Zamierzasz kupić laptopa? Z nami dokonasz dobrego wyboru!

Notebook idealny

Test 52 notebooków z matrycami od 11,6 do 18,4 cala

1. Jak dbać o baterię

Jeśli często jesteśmy w podróży, będzie nam potrzebna długo pracująca bateria. Rekordzista, Acer Aspire TimelineX 5820TG-434G32Mn, wytrzymał prawie 11 godzin bez zasilania sieciowego. Trzeba jednak pamiętać, że przy różnych czynnościach czas ten ulega zmianie.

Aby bateria długo zachowała swoje właściwości, trzeba o nią zadbać. Należy wykonać co najmniej trzy cykle ładowania i rozładowania. Ważne, aby podczas tego procesu nie rozładować baterii do zera. Jeśli cały czas pracujemy z podłączonym zasilaniem, wyjmijmy baterię, w przeciwnym razie jej pojemność drastycznie spadnie. Unikajmy też doładowywania. Warto od czasu do czasu powtórzyć proces formowania baterii.

Zobacz także:
Ranking notebooków dużych
Ranking notebooków małych
Ranking notebooków z Windows 7

Zobacz również:
Ranking netbooków

Czas pracy baterii niektórych testowanych notebooków
Czas pracy baterii niektórych testowanych notebooków

2. Wydajny czy supermobliny

Podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać, wybierając komputer przenośny, brzmi: do czego ma służyć? Jeśli chcemy korzystać z Internetu, wysyłać emaile, korzystać z edytora tekstu, to nie będziemy potrzebować superwydajnego sprzętu wyposażonego w czterordzeniowy procesor Core i7-720QM. Wówczas z powodzeniem wystarczy procesor Celeron czy AMD Athlon Neo. Jeśli zaś notebook ma służyć do odtwarzania filmów w rozdzielczości Full HD, komfortowym minimum będzie procesor Core 2 Duo i osobna karta graficzna. W takim przypadku trzeba też zwrócić uwagę na wielkość i rozdzielczość matrycy. Najlepszy efekt osiągniemy przy dużym ekranie i rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Dobrze także, jeśli notebook będzie wyposażony w czytnik płyt Blu-ray.

Poszczególni producenci w odmienny sposób kategoryzują sprzęt. Podział jest jednak ukierunkowany na odbiorcę. Główne grupy, z jakimi można się spotkać, to komputery do domu, biura lub podróży oraz dla graczy. Wśród nich będą ultramobilne sprzęty wytrzymujące 11 godzin na baterii, wydajne stacje robocze do obróbki grafiki oraz zachwycające wzornictwem i elegancją urządzenia kierowane do grupy odbiorców, dla których najważniejszy jest prestiż. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wydajność notebooków
Wydajność notebooków

3. Do pracy czy dla gracza

Jeśli potrzebujemy niewielkiego, ale wydajnego komputera do pracy, a nie zależy nam na mocnej grafice, dobrym rozwiązaniem będzie 14-calowy Fujitsu Lifebook S710. Kiedy zaś będziemy życzyli sobie większego ekranu, lepszej grafiki i ekstremalnych czasów pracy na baterii, możemy wybrać 15-calowego Acera serii TimelineX. Gdy naszym głównym zajęciem jest przemierzanie wirtualnych światów w grach komputerowych, to docenimy bardzo wydajny pod względem grafiki duży model Aristo Vision i785. Największą wydajnością mogą się pochwalić notebooki wyposażone w procesory Core i7. Te dwu- i czterordzeniowe układy z funkcją Turbo pozwalającą podnieść taktowanie zegara, gdy system ma zapotrzebowanie na moc. Wiele przetestowanych modeli miało dwie karty graficzne. W przypadku mało obciążającej pracy korzystały z układu Intela, a podczas dużego zapotrzebowania na wydajność 3D korzystały z mocniejszych układów dyskretnych. Najmocniejszy pod względem grafiki był Aristo Vision i785 wyposażony w dwie karty Nvidia GTX 285M. Osoby oczekujące wydajnej grafiki, powinny szukać notebooków z układami Nvidia GTX lub ATI Mobility Radeon HD 5870.

Ranking, miejsca 1-4
Ranking, miejsca 1-4

4. Touchpad, trackpad i klawiatura

Zanim standardem stanie się komunikacja z komputerem za pomocą głosu czy gestów, pozostaje nam wykorzystać tradycyjne metody obsługi, czyli klawiaturę i urządzenie wskazujące. Celowo nie używamy określenia mysz, gdyż w przypadku notebooków jest to zazwyczaj touchpad, rzadziej trackpoint. W tym przypadku nie ma reguł i nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj klawiatury jest dobry, a który zły. Dobra klawiatura to taka, na której wygodnie nam będzie pisać. W klawiaturach standardowych odstępy są minimalne, klawiatury wyspowe (chiclet) mają zazwyczaj większą powierzchnię klawiszy i większe odstępy. Ważne, aby była ona stabilnie zamontowana. Jeśli po naciśnięciu będzie się wyraźnie uginać, pisanie może okazać się uciążliwe. Coraz więcej notebooków jest też wyposażonych w multidotykowy touchpad. Funkcja to o tyle użyteczna, że ułatwia przewijanie, powiększanie czy obracanie obiektów.

Niektóre modele Lenovo mają klawiatury wyposażone w kanaliki odprowadzające ciecz. Wylanie herbaty w ferworze pracy nie spowoduje już spalenia całego komputera, ponieważ płyn „przeleje” się przez komputer, zostawiając jego wnętrze suche. Nie oznacza to bynajmniej, że można bezkarnie utopić komputer w wannie.

Ranking, miejsca 5-8
Ranking, miejsca 5-8

5. Jak zabezpieczyć komputer

Choć komputer przenośny to niemały wydatek, to o wiele większą wartość mają przechowywane na jego dysku dane. Czy są to analizy finansowe firmy z ostatniego dziesięciolecia, które mamy jutro przekazać swojemu szefowi, czy też kolekcja fotografii z wakacji życia spędzonych w ciepłych krajach – trzeba je zabezpieczyć. Awaria dysku czy utrata notebooka może pozbawić nas spokojnego snu. Warto więc zawczasu pomyśleć o tak oczywistej sprawie jak backup danych. Wielu producentów dostarcza preinstalowane narzędzia, które maksymalnie upraszczają i automatyzują ten proces.

Aby uchronić się przed awarią, warto wybrać notebooka wyposażonego w czujnik wstrząsu. Niezależnie od tego, czy jest on zamontowany na płycie głównej, czy bezpośrednio na dysku, jego zadaniem jest ochrona głowic. Po wykryciu niebezpiecznych ruchów dysk jest zatrzymywany, a wtedy staje się bardziej odporny na wstrząsy. Wszystko to nie uchroni nas jednak przed kradzieżą. Jeśli nie wystarczy stalowa linka zabezpieczająca, warto mieć pewność, że przechowywane na komputerze informacje nie trafią w niepowołane ręce. Stosowane przez producentów moduły TPM pozwalają na zaszyfrowanie zawartości dysków twardych.

Jeśli będziemy chcieli odzyskać skradziony sprzęt, czyli chyba w zdecydowanej większości przypadków, z pomocą przyjdzie nam np. nowa technologia Intela o nazwie vPro. Pozwala ona na zdalne monitorowanie komputera, pod warunkiem że jest on podłączony do zasilania i sieci. Bardziej wyrafinowane metody oferuje oprogramowanie firm trzecich. Pozwala m.in. na zlokalizowanie sprzętu na podstawie danych GPS, wysyłanie fotografii z wbudowanej kamery internetowej czy zdalne usunięcie danych z dysku. O tych rozwiązaniach pisaliśmy tutaj.

Ranking, miejsca 9, 10 i 17.
Ranking, miejsca 9, 10 i 17.

Podsumowanie

Pierwszy w naszym rankingu Acer Aspire TimelineX 5820TG przy bardzo dobrych wynikach i matrycy o przekątnej 15,6 cala zachowuje wagę poniżej 2,4 kg. Podobnie wypada „czternastka” Fujitsu Lifebook S710, a jeszcze lepiej 13,3-calowa Toshiba Portege R700 ważąca niespełna 1,5 kg. Notebook, z którym często będziemy podróżować, powinien mieć około 14-calowy ekran i ważyć w granicach ok. 2,3 kg. Komputery ważące ponad 2,5 kg mogą się już okazać niewygodne. Na rynku są też dostępne komputery większe, które mieszczą się w podanej wadze (TimelineX czy Asusy UL50AG lub UL50VL). Warto pamiętać, że określoną wagę ma również zasilacz. Przeważnie jest to dodatkowe 300 g. Powyższe reguły nijak się mają, jeśli chodzi o sprzęt dla graczy. Choć z założenia te platformy również są sprzętem „przenośnym”, to mogą ważyć prawie 6 kg.