Gigabyte GA-770TA-UD3

Gigabyte GA-770TA-UD3 to płyta główna formatu ATX przeznaczona dla procesorów AMD z podstawką AM3. Jako jej serce użyty został chipset AMD 770 współpracujący z mostkiem południowym SB710. Płyta obsługuje wszystkie dostępne aktualnie na rynku procesory zapewniając również wsparcie dla przyszłych układów ze współczynnikiem TDP na poziomie 140 W.
Gigabyte GA-770TA-UD3

Na  GA-770TA-UD3  umieszczone zostały standardowo cztery sloty pamięci DDR3 umożliwiające obsadzenie  maksymalnie 16 GB tych układów pracujących z częstotliwością nawet 1866 MHz.

Prezentowany dziś Gigabyte wyposażony został w cztery złącza PCI, dwa PCI Express x1 dla kart rozszerzeń oraz jedno PCI Express x16 dla karty graficznej.  Zintegrowany z chipsetem kontroler obsługuje sześć wewnętrznych złączy dla napędów SATA2 oraz jedno IDE.  Jak przystało na dobrze wyposażoną płytę nie mogło tu również zabraknąć dwóch złączy SATA 6 Gb/s.  Dla urządzeń zewnętrznych dostępne jest aż dziesięć złączy USB 2.0 oraz, dzięki kontrolerowi NEC’a, dwa USB 3.0.

Wyniki w testach płyt są do siebie bardzo zbliżone... stąd niewielka zaledwie przewaga nad MSI

Wyniki w testach płyt są do siebie bardzo zbliżone… stąd niewielka zaledwie przewaga nad MSI

Podłączenie do sieci zewnętrznej jest możliwe dzięki jednemu Gigabitowemu złączu LAN, natomiast za pełnię doznań audio odpowiada zintegrowana ośmiokanałowa karta dźwiękowa ALC888.

W trakcie testów przeprowadzanych w Laboratorium staramy się sposób obiektywny porównywać ze sobą produkty należące do tej samej kategorii. W przypadku płyt głównych nie jest to zadanie łatwe, gdyż różnice w wynikach przez nie osiąganych są wręcz identyczne, bądź niewiele od siebie odbiegają. Prezentowanemu dziś  GA-770TA-UD3 zarówno pod względem chipsetu na którym bazuje, jak również wydajności do testowanego jakiś czas temu MSI 770-C45. Na wykresach umieszczonych w teście umieściliśmy część z dość szerokiego zestawienia wyników, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy na stronę z rankingami. Tam tez będziecie mogli samodzielnie porównać płyty wedle własnych preferencji.

W PCMark Vantage róznica pomiędzy MSI a Gigabyte jest jeszcze mniejsza, natomiast nad oboma 785'tkami dość znaczna...

W PCMark Vantage róznica pomiędzy MSI a Gigabyte jest jeszcze mniejsza, natomiast nad oboma 785’tkami dość znaczna…

GA-770TA-UD3  to budżetowy model skierowany do mniej wymagających użytkowników, którzy przy zakupie szczególną uwagę zwracają na jego opłacalność. O tym, że mamy do czynienia z tanią wersją możemy się przekonać po dołączonym do płyty wyposażeniu dodatkowym, a raczej jego braku. W pudełku oprócz płyty ze sterownikami i instrukcji znajdziemy tylko dwa kable SATA oraz taśmę dla napędów i dysków IDE.

Maksymalny pobór prądu platformy z Gigabyte jest o 11 W większy niż u konkurencyjnego MSI...

Maksymalny pobór prądu platformy z Gigabyte jest o 11 W większy niż u konkurencyjnego MSI…

Jeżeli w Waszych żyłach płynie krew początkującego overclockera, to zapewne ucieszy Was fakt, że na płycie DVD znajdującej się w pudełku Gigabyte umieścił bardzo ciekawe oprogramowanie. Oprócz Easy Tune dzięki któremu możemy zarządzać z poziomu Windows w zasadzie wszystkimi istotnymi opcjami, znalazł się też Xpress Recovery 2 ułatwiający szybki backup danych bądź ich późniejsze przywrócenie oraz @BIOS który wyszuka w Internecie najnowszy BIOS a także go zainstaluje. Dla osób oszczędnych nie mogło natomiast zabraknąć Easy Enegry Saver’a który na bieżąco analizuje obciążenie procesora, zarządzając jego napięciem, taktowaniem oraz ilością aktywnych faz w celu zapewnienia maksymalnej oszczędności. Nie są to wartości bardzo wysokie, natomiast jeżeli przeliczymy to na okres użytkowania GA-770TA-UD3 to używanie tego oprogramowania nabiera sensu.

...natomiast w trakcie spoczynku jest identyczny.

…natomiast w trakcie spoczynku jest identyczny.

Reasumując, Gigabyte GA-770TA-UD3 nie jest płytą niesamowicie wydajną natomiast jej budowa została bardzo dobrze przemyślana, a wykonanie pozostało na wysokim poziomie. Żadne komponenty na niej umieszczone, takie jak kondensatory, radiatory czy tez porty SATA nie kolidują ani z rozbudowanymi radiatorami montowanymi na procesory ani z długimi (np. Radeon HD 5970) kartami graficznymi. Dodatkowymi atutami Gigabyte w stosunku do konkurencji są złącza USB 3.0 występujące dopiero w dużo droższych modelach.

Grzegorz Glonek