ZyXEL NSA210

ZyXEL NSA210 jest niewielkich rozmiarów serwerem zamkniętym pod czarna obudową.
ZyXEL NSA210

Na przednim jego panelu umieszczone zostały diody informujące nas o czynnościach przez urządzenie wykonywanych, przycisk copy/sync, a także port USB 2.0. Z tyłu znajdziemy natomiast kolejne złącze USB, port eSATA, gigabitą sieciówkę, a także zabezpieczenie kensington security. Do chłodzenia elektroniki oraz dysku twardego w NSA210 wykorzystywany jest niewielkich rozmiarów wentylator z regulacją obrotów bazującą na panującej wewnątrz temperaturze.

NSA210 mimo, że miał być oszczędnym serwerem, pobiera bardzo dużo prądu

NSA210 mimo, że miał być oszczędnym serwerem, pobiera bardzo dużo prądu

Menu do zarządzania nasem jest przejrzyste, a ilością dostępnych opcji może konkurować z urządzeniami Synology oraz QNAP. NSA210 jest serwerem skierowanym głównie do odbiorców domowych stąd też duża liczba opcji pozwalających na współdzielenie danych w sieci. Do dość rzadko spotykanych opcji należy zaliczyć serwer FTP, który oprócz standardowych możliwości pozwala automatycznie wysłać pliki przechowywane w NSA210 do innych serwerów FTP. Jest to bardzo efektywny sposób aktualizowania wielu serwerów FTP oraz dzielenia się plikami z przyjaciółmi i rodziną. Firma ZyXEL pomyślała też o użytkownikach portali Flickr oraz YouTube. Wśród opcji NSA210 znajdziemy możliwość automatycznego wysyłania plików na wymienione wyżej serwisy. Wystarczy kilka prostych czynności konfiguracyjnych, a zdjęcia i pliki wideo zapisane w urządzeniu będą automatycznie wysyłane do portali.

NSA210 mimo, że miał być oszczędnym serwerem, pobiera bardzo dużo prądu

NSA210 mimo, że miał być oszczędnym serwerem, pobiera bardzo dużo prądu

ZyXEL, jako jeden z nielicznych umożliwia subskrypcję źródeł RSS. Wystarczy dodać łącza do opcji klienta RSS NSA210, a on sam będzie pobierał najnowszą cyfrową treść informując nas monitem o zakończeniu bądź aktualizacji pobranych danych. Wśród licznych opcji dostępnych w menu NSA210 znajdziemy również zakładkę umożliwiającą konfigurację klienta BitTorrent oraz eMule.

W czasie kopiowania 700 MB pliku ZyXEL zajmuje przedostatnie miejsce wśród jednodyskowych NASów

W czasie kopiowania 700 MB pliku ZyXEL zajmuje przedostatnie miejsce wśród jednodyskowych NASów

Serwer NAS to urządzenie stworzone głównie z myślą o backupie istotnych danych, stąd też w NSA210 nie mogło zabraknąć opcji z tym związanych. Intuicyjne oprogramowanie Memeo Auto-backup może automatycznie synchronizować dane między komputerem PC a urządzeniem NSA. Co więcej, inteligentny przycisk “Copy/Sync” na froncie obudowy jeszcze bardziej upraszcza kopiowanie danych z zewnętrznych urządzeń pamięciowych USB, czytników kart i aparatów cyfrowych.

Ponadto funkcja “Backup Planner” umożliwia natychmiastowe lub zaplanowane kopiowanie danych z NSA210 do innego urządzenia NSA lub zewnętrznych urządzeń pamięciowych. Wystarczy kilka prostych kroków konfiguracyjnych, aby stworzyć harmonogram kopii zapasowych dostosowany do własnych potrzeb. Zaawansowane funkcje, takie jak kompresja i synchronizacja danych, optymalizują wykorzystanie sieci i zapewniają wysoką wydajność tworzenia kopii zapasowych.

W czasie kopiowania 700 MB pliku ZyXEL zajmuje jedno z ostatnich miejsc

W czasie kopiowania 700 MB pliku ZyXEL zajmuje jedno z ostatnich miejsc

ZyXEL w swoich urządzeniach wprowadził również ochronę danych na serwerach zgromadzonych. Wśród nich należy wymienić tablicę filtrów IP zabezpieczającą urządzenie NSA210 przed złośliwymi atakami. Można również utworzyć zasady filtrowania IP, aby przepuszczać, odrzucać albo automatycznie blokować adresy IP ze złośliwymi programami i domeny sieciowe próbujące połączyć się z urządzeniem NSA210. Co więcej, dzięki obsłudze protokołów HTTPS i FTPES (FTP over Explicit TLS/SSL) urządzenie NSA zapewnia chroniony dostęp i szyfrowanie transmitowanych danych.

Podczas kopiowania danych z NSA210 do urządzenia z rodziny ZyXEL NSA szyfrowana replikacja zapewnia ścisłą ochronę cennych informacji. Dysk SATA w urządzeniu NSA210 współpracuje też z zewnętrznymi dyskami eSATA, umożliwiając stworzenie macierzy RAID1, która zapewnia wyższy poziom ochrony danych. Ponadto obsługa sieciowego “kosza na śmieci” pozwala szybko odzyskać przypadkowo usunięte pliki.

Reasumując – ZyXEL NSA210 wyśle za nas zdjęcia oraz multimedia na serwisy Flickr oraz YouTube, zapewni backup istotnych danych, a także zablokuje niechcianych gości. Jego wadą jest niska wydajność, natomiast biorąc pod uwagę, że jest to urządzenie przeznaczone zdecydowanie do domu, powinna być ona wystarczająca. Również cena na poziomie 600 zł sprawia, że jest to zakup godny uwagi.

Grzegorz Glonek