Colorful GeForce GTX 460 768MB GDDR5

Karty graficzne wykorzystujące najnowsze rdzenie nVidii GTX 460 są na rynku od połowy lipca. Swoją całkiem niezłą wydajność zawdzięczają one zmodernizowanemu układowi GF100 na którym to bazowały pierwsze Fermi a który w GTX 460 ujrzał swoją nową odsłonę – GF104. Nowością w naszym rankingu jest również sam producent, od którego do Laboratorium otrzymaliśmy niedawno produkt wyposażony we wspomniany wyżej układ – firma Colorful.
Colorful GeForce GTX 460 768MB GDDR5

Najnowszy 3DMark pełnowartościową wersję GTX 460 ocenił o ponad tysiąc punktów lepiej niz prezentowanego dziś referencyjnego Colorfula

Najnowszy 3DMark pełnowartościową wersję GTX 460 ocenił o ponad tysiąc punktów lepiej niż prezentowanego dziś referencyjnego Colorfula

Zanim przejdziemy do prezentacji nowej karty przypomnijmy sobie w paru zdaniach czym budowa najnowszej nVidii odbiega od wcześniejszego, teoretycznie wydajniejszego GeForce GTX 465.

Jak zapewne pamiętacie z tego artykułu nVidia w dniu premiery zaprezentowała nam dwie karty GTX 460. W obu przypadkach referencyjnie pracują one z częstotliwością 675 MHz dla rdzenia, 1350 MHz dla jednostek cieniujących oraz efektywnymi 3600 MHz dla pamięci GDDR5. Obie karty różnią się miedzy sobą ilością ROP’ów. W mocniejszej wersji dostępne są 32, natomiast słabsza wersja ich ma ich tylko 24. Kolejną z różnic jest szerokość szyny dostępna w obu kartach. Wydajniejsze z nich dysponuje jej 256-bitową odmianą, natomiast słabsza 192-bitową. Przekłada się to bezpośrednio na ilość dostępnej na kartach pamięci RAM. Na półkach sklepowych są dostępne zatem GeForce GTX 460 z 1024 MB bądź jego słabsza odmiana z 768 MB.

W grze Crysis Warhead różnicę w wydajności pomierzy oboma modelami można ocenić wprost jako przepaść...

W grze Crysis Warhead różnicę w wydajności pomierzy oboma modelami można ocenić wprost jako przepaść…

Prezentowana dziś karta Colorful jest produktem referencyjnie taktowanym ze standardowym układem chłodzenia. Wyposażona została w 768 MB pamięci, zatem zaliczamy ją do słabszej odmiany GeForce GTX 460. Na jej tylnym panelu zostały umieszczone dwa wyjścia DVI oraz jedno mini HDMI. W tym miejscu warto wspomnieć o dość nietypowym wyposażeniu, które znajdziemy w opakowaniu tej karty. Otóż producent zapakował nam przejściówkę z DVI na analogowego D-Suba, przejściówkę z DVI na HDMI oraz dwie przejściówki zasilania ze złączy molex na 6-pin PEG. Do tego dostaniemy jeszcze płytę ze sterownikami i na tym lista ta się kończy.

Podobnie zresztą wygląda sytuacja w grze Far Cry 2

Podobnie zresztą wygląda sytuacja w grze Far Cry 2

Jak słusznie zauważyliście zabrakło tu jednego, według mnie dość istotnego dodatku w postaci przejściówki z mini HDMI na HDMI, którą znalazłem we wszystkich dotychczas testowanych w Labie kartach z serii GeForce GTX 400 a wyposażonych w złącze mini HDMI. Jeżeli to przeoczenie dotyczące jedynie sampla testowego to OK., natomiast jeżeli w finalnych opakowaniach nie będzie ten kabel umieszczony to staniecie się właścicielami jednego złącza z którym nie będziecie w stanie zrobić nic… no chyba, że zdecydujecie się na zakup kabla oddzielnie.

W DiRT2 różnica jest już zdecydowanie mniejsza. Obie karty wyprzedziły teoretycznie wydajniejszy model GTX 465 a także zaczęły gonić GTX 470

W DiRT2 różnica jest już zdecydowanie mniejsza. Obie karty wyprzedziły teoretycznie wydajniejszy model GTX 465 a także zaczęły gonić GTX 470

Wydajność karty Colorful GeForce GTX 460 wyposażonej w 768MB pamięci oraz zaledwie 192-bitową szynę jest zdecydowanie niższa od swojego pełnowartościowego odpowiednika. W tekście zaprezentowałem część z dość szerokiego zestawienia otrzymanych wyników natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy do nowego rankingu kart graficznych.

Pod względem poboru prądu Colorful wypada naprawdę dobrze... ale czy warto dla 15 W tracić wydajność pełnego GTX 460?

Pod względem poboru prądu Colorful wypada naprawdę dobrze… ale czy warto dla 15 W tracić wydajność pełnego GTX 460?

Karty z chipsetem GeForce GTX 460 są jedynymi z ciekawszych, według mnie, propozycjami nVidii dostępnymi na rynku. Niestety różnica w wydajności pomiędzy modelem z 1024 MB, a tym z 768 MB jest na tyle znaczna, że warto się chyba zastanowić nad dołożeniem paru złotych i zakupie tej pierwszej.

Colorful do zakupu swojego produktu zachęca klientów bardzo atrakcyjną ceną na poziomie około 799 zł. Niestety warto wziąć pod uwagę brakującą przejściówkę mini HDMI – HDMI. W chwili obecnej również dostępność układów z logo tego producenta może okazać się nie lada problemem, natomiast według przedstawicieli firmy ekspansja na rynki europejskie ma przebiegać bardzo agresywnie.

Grzegorz Glonek