Laboratoria Intela już teraz skupiają sie na następnej generacji technologii związanych z wrażeniami użytkowników

Intel Labs i przyszłość interakcji użytkownika z technologiami komputerowymi

Na dorocznej imprezie Research at Intel, Justin Rattner ogłosił utworzenie nowego działu Intel Labs, którego zadaniem będzie opracowanie nowych sposobów interakcji użytkowników z urządzeniami komputerowymi.

Na imprezie prasowej Research at Intel organizowanej co rok przez Intel Labs Justin Rattner, CTO Intela ogłosił utworzenie nowego działu badawczego o nazwie Interaction & Experience Research (IXR), który skupi się na definiowaniu nowych sposobów interakcji użytkowników z technologią i nowych platform komputerowych. Innowacje opracowane w laboratoriach mają zupełnie zmienić sposób, w jaki będziemy korzystać z przyszłych technologii komputerowych.

Rattner stwierdził, że dzięki prawu Moore’a oraz postępom w wydajności, które teraz są dostępne w szerokiej gamie urządzeń komputerowych, w tym w tradycyjnych komputerach PC, sposób, w jaki doświadczamy technologii stanie się znacznie bardziej osobisty i społeczny za sprawą łączenia kontekstów przez czujniki, wzbogaconą rzeczywistość, inteligencję chmurową oraz bardziej naturalne interfejsy, takie jak dotyk, gesty i głos.

Jeden z projektów demonstrowanych na imprezie, określany mianem SENS, reprezentuje nową falę rozwiązań społecznościowych, umożliwiając monitorowanie aktywności w czasie rzeczywistym oraz pokazywanie ich bezpośrednio i na żywo przyjaciołom i rodzinie. Projekt ten pokazuje, jak „świadomość kontekstu” zapewniana przez czujniki w urządzeniu może przełożyć się na zupełnie nowe wrażenia użytkowników, takie jak „cieniowy awatar” i „rzeczywistość wzbogacona społecznie”, które rozwijają nowe trendy w udostępnianiu mediów.

Badacze przedstawili też eksperymentalny, tani czujnik energii, który może zmienić sposób, w jaki konsumenci zarządzają zużyciem prądu w gospodarstwach domowych. W połączeniu z domowym wyświetlaczem energii monitorowałby on wydajność, zalecał wydajniejsze rozwiązania i nagradzał sukcesy.

Wystarczy podłączyć czujnik do domowej instalacji elektrycznej, aby natychmiast zaczął mierzyć i bezprzewodowo raportować pobór mocy każdego domowego urządzenia elektrycznego, zapewniając dane niezbędne do analizy zużycia energii w całym domu. Technologia ta stanowi fundament systemu osobistego zarządzania energią, który może wywołać pozytywne zmiany w zachowaniu i oszczędzić oszałamiającą ilość energii.

Inne rozwiązania pokazane na imprezie zmieniają sposób interakcji użytkownika z technologiami. Zademonstrowano na przykład projekt badawczy, który wykorzystuje kamery 3D i projektory do oświetlenia pobliskich powierzchni, wyświetlając przyciski, okna, obrazy i filmy na obszarach roboczych, stołach lub innych płaszczyznach.

Ten system wizyjny potrafi rozpoznawać gesty i obiekty, zmieniając zwykłe przedmioty, takie jak blat kuchenny, stolik kawowy lub szkolne biurko w interaktywny portal prowadzący do urządzenia i internetu.

Zademonstrowano też bardziej futurystyczny projekt — komputer, który odczytuje myśli użytkowników, całkowicie eliminując potrzebę pisania na klawiaturze.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.