Seagate FreeAgent GoFlex Desk STAC2000200 2TB

FreeAgent GoFlex Desk STAC2000200 to zewnętrzny dysk, formatu 3,5 cala zgodny ze standardem plug and play z najnowszej linii uniwersalnych dysków firmy Seagate. W serii tej dostępne są modele o pojemnościach 1 TB, 2TB i 3 TB. STAC2000200 jest modelem 2 TB. Czarna, plastikowa obudowa, której boki pokryte są perforowaną, gumową warstwą ułatwiającą przenoszenie, nie ma wentylatora, pracuje w pionie.  Dysk wyposażony jest standardowo w podstawkę/adapter, w której umieszczono gniazdo zasilacza, wskaźnik stanu pracy, wskaźnik wolnego miejsca (cztery białe diody – każda wskazuje zajętość 25% powierzchni dysku) oraz złącze USB 2.0.
Seagate FreeAgent GoFlex Desk STAC2000200 2TB

FreeAgenta GoFlex oferuje niezły czas dostępu. Najlepszy w tej dziedzinie jest G-Technology G-Drive GEN4

FreeAgenta GoFlex oferuje niezły czas dostępu. Najlepszy w tej dziedzinie jest G-Technology G-Drive GEN4

Urządzenie włącza i wyłącza się automatycznie wraz z uruchomieniem systemu, nie ma przycisku włącznika (ON/OFF). Podstawkę dysku z interfejsem można odłączyć, jest wymienna. Do połączenia obu elementów wykorzystano złącze SATA II, lecz ze względu na przewidywane częstsze użycie niż w przypadku połączeń wewnątrz komputera, zostało ono specjalnie wzmocnione. Zwiększono w ten sposób odporność mechaniczną. Po odłączeniu adaptera dysk można podłączyć bezpośrednio do płyty głównej, lecz nie jest to zalecane choćby ze względu “na wyrabianie się” plastikowych końcówek złącza SATA.

Średnia szybkość odczytu danych FreeAgenta GoFlex jest na wysokim poziomie. Najszybszy odczyt umożliwia macierz dwudyskowa Verbatim 2-Disk RAID.

Średnia szybkość odczytu danych FreeAgenta GoFlex jest na wysokim poziomie. Najszybszy odczyt umożliwia macierz dwudyskowa Verbatim 2-Disk RAID.

Podobnie do adaptera można podłączyć bez żadnego problemu każdy wewnętrzny dysk SATA. Dodatkowe, wymienne adaptery będące istotą wprowadzanego przez firmę Seagate systemu archiwizacyjnego GoFlex dostępne są obecnie z interfejsem USB 3.0 oraz USB 2.0 i FireWire800. Sam system jest na tyle rozwojowy, że w miarę potrzeb użytkowników będą wprowadzane inne kompatybilne adaptery (eSATA, WiFi) i akcesoria. Aby uzyskać szybsze transfery danych, zamiast ponosić koszt zakupu nowego nośnika wystarczy dokupić odpowiedni adapter.

Wśród nośników z jednym dyskiem Seagate FreeAgent GoFlex zapewnia najszybszy zapis danych.

Wśród nośników z jednym dyskiem Seagate FreeAgent GoFlex zapewnia najszybszy zapis danych.

Wewnątrz obudowy umieszczono dysk Seagate z energooszczędnej serii Barracuda LP (Low Power) ST32000542AS. Pracuje on z prędkością 5900 obr./min., wspomagany przez 32-megabajtowy bufor. Pojemność użytkowa dysku po sformatowaniu wynosi 1863 GB. (Więcej informacji o tym dysku znajdziecie w naszym rankingu dysków wewnętrznych 3,5 cala:

http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-twarde-wewnetrzne-35-cala/seagate-barracuda-lp-st32000542as-2000-gb?searchterm=st32000542as.

Wyniki wydajności STAC2000200 można zaliczyć do standardowych dla urządzeń korzystających z interfejsu USB 2.0. W aplikacji HD Tach średni odczyt i zapis danych osiągał poziom 34,9 i 28,2 MB/s przy krótkim czasie dostępu wynoszącym 15,4 ms. W PC Mark05 HDD Score osiągał dobry wynik punktowy wynoszący 3833 pkt. W naszym rankingu dysk ten znalazł się na dość dalekiej pozycji właśnie za sprawą interfejsu USB 2.0, z którym jest sprzedawany.

Wydajność aplikacyjna dysku Seagate'a zmierzona w PC Mark05 HDD Score jest również najwyższa.

Wydajność aplikacyjna dysku Seagate’a zmierzona w PC Mark05 HDD Score jest również najwyższa.

Ciekawi czy warto sprawdziliśmy również wydajność dysku jaką osiąga  na szybszym interfejsie po zmianie adaptera. Średni odczyt i zapis danych przez USB 3.0 wynosił 96,5 i 89,8 MB/s z czasem dostępu 14,8 ms. Maksymalnie dysk odczytywał i zapisywał dane z prędkością 115,3 i 113,2 MB/s. (CHIP Diskbench) – to bardzo dobre wyniki. W PC Mark05 HDD Score uzyskał 6911 punktów co jest jednym z najwyższych wyników zdobytych przez dyski dwu-terabajtowe. Temperatura pracy zmierzona po 30-minutach odczytu wynosił w najcieplejszym miejscu obudowy 37°C. STAC2000200 jest jednym z ciszej pracujących nośników tej pojemności spośród testowanych przez nas do tej pory.  Generuje podczas odczytu hałas maksymalny wielkości 31,3 dB (1,3 sona). FreeAgent GoFlex Desk za sprawą oszczędnego dysku wewnątrz zużywa mało energii. W trybie odczytu potrzebuje 7,6 W, w trybie jałowym 6,7 W, a po automatycznym przejściu w tryb energooszczędny tylko 2,5 W. Po wyłączeniu komputera i pozostawieniu wtyczki zasilacza w gniazdku zużywa on nadal 1,3 W- to można by dopracować, ograniczając zużycie do 0,1-0,3 W.

Dyski Freecom-a i FreeAgent GoFlex pracują najciszej.

Dyski Freecom-a i FreeAgent GoFlex pracują najciszej.

Nośnik wyposażony jest dodatkowo w wygodne oprogramowanie do backupu – Memeo Backup Software (PC, Mac) oraz szyfrowania danych (192-bit Triple DES). Producent dołącza również sterownik NTFS dla Mac OS X, pozwalający (po jednorazowej instalacji na komputerze z Mac) na dostęp do danych i przechowywanie na nośniku sformatowanym pod Windows. STAC1000200 objęty jest tylko 2-letnim okresem gwarancji.”Tylko” gdyż na rynku jest sporo modeli konkurencyjnych z gwarancją 3-letniej. Koszt dodatkowych adapterów wynosi ok.: 145 zł -USB 3.0 (STAE106) i 185 zł- USB 2.0/FireWire800 (STAE105).

Najmniej energii zużywają FreeAgent GoFlex i Samsung STORY Station 3.0

Najmniej energii zużywają FreeAgent GoFlex i Samsung STORY Station 3.0

W chwili obecnej, gdy interfejs USB 3.0 jest nadal w trakcie rozpowszechniania się na rynku, perspektywa zakupu nośnika który za stosunkowo niedużą dopłatą umożliwi w przyszłości łatwą zmianę wciąż popularnego lecz anachronicznego już interfejsu USB 2.0 na jeden z nowszych standardów jest kusząca. Dysk ten jest godny polecenia również biorąc pod uwagę uniwersalny i rozwojowy charakter systemu GoFlex.

Arkadiusz Uriasz