Seagate FreeAgent GoFlex Pro STAD500200 500GB

FreeAgent GoFlex Pro STAD500200 500 GB to zewnętrzny dysk, formatu 2,5-cala zgodny ze standardem plug and play z najnowszej linii uniwersalnych dysków firmy Seagate. Mała, zaokrąglana obudowa nośnika w wersji “Pro” wykonana jest z plastiku ze wzmocnionymi aluminium bokami. Standardowo w wersji “Pro” oferowane są oprócz dysku jeszcze – wymienna końcówka/adapter z interfejsem USB 2.0 oraz wygodna stacja dokująca ze wskaźnikiem wolnego miejsca na dysku (również z interfejsem USB 2.0). Do nośnika można dokupić w miarę potrzeby wymienne adaptery GoFlex obsługujące szybsze interfejsy – Powered eSATA (jeden kabel), FireWire800 i USB 3.0.
Seagate FreeAgent GoFlex Pro STAD500200 500GB

Seagate FreeAgent GoFlex Pro z adapterem USB 3.0 i PQI H566 oferują najkrótszy czas dostępu.

Seagate FreeAgent GoFlex Pro z adapterem USB 3.0 i PQI H566 oferują najkrótszy czas dostępu.

Celem stworzonego systemu archiwizacyjnego GoFlex jest wprowadzenie elastyczności uwzględniającej zmienny sposób korzystania, przechowywania i udostępniania treści cyfrowych. Dysk poprzez zmienne adaptery i stacje dokujące ma możliwość współpracy z szeroką gamą innych produktów Seagate’a (ale nie tylko). Temu ma służyć rozdzielenie nośnika, na którym przechowywane są dane od interfejsu końcowego, który jest wymienny i może być modyfikowany w miarę potrzeb użytkownika. Dysk z adapterem łączony jest poprzez złącze SATA, które ze względu na przewidywane częstsze użycie niż w przypadku połączeń wewnątrz komputera, zostało specjalnie wzmocnione. Po odłączeniu adaptera dysk można podłączyć do stacji dokującej, która również ma złącze SATA lub bezpośrednio do płyty głównej (nie jest to oczywiście zalecane choćby ze względu “na wyrabianie się” plastikowych końcówek złącza SATA). Podobnie do adaptera i stacji dokującej można podłączyć bez żadnego problemu każdy wewnętrzny dysk SATA (do stacji tylko dyski formatu 2,5-cala, obwódka stacji nie pozwala na podpięcie 3,5-calowych).

Średni transfer danych podczas odczytu Seagate'a FreeAgent GoFlex Pro z adapterem USB 3.0 jest najszybsza spośród wszystkich testowanych dysków 2,5-cala o tej pojemności.

Średni transfer danych podczas odczytu Seagate’a FreeAgent GoFlex Pro z adapterem USB 3.0 jest najszybsza spośród wszystkich testowanych dysków 2,5-cala o tej pojemności.

Wewnątrz obudowy umieszczono szybki, często spotykany w wydajnych laptopach dysk Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS. Pracuje on z prędkością 7200 obr./min, wspomagany jest przez 16-megabajtowy bufor i korzysta z interfejsu SATA II 3 GB/s. Pojemność użytkowa dysku po sformatowaniu wynosi 465,7 GB.(Więcej informacji o samym nośniku znajduje się tutaj: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-twarde-wewnetrzne-25-cala/seagate-momentus-7200-4-st9500420as-500-gb).

Również podczas zapisu transfer Seagate'a jest najlepszy.

Również podczas zapisu transfer Seagate’a z adapterem USB 3.0 jest najlepszy.

Wyniki wydajności Seagate’a Pro można zaliczyć do standardowych jeśli ograniczyć się do wykorzystywanego przez niego interfejsu USB 2.0. W aplikacji HD Tach średni odczyt i zapis danych osiągał poziom 34,8 i 28,6 MB/s z czasem dostępu 16,6 ms. W PC Mark05 HDD Score osiągał wynik punktowy wynoszący 3495 pkt. Sytuacja zmienia się diametralnie jeśli dokupimy do niego, któryś z adapterów z szybszym interfejsem. Wtedy okazuje się, że mamy w ręku jeden z najwydajniejszych przenośnych dysków 2,5-calowych na rynku. Średnie prędkości odczytu i zapisu danych po podłączeniu przez adapter eSATA wynoszą odpowiednio 80,4 i 78,5 MB/s przy czasie dostępu 16,6 ms. Z adapterem  USB 3.0 osiągniemy jeszcze wyższe wartości – 84,5 i 82,8 MB/s przy czasie dostępu 16,5 ms. Osiągana przez urządzenie temperatura pracy maks. 35°C jest na dobrym poziomie. Zużywa też niedużo energii. W trybie odczytu potrzebuje 2,8 W, w trybie jałowym 1,6 W. Praca dysku ze względu na szybkość obrotów jest nieco głośniejsza niż w większości modeli, ale nadal jest to niski, niemal niesłyszalny pułap wynoszący maks. 28,1 dB (0,9 sona).

W PC Mark 05 HDD Score Segate Pro z adapterem USB 3.0 zdobył też najwięcej punktów.

W PC Mark 05 HDD Score Segate Pro z adapterem USB 3.0 zdobył też najwięcej punktów.

STAD500200 wyposażony jest w oprogramowanie do backupu (PC, Mac), szyfrowania danych (192-bit Triple DES) oraz sterownik NTFS dla Mac OS pozwalający (po jednorazowej instalacji na komputerze z Mac) na dostęp i przechowywanie danych na nośniku sformatowanym pod Windows. Dysk objęty jest 3-letnim okresem gwarancji. Koszt dodatkowych adapterów wynosi ok.: 115 zł za USB 3.0, 75 zł za eSATA aż po 150 zł za FireWire 800.

Arkadiusz Uriasz