Internet Explorer 1 debiutował równo 15 lat temu

Internet Explorer kończy 15 lat!

Internet Explorer

Przeglądarka internetowa Microsoftu w dniu dzisiejszym kończy 15 lat – dokładnie 16 sierpnia 1995 roku zadebiutowała jej pierwsza odsłona, chociaż prace nad jej powstaniem rozpoczął w lecie 1994 roku Thomas Reardon. IE1 został wydany w ramach pakietu dodatków Microsoft Plus!. Późniejsze wersje były dołączane do wersji OEM systemów operacyjnych Windows lub w zestawach łat i poprawek dla tych OS-ów. Można było je także pobrać za darmo z Internetu. W swojej 15-letniej historii, przeglądarka Microsoftu miała swoje wzloty i upadki, jednak od dłuższego czasu utrzymuje się trend spadkowy, który nie wróży gigantowi z Redmond wielu sukcesów w przyszłości. Zacznijmy jednak od początku.

Historia Internet Explorera

Pierwsza wersja IE

opierała się na kodzie źródłowym aplikacji Mosaic, rozwijanej przez Spyglass, Inc, i oczywiście była dołączana do ówczesnego systemu operacyjnego Microsoftu – Windows 95 – przy okazji premiery zestawu dodatków Microsoft Plus!. Co ciekawe, nad przeglądarką początkowo pracowało ledwie sześć osób. Kilka miesięcy później, wydana została wersja 1.5 dla systemu Windows NT, która oferowana była za darmo dla użytkowników OS-u, jednak była przedmiotem pozwów sądowych ze strony Spyglass z uwagi na niejasne zasady licencjonowania. Sprawa zakończyła się wielomilionową ugodą.

Internet Explorer 2

Trafił w ręce użytkowników systemów Windows 95, Windows NT 3.5 oraz NT 4.0 pod koniec listopada 1995 roku. Przeglądarka wspierała protokół SSL i obsługiwała ciasteczka oraz format VRML (Virtual Reality Modelling Language), który pozwalał na wyświetlanie grafiki 3D. IE2 była pierwszą wersją, przeznaczoną także dla Windows 3.1 oraz Macintosh System 7.0.1, jednak ta druga trafiła na rynek dopiero w 1996 roku.

Internet Explorer 3

Został wydany 13 sierpnia 1996 roku na platformę Windows 95 OSR 2 i od razu stał się znacznie popularniejszy od swoich poprzedników. Przeglądarka (częściowo) wspierała kaskadowe arkusze stylów (CSS), a także obsługiwała kontrolki ActiveX, aplety Java oraz system ochrony rodzicielskiej PICS. Jako że przeglądarka stała się niezwykle popularna, była też narażona na wiele ataków hakerskich, które ujawniły luki w zabezpieczeniach, w tym groźną lukę Princeton Word Macro Virus Loophole, odkrytą 22 sierpnia 1996 roku. Z ciekawostek należy podać, że IE3 była pierwszą wersją, korzystającą ze znanego nam loga – niebieskiej literki e.

Internet Explorer 4

Wydany we wrześniu 1997 roku, IE4 pogłębił poziom integracji przeglądarki internetowej z systemem operacyjnym. Instalując ową wersję pod systemem Windows 95 lub NT 4 i wybierając opcjonalną funkcję Windows Desktop Update, otrzymaliśmy dostęp między innymi do aktywnego pulpitu, umożliwiającego umieszczanie na pulpicie witryn i innych elementów w języku HTML. IE4 wniósł ze sobą także funkcję „zasad grupy”, tryb przeglądania Internetu offline, a także pocztę Outlook Express, która zastąpiła dotychczasową Internet Mail. Wersja przeglądarki o numerku 4.01 była dostępna także od listopada 1997 roku dla systemu Windows 98.

Internet Explorer 5

zadebiutował 18 marca 1999 roku, wraz z systemem Windows 98 Second Edition. Była to kolejna znacząca aktualizacja, która oferowała wsparcie dla modułu tekstu dwukierunkowego, znaków Ruby, języka XML oraz możliwość zapisywania stron w formacie MHTML. W grudniu 1999 roku wydana została aktualizacja o numerku 5.01, przeznaczona już dla systemu operacyjnego Windows 2000, w której naprawiono błędy. Wersja 5.5, której premiera miała miejsce w lipcu 2000 roku, dołączana była do systemu Windows Me. Przeglądarka wspierała standardy CSS, HTML oraz funkcje API programistów i była ostatnią wersją, która zapewniała wsteczną kompatybilność. Co ciekawe, IE5 to ostatnia wersja dla platform Mac i UNIX.

Internet Explorer 6

Kilka miesięcy przed premierą systemu Windows XP, Microsoft zaprezentował przeglądarkę

Internet Explorer 6

– 27 sierpnia 2001 roku. Aplikacja oferowała usprawnienia w obsłudze języka znaczników DHTML, a także częściową obsługę CSS level 1, DOM level 1 oraz SMIL 2.0. Użytkownicy otrzymali do dyspozycji także zintegrowany komunikator Windows Messenger oraz nową wersję organizera Internet Explorer Administration Kit. IE6 przez wiele lat pozostawał najpopularniejsza przeglądarką na świecie i dopiero w 2010 roku oddał pozycję lidera swojemu (niebezpośredniemu) następcy – IE 8. Microsoft uruchomił kampanię, przez którą chciał skłonić użytkowników do aktualizacji do najnowszej wersji przeglądarki, ale pomimo to, wciąż wiele firm nie zdecydowało się na ten krok.

Internet Explorer 7

Wydany 18 października 2006 roku, nie wnosił zbyt wielu nowych funkcji. Poprawiono kilka błędów, usprawniono wsparcie dla standardów sieciowych, a także wprowadzono możliwość przeglądania witryn w zakładkach oraz wsparcie dla czytników RSS. Przeglądarka dołączana jest do systemów operacyjnych Windows Vista oraz Server 2008, ale dostępna jest także dla użytkowników systemu Windows XP z Service Pack’iem 2 i 3. Z przeglądarki IE7 w 2008 roku korzystało przeszło 46 procent użytkowników ze wszystkich użytkowników IE, a w 2009 roku – już tylko 26 procent.

Internet Explorer 8

Zadebiutował 19 marca 2009 roku, chociaż prace nad nim trwały od sierpnia 2007 roku. Priorytetami dla firmy z Redmond przy okazji wydania tej wersji przeglądarki, były – bezpieczeństwo, prosta obsługa oraz usprawnienia we wsparciu RSS, CSS oraz Ajax. Zmiany pozwoliły przeglądarce Internet Explorer (wreszcie) przejść test Acid2, podczas gdy w nowszej wersji testu – Acid3 – IE8 uzyskał zaledwie 20/100 punktów.

Microsoft obecnie pracuje nad najnowszą wersją swojej przeglądarki –

Internet Explorer 9

– dla systemów Windows Vista oraz Windows 7. Publiczna wersja beta przeglądarki IE9 zostanie udostępniona 15 września 2010 roku.

W chwili obecnej, po 15 latach obecności, wszystkie wersje przeglądarek Internet Explorer (6,7 i 8) kontrolują 60,74 procent rynku.