Karta spełni swoje zadanie jako dobry nośnik do zapisu video HD i bank danych w wielu aplikacjach, w kioskach foto video to przyszłość nowej generacji kart.

  • Kingston SDXC 64GB class 10 SD10A/64GB

Karta podczas pomiarów osiągnęła średni transfer odczytu na poziomie 33,2 MB/s zaś transfer zapisu 17,9 MB/s. Bardzo mile zaskoczyła szybką reakcją zapisu co przełożyło się na doskonały czas dostępu, który osiągnął poziom 11,23 ms – jest to wynik doskonały. Według producenta karta może osiągać transfer odczytu na poziomie 60 MB/s zaś podczas zapisu 35 MB/s. Wszystko zależy od jakości interfejsu czytnika. Również w tym przypadku temperaturowy zakres pracy wynosi od -25oC to +85 oC. Firma Kingston ma w swojej ofercie czytnik zgodny z standardem SDXC model FCR-HS219/1 – jednak nasze doświadczenia z egzemplarzem testowanym w Laboratorium wykazał błędy. Reasumując jest to bardzo sprawna karta mogąca sprostać wymaganiom zarówno lustrzanek cyfrowych (dzięki szybkiej reakcji podczas zapisu) jak i współczesnych kamer HD video, HDTV, napędów Blu-ray z powodzeniem obsługujących wysokie rozdzielczości.

  • Toshiba SDXC 64GB class 10 THNSU064G

Karta Toshiba SDXC 64GB class 10 model THNSU064G zapowiadana od paru miesięcy wreszcie trafia na rynek. Podczas badań pomiar wykazał transfer odczytu na poziomie 31,76 MB/s. W trybie zapisu transfer wyniósł 17.10 MB/s. Karta ma duży potencjał choć uzyskane prędkości są mniejsze do deklarowanych przez producenta. Jest to ograniczenie są zastosowanymi elementami w aktualnie dostępnych czytnikach zweryfikujemy to z chwilą pojawienia się od dawna oczekiwanych nowych modeli czytników. Czas dostępu w trybie zapisu jest na dobrym niskim poziomie i wynosi 56,28 ms. Z uwagi na duża pojemność karta jest doskonałym bankiem danych audio/ foto i zastosowanie jej w kamerach video HD oraz aparatach cyfrowych klasy lustrzanka nie zawiedzie przyszłych użytkowników. Cieszy też, że kolejny pojawiający się model dostępny będzie w coraz niższej cenie.

UWAGA: Wyniki wszystkich pomiarów umieszczonych w tekście znajdziecie w tabelach rankingowych dostępnych pod tym adresem.

DostawcaModelCenaGwarancja
ToshibaSDXC 64GB class 10 THNSU064G1375 zł120 miesięcy
SanDiskSDXC Ultra 64GB class 4 SDSDH-064-E111000 zł120 miesięcy
PanasonicSDXC 48GB Gold class 10 RP-SDW48G1799 zł120 miesięcy
PanasonicSDXC 64GB Gold class 10 RP-SDW64G2299 zł120 miesięcy
KingstonSDXC 64GB class 10 SD10A-64GB2015 złwieczysta