Przegląd pięciu najpopularniejszych programów do odtwarzania wideo

Lista została stworzona w oparciu o serwis download.chip.eu. Są to programy, które cieszyły się największą popularnością wśród użytkowników. O pozycji w rankingu decydowała też ilość obsługiwanych formatów, dodatkowych opcji czy ułatwień dostępu.
Przegląd pięciu najpopularniejszych programów do odtwarzania wideo

5. Media Player Classic Media Player Classic to łatwy w obsłudze odtwarzacz plików multimedialnych. Prosty – czy nawet spartański – interfejs nie odstrasza swoim wyglądem. Wręcz przeciwnie – jest intuicyjny i zaraz po uruchomieniu możemy zacząć oglądać filmy. Bez konfiguracji czy ściągania dodatkowych wtyczek. Jak każdy odtwarzacz ma możliwość wyświetlania napisów.

Program nie instaluje dodatkowych kodeków, a korzysta z już istniejących w systemie. Ma to zalety, jak i wady. Plik instalacyjny waży niewiele, ale po świeżej instalacji trzeba osobno instalować kodeki. Dlatego odtwarzacz ten często dodawany jest do paczek kodeków, jak np. K-Lite Codec Pack.

Program dostępny jest w wersjach 64-bitowej i 32-bitowej.

Miro

Miro

4. Miro
Miro znany był wcześniej pod nazwą Democracy Player. To odtwarzacz plików multimedialnych online. W swojej bazie posiada ponad 6000 kanałów wideo, jednak za jego pomocą możemy nie tylko oglądać telewizję. Ma wyszukiwarkę filmów w sieci BitTorrent z możliwością ich pobierania, a w poszukiwaniu wideo przejrzy także różne serwisy, jak YouTube, Google Video czy Blip.

To, co ciekawe to czytnik RSS. Odtwarzacz pobiera nowe materiały wideo z odwiedzanych serwisów, dzięki czemu nie musimy wchodzić na wszystkie naraz, aby wyszukać coś ciekawego.

Za pomocą Miro można także stworzyć i zarządzać własną biblioteka multimediów.

Jedynym minusem jest niepełna polonizacja. To jednak nie przeszkadza – intuicyjny interfejs i menu pozwala cieszyć się programem osobom nawet bez znajomości języka angielskiego.

Best Player

Best Player

3. Best Player Pierwsza wersja BestPlayera była wydana w 2001 roku. Był to prosty, ale bardzo funkcjonalny odtwarzacz, który potrafił otworzyć nawet niekompletne bądź uszkodzone pliki. Niestety z powodu braków aktualizacji program ten szybko stracił na popularności. Po 7 latach, w 2008 roku powrócił i od razu wzbudził niemałe emocje.

Odtwarzacz sam dobiera odpowiednie napisy do filmu, nawet jeżeli mamy ich dużo w tym samym folderze, a nazwa filmu różni się od nazwy napisów.

Najnowsza wersja oznaczona symbolem 2.106 zajmuje nieco ponad 1 megabajt i nie wymaga instalacji.

VLC Media Player

VLC Media Player

2. VLC Media Player Pełna nazwa tego odtwarzacza to VideoLAN Client. Choć nie straszne mu zapisane w różnych formatach pliki wideo, jak sama nazwa wskazuje program służy głównie do odtwarzania multimediów z Internetu. Wykorzystuje do tego celu różne protokoły do transmisji strumieniowych. Bez problemu radzi sobie z internetowym radiem czy telewizją.

Jeżeli często pobieramy pliki wideo i chcemy upewnić się co do ich jakości, VLC potrafi je otworzyć, nawet jeżeli są niekompletne bądź uszkodzone.

Inną ciekawą funkcją jest wykorzystywanie GPU do akceleracji filmów HD. Dzięki temu można oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości i odciążyć procesor, a tym samym zwiększyć wydajność komputera.

Ponadto program może rozdzielać ścieżkę audio od video, także jeżeli chodzi o filmy na Blu-rayu.

All Player

All Player

1. All Player

Jeden z najpopularniejszych odtwarzaczy multimediów. Potrafi odtworzyć pobierane i niekompletne pliki niemal w każdym formacie, a także naprawić uszkodzone pliki AVI.

Posiada ciekawą funkcję lektora, dzięki której głos z programu Ivona lub Expressivo odczytuje nam napisy w odpowiednim czasie. Opcja inteligentnych napisów potrafi dopasować długość wyświetlania tekstu do kwestii aktorów. Program może wyświetlić napisy w każdym znanym formacie, a także pobrać brakujące ze stron takich jak np. Opensubtitles.org.

To, co jednak wyróżnia Allplayera ze wszystkich odtwarzaczy to możliwość zrobienia porządku ze swoimi kodekami. Najpierw odtwarzacz wykrywa błędy, a następnie daje nam możliwość ich naprawy po zapłaceniu niewielkiej sumy SMS-em. Gdy to zrobimy automatycznie pobiera brakujące kodeki, odinstalowuje niepotrzebne, a także dokonuje aktualizacji tych istotnych.