Dziesięć technologii, którym już wkrótce grozi wyginięcie

1. Adobe Flash
Kontroler do Wii. Jedna z technologii, która może niedługo odejść do lamusa.
Kontroler do Wii. Jedna z technologii, która może niedługo odejść do lamusa.

“Jeżeli na jakimś urządzeniu pracuje flash, to możemy na nim usmażyć jajko” – żartował Phillip Grønvold z Opery, mówiąc o wysokim zapotrzebowaniu tej technologii na zasoby procesora. Dlatego też Steve Jobs, prezes Apple’a, przewiduje upadek tego niezwykle prądożernego rozwiązania, które według niego nie sprawdza się na urządzeniach przenośnych.

2. Kontroler gier

Padom powiedz “żegnaj”. Kontrola gestów, znana np. z Nintendo Wii, to nowy trend

w sposobie sterowania grami. Znacznie dalej idzie rozwiązanie Microsoftu na konsole Xbox 360, czyli Kinect (znany do niedawna jako projekt “Natal”). Tutaj urządzeniem “wejścia” jest całe nasze ciało, którego ruch śledzi kamera podłączona do konsoli.

3. Klawiatura i mysz

Dzięki ekranom dotykowym i zaawansowanym touchpadom dni myszy i klawiatur wydają się policzone. Choć z drugiej strony, już wielokrotnie prognozowano, że zastąpi je rozpoznawanie mowy…

4. Telefon satelitarny

Telefony satelitarne przydają się w zasadzie tylko podczas żeglowania na dalekim morzu i na pokładzie samolotu. To trochę za mało, by utrzymywanie potrzebnej do tego infrastruktury miało sens.

5. Pamięć offline

Każdy, kto idzie z duchem czasu, zapisuje swoje dane nie lokalnie, na dysku komputera, ale

w tzw. chmurze. Internet udostępnia teraz praktycznie nieograniczoną przestrzeń dla przechowywania danych.

Dyskietka. Kiedyś jedyny nośnik danych, dzisiaj przeżytek.

Dyskietka. Kiedyś jedyny nośnik danych, dzisiaj przeżytek.

6. Nośniki magnetyczne

W pierwszym iMacu, który pojawił się 1998 r., nie było stacji dyskietek. Użytkownicy pecetów uznali, że to szaleństwo. Tymczasem w tym szaleństwie tkwiła metoda – Sony właśnie odesłało dyskietki na wieczny spoczynek. Podobny los spotkał wcześniej inne nośniki magnetyczne: kasetę magnetofonową i kasetę wideo.

7. Telewizory plazmowe

W świecie 3D plazmy na chwilę zdominowały rynek, ale i tak nie wróżymy im świetlanej przyszłości. Zgodnie z danymi statystycznymi w 2009 r. aż 75% wszystkich z ogólnej liczby sprzedanych na świecie telewizorów było wykonanych w technologii LCD. Plazmy stanowiły jedynie 7% sprzedanych odbiorników.

8. Ładowarka

Energia z kabla jest już niemodna: w przyszłości stanie się możliwe indukcyjne ładowanie zasilanych akumulatorami urządzeń (tak jak dzisiaj elektryczne szczoteczki do zębów). Sposób generowania energii elektrycznej również się zmieni: może być ona wytwarzana za pomocą Magic Chargera – zabawki podobnej do kostki Rubika. Energia włożona w jej układanie jest sprytnie zamieniana na prąd.

9. Faks

Mimo że w biurach i urzędach wciąż stoją faksy, to rzadko się z nich korzysta. Wraz

z pojawieniem się emaili i możliwości ich potwierdzenia za pomocą podpisu elektronicznego faks przestaje mieć rację bytu. A przecież jeszcze sporo ludzi pamięta reklamę usługi faksowej Poczty Polskiej!

10. Telewizja analogowa

Większość państw Unii planuje wyłączenie sygnału analogowego do 2012 r. Polska pożegna się z nim 31 lipca 2013 r. Tradycyjny analogowy sygnał telewizyjny przestanie być wówczas nadawany i zostanie zastąpiony przez naziemny sygnał cyfrowy. Niektóre rejony Polski (okolice Zielonej Góry i Żagania) w 100% przejdą na standard DVB-T już jesienią tego roku!

Więcej:trendy