Darmowe narzędzie do ochrony USB przed groźną luką

Sophos Windows Shortcut Exploit Protection Tool zapewnia ochronę przed groźną dziurą we wszystkich wersjach systemu Windows. Exploit, znany także pod nazwą CPLINK, umożliwia skrótom (plikom.lnk) uruchomienie na komputerze złośliwego oprogramowania – bez jakiejkolwiek interakcji z użytkownikiem. Darmowe narzędzie Sophos, dostępne do pobrania z tej strony, przechwytuje pliki skrótów zawierające exploit, ostrzegając przed wykonywalnym kodem. Oznacza to koniec zagrożeń ze strony złośliwego kodu, wykorzystującego lukę.lnk.
Luka pozwala na automatyczny rozruch szkodliwego kodu podczas przeglądania pamięci USB
Luka pozwala na automatyczny rozruch szkodliwego kodu podczas przeglądania pamięci USB

– Jak dotąd widzieliśmy robaki Stuxnet i Dulkis, a także trojana Chymin usprawniającego rozprzestrzenianie i infekowanie komputerów. Stuxnet trafił na nagłówki, ponieważ jest wycelowany w systemy Siemens SCADA, które sterują krytyczną infrastrukturą krajową, taką jak elektrownie – powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos.

– Należy jednak pamiętać, że zagrożeni rootkitem są wszyscy użytkownicy. Szczegóły o tym, jak wykorzystać tę lukę bezpieczeństwa są dostępne w sieci, a to oznacza, że hakerzy bez najmniejszych trudności mogą ją wykorzystać do kolejnych ataków – dodał.

– Nikt nie wie kiedy Microsoft wyda stosowną łatę dla tej luki bezpieczeństwa – kontynuuje Cluley. – Darmowe narzędzie Sophos może działać na równi z każdym oprogramowaniem antywirusowym, zapewniając podstawową ochronę przed exploitem. W przeciwieństwie do propozycji Microsoftu, nie wyłącza wyświetlania ikon skrótów, co oznacza mniej stresów podczas pracy z komputerem – zakończył.